• BIST 90.594
 • Altın 193,480
 • Dolar 4,8361
 • Euro 5,6605
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

Peygamber Âşığı Şair İmam Bûsîrî' ve Kaside-i Bürd

Ahmet İNAN

  

 

          Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Hicrî 571 Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi dünyayı teşrif etmişlerdir. Bu mübarek gece "Mevlid Kandili" olarak büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. 3 Şubat 2012 Efendimizin doğumunun yıldönümüdür. Bu vesileyle günler hatta haftalar öncesinden müslümanlar arasında tarif edilemez bir heyecan ve coşku doğuyor. Hatimler yapılıyor, Yasin-i şerifler okunuyor, salât ve selamlar getiriliyor.

          

Allahın en sevgili kulu, kutlu doğumundan bu yana yüzyıllar geçmesine rağmen gönüllerimizde hala büyük bir sevgiyle yaşıyor. Ona duyulan sevgi müslümanların asırlar boyunca Ravza-i Mutahhara’ya  akın etmesine vesile olmuştur. Kalem ehli âşıkları ise onun için kaside ve naatlar yazmıştır. Bunların başında sahabelerden Hassan bin Sabit ve Kaâb bin Züheyr gelir. Son dönemlerde Süleyman Çelebi Efendinin yazdığı Vesiletün'necat" ise onun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

           Peygamber sevgisini yaşatmak için sanatın gücünden istifade eden İmam Busurî ise meşhur Kaside-i Bürde’nin şairidir. Ben bu yazımda İmam Busurî ve sevgili Peygamberimiz için yazdığı kasidesinin hikâyesini anlatacağım.

          Dünyada en meşhur ve en çok okunan kasideler arasında yer alan bu eser, belli başlı bütün dünya dillerine tercüme edildiği gibi Afrika, Güneydoğu Asya ve Balkanlardaki mahalli dillere dahi çevrilmiştir. Türkçe çevirileri de bulunmaktadır.

        XIII. yüzyılda Mısır'da yaşamış olan İmam Bûsîrî 7 Mart 1212'de Yukarı Mısır’da doğmuş, çocukluk yılları Delâs'ta geçmistir Daha sonra Kahire'ye giderek burada İslâmî ilimlerin yanı sıra dil ve edebiyat tahsil etmiştir 


       Hayatının sonlarına doğru felç olan Bûsîrî, rivayete göre Hz Peygamber için yazdığı bir kaside sayesinde bu hastalıktan kurtulmuş ve uzun bir ömürden sonra seksen küsûr yaşlarında İskenderiye'de vefât etmistir (1296-97)

     Coşkun bir peygamber âşığı olan Bûsîrî'nin İslâmî edebiyatta dünya çapında şöhreti Kasîdetü'l-bürdesi ve  gördüğü bir rüyadan kaynaklanmaktadır

 Rivayete göre Hz. Peygamber, hayatının sonlarına doğru felçli olarak yatağa düşen Bûsîrî'den kendisi için yazdiğı kasideyi okumasını ister. O "Yâ Resûlallah! Ben sizin için çok kaside yazdım, hangisini emredersiniz?" deyince, Hz. Peygamber kasidenin matla' (ilk) beytini okuyarak bu kasideyi isaret eder  Bûsîrî kasidesini okurken Hz Peygamber iki yana doğru sallanarak zevkle dinler Bûsîrî'yi ödüllendirmek üzere hırkasını çıkarıp felçli şairin üzerine örter; heyecanla uyanan şair gördüğü rüyânın zevkiyle toparlanırken felçten kurtulduğunu fark eder Abdest alıp sabah namazı için mescide giderken bir dervişle karşılaşır Derviş ondan bu gece Hz Peygamber’in huzurunda okuduğu kasideyi kendisine vermesini ister İste bu olay duyulunca kaside büyük bir üne kavuşur ve şairin verdiği isimle değil rüyada Hz. Peygamber tarafından üzerine örtülen hırka sebebiyle Kasîdetü'l-bürde olarak meşhur olur.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr