• BIST 98.421
 • Altın 234,913
 • Dolar 5,5153
 • Euro 6,2371
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 10 °C
 • Ankara 8 °C

Referandum Notları

Y.YAVUZYILMAZ

1- Hiçbir sistem mükemmel değildir. Sistemler, hataya ve yenileşmeye açıktır. Bundan dolayı her sistemin uygulamada ortaya çıkan kusurları olması muhtemeldir. Demokratik sistemler durağan, olmuş bitmiş değil, sürekli kendini yenileyen sistemlerdir.

2- İnsan ontolojisi mükemmel bir sistem oluşturmaya elverişli değildir. İnsan bilgisi tarihsel, sınırlı, hataya açık bir yapıdadır. Bundan dolayı insanın ürettiği mutlak ve değişmez bilgiler olamaz. Konumu, bilgisi, seviyesi ne olursa olsun insanın ürettiği bilgiler evrensel ve değişmez değildir.

3- Verili sistemin sorunları karşısında mutabıkız. Cari sistemin sorunlarını yaşadık gördük. Yenilenecek sistemin ise ne gibi bir durum yaratacağı bugün için denenmemiştir. Olmuş sistemin hataları kessindir, oysa olması beklenen sistemin hataları ise tahminidir. Yürürlükte olan sistem, 1960 Darbesiyle demokratik tarafı iyice budanmış, sivil iktidarı denetleyecek kurumlar oluşturulmuştur.

4- Yenilenme karşısında eleştirilerimiz olabilir, ancak şimdiki sistemi savunma durumuna düşemeyiz. Çünkü yürürlükteki sistem sürekli istikrarsızlık üreten bir sistemdir.
5- Öyle görülüyor ki, Anayasa referandum tartışması bir sistem tartışmasından çok siyasal bir hesaplaşmaya dönüşmüştür. CHP, Cumhuriyet ve Atatürk üzerinden giderek konuyu bir rejim tartışmasına taşımıştır.

Ayrıca CHP’li politikacıların referandum sürecinde söyledikleri çelişkilerle doludur. CHP'li Umut Oran, referandumda "evet" diyecek bir gence, "Ya başkan bizden seçilirse" diye soru sormuş. Galiba muhafazakar bir seçmenin zihninde CHP'li bir başkanın ne anlama geldiğini biliyor. CHP'li bir başkan seçilirse CHP, elitist tavrından uzaklaşmış, halkı ve bu toprakların temel değerleriyle uzlaşma sağlamış demektir. Bu durumda CHP'li bir başkan olmasında hiçbir sakınca yok. Bu haliyle giderse ise mümkün değil. Zaten CHP, Anayasa referandumu kabul edilirse eski elitist halinden halkın değerlerine dönmek zorunda kalacak. Buna alışmaları gerçekten zor. Referandumun Türk siyasetine en büyük katkısı ise CHP'nin demokratikleşmesinin önünü açmasıdır. Evet diyecek seçmeni CHP'li bir başkanla korkutmak ise anlayış kıtlığı değilse nedir?

6- Muhalefetin yapılacak değişiklikler konusunda yürüttüğü siyaset, sistemin işleyişinden çok, siyasal kamplaşmanın ürünüdür. Bu yüzden tartışmayı yapılması düşünülen 18 maddenin sürekli dışına taşımaya gayret göstermektedirler.

7- Olanın kötülüğü belli. Her tür yenilik arayışına karşı çıkarak her yeniliğe engellemeye çalışmak, sistemi tıkamaktadır. Sistemi yenileştirmek konusunda CHP son derece muhafazakar davranmaktadır.

8- Verili sistemin sorunlarını yaşıyoruz, biliyoruz, yapılacak değişikliklerin neler getireceğini ise henüz test etmiş değiliz. Kaldı ki, yeni değişiklikler gerek görüldüğünde yine değiştirilebilir. Verili sistem, 1960’dan beri, askeri bürokrasi tarafından sivil siyasete yapılan müdahaleleri engellemekte yetersiz kalmıştır. Sivil siyasetin güçsüzlüğü, vesayet güçlerinin siyaseti denetleme iştahını artırmaktadır.

9- Yenilik karşısında duyulan kuşku, yenilik arayışını ortadan kaldıran bir zihinsel tutuma dönüşmemelidir. Muhalefetin tutumu bu noktada son derece negatiftir. Sistemi yenileştirecek atılımlar yapmaktansa var olan sorunlu sisteme sahip çıkmak gibi bir yaklaşım sergilemektedir.

10-Ben yapılacak değişikliğin mevcut sistemden daha iyi olduğunu düşündüğüm için onaylıyorum. Referanduma sunulan 18 madde sivil siyasetin gücünü artırdığı gibi, demokratik meşruiyet standardını da bir hayli yükseltmektedir.

11- Referandum sonucu oluşan durum yeni getirilecek sistemim doğruluğunu değil, meşruiyetini belirleyecektir. Referandumdan çıkan sonucu herkes doğru bulmama, eleştiri hakkına sahiptir. Ancak hiç kimse demokratik meşruiyetini sorgulayamaz. Sandık doğruluğun, hakikatin değil, meşruiyetin kaynağıdır.
12-  Meşruiyet doğrulukla bazen örtüşebilir. Ama meşruiyet ve doğruluk mutlak anlamda örtüşecek diye bir genelleme yapılamaz. Demokrasinin erdemi doğruyu bulmasındaki isabetle ölçülmez; demokrasi, sorumluluğu çoğunluğun üzerine dağıttığı için savunulmalıdır.

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr