• BIST 117.357
 • Altın 166,930
 • Dolar 3,9364
 • Euro 4,8352
 • İstanbul 16 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • Ankara 15 °C

Ramazan Ayında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ramazan Ayında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Bölümünde Yrd Doç .Dr Osman Kaya, Ramazan ayının önemine ve Ramazan Ayında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekti.
            İslâm Dini İlahî Dinlerin en mükemmeli ve sonuncusu olduğunu belirten Yrd Doç .Dr Osman Kaya:"Bütün dinler aynı kaynaktan beslenmişlerdir.
Ancak daha sonra müntesipleri  onu değiştirmiş ya da yanlış yorumlayarak tahrif etmişlerdir. İnsanlık tarihi boyunca insanlar tevhitten   ve vahiyden  uzaklaşınca Yüce Allah yeni tebliğciler/ Peygamberler göndermiş ve dinini yenilemiştir. Ancak Hz. Peygamber’den sonra bir Peygamber gelmeyecek yeni bir kitap ta gönderilmeyecektir. Tebliğ görevini İslam Âlimleri yürüteceklerdir. Hz. Peygamber’in : “Benim ümmetimin âlimler İsrail oğullarının Peygamberleri gibidir.” Hadisi Şerifi de bu anlamda olsa gerek. Aksi halde hiçbir âlim en az sayı da ümmeti bulunan bir peygamber kadar faziletli olamaz. İslam âlimleri bu görevlerini yenine getirdikçe Hz. Peygamber’in varisleri olma vasfına sahip olurlar. Tarih bu vasıflara sahip olan İslam Âlimleri ile doludur.        
KUR’AN’IN GARANTÖRÜ BİZZAT YÜCE ALLAH'TIR
 
Kur’an’dan beslenerek insanları aydınlatan âlimler her zaman bir yıldız gibi ümmete kılavuzluk etmişlerdir.  Ne yazık ki; bunun tersi de olmamış değildir. Fakat bunlar (Kur’an’ı yanlış yorumlaya çalışanlar) hiçbir zaman başarılı olamamışlardır. Çünkü Kur’an’ın garantörü bizzat yüce Allah olmuştur. “Hiç şüphe yok ki o zikri, Kur’ân’ı Biz indirdik, onu koruyacak olan da Biz’iz.”(Hicr,15/9) buyurarak Kıyamete kadar değiştirilemeyeceğini bizzat yüce Allah üstenmiştir.
İşte İslam’ın temel prensiplerinden biri de Ramazan ayında tutulan oruçtur. Oruç bizden önceki kavim ve din mensuplarına da farz kılınmıştır. Nitekim yüce Allah: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı”. (Bakara,183) 
Oruçla ilgili diğer bazı ayet-i kerimleri de şöyle sıralayabiliri:
“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” ( Bakara, 184)
ORUÇ GÜNAHLARDAN ARINMAKTIR
Ayetlerden de anlaşıldığı  gibi, oruç bizden öncekilere farz kılınmıştır. Farz kılınma hikmetlerinden biri de, günahlardan arınmaktır. Bu ayda bütün zaman dilimlerinden daha fazla Allah’a karşı sorumluluk bilincinde olmalı ve arınma yollarını araştırmalıyız.  Çünkü Hz. Peygamber (s.a.s): “Bir kimse Ramazan orucunu inanarak ve sevabını umarak tutarsa, geçmiş günahları mağfiret olur”   buyurarak bu gerçeği ifade etmiştir.
Ramazan ayını önemli kılan hikmetlerden biri de bu ayda (Ramazan) da Kur’an’ın  nazil olmasıdır.  Öyle ise bu ayda her zamandan daha fazla Kur’an’la haşır neşir almalıyız. Kur’an’ı hayatımıza hâkim kılmalıyız. Kur’an’la haşir neşir olmak demek sadece ramazan ayında okunan mukabeleler demek değildir.  Bilakis bu mukabelelerle birlikte Kur’an’ı anlamanın yollarını aramalıyız. Hayatımızın hiç bir yerinde olmayan Kur’an’ı sadece yüzüne okuyarak sevap kazanılmaz demek istemiyorum. Ancak bunun yeterli olmadığını da bilmemiz gerekir. Kur’an  hayatımızın  her yerinde olmalıdır. Aile fertleriyle ilişkilerimizde, toplumun diğer fertleri ile olan ilişkilerimizde, ticaretimizde, mirasımızda, aile hukukunda kısacası her yerde Kur’an bize rehber olmalı ve yön vermelidir. Ancak o zaman bu ayın Kur’an ayı olduğu anlaşılabilir. Tabi ki, sadece bu ayla da yetinmemek gerekir. Her zaman ve mekânda Kur’an bizim hayatımızda olmalıdır.
           
Bu ayın önemli hikmetlerinden biri de zengin ve tok olan Müslümanların aç olan kimselere her zamandan daha fazla hatırlamalarına vesile olmasıdır. Bu ay da her zamankinden daha fazla yardım etme duygularımız harekete geçmeli ve bunu yaparken de, yakın akraba ve komşulardan başlamalıyız. Bunu bizzat kendimiz yapmalı, herhangi bir kimseyi aracı kılmamalıyız. Ancak bu şekilde yapacağımız yardımların tadına varabiliriz.
           
Öte yandan Ramazan boyunca iftar sofralarımızda fakirlerin bulunmasına, gösterişten uzak sade olmasına dikkat etmeliyiz. İçinde fakirlerin bulunmadığı lüks ve siyasi ortamlardan uzak durmaya çalışmalıyız. Ramazan ayının yeme ayı değil oruç ayı olduğunun hiçbir zaman hatırdan çıkarmamalıyız.
 
RAMAZAN AYI EĞLENCE AYI HALİNE GETİRİLMEMELİ
           
Öte yanda son zamanlarda Ramazan ayının eğlence ayı haline getirildiğini de üzülerek müşahade etmekteyiz. Bu da ibadetin ruhuna aykırı bir davranış biçimidir.  Din ve dinin temel prensipleri folklor veya kültürel bir etkinlik değildir.
           
Kısacası ramazan ibadet ayıdır eğlence ayı haline getirilmemelidir. Çünkü Ramazan Kur’an ve Oruç ayıdır. Allah bizden nasıl yamamızı istiyorsa ve Hz. Peygamber nasıl yaşamışsa öyle yaşamalıyız." İfadelerinde bulundu. Diyalog Haber
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr