• BIST 98.614
 • Altın 234,450
 • Dolar 5,5086
 • Euro 6,2288
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 10 °C
 • Ankara 8 °C

Referandumda Son Hamle

Abdullah YEKTA

Modern zamanların belki de en iyi aygıtlarından biri de referandumdur. Ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik düzeninin; hantal ve işe yaramaz unsurlarının değiştirilmesi, halkın isteklerinin yerine getirilmesi, demokrasinin önemli aşamalarından biridir. Medeni ölçüler çerçevesinde yapıldığında ülkenin nizamını dahi değiştirebilme imkânını sağlar.

Referandum işlev ve fonksiyonları itibariyle Batı menşeli bir kavramdır. Avrupa Birliğinde, birliğe üye olma ve ayrılma hususlarında olsun, ülkedeki cari yasaların değiştirme ve yeni yasaların getirilmesi konularında olsun sıkça başvurulan demokratik bir aygıttır.

Nedense ABD, İngiltere, Almanya vs. gibi batılı ülkeler referandum aygıtının üçüncü dünya ülkelerinde, özellikle de İslam ülkelerinde uygulanmasına sıcak bakmazlar. Çünkü demokratik seçimler ve referandum işlevsel olduğunda batının çıkarları son bulacaktır.  O zaman Batının kuklaları iş görmez olurlar. Ortadoğu halkları, Mısır, Suriye, Yemen ve Cezayir… Kendi iradelerinin yönetime yansımasını istemektedirler; fakat batı bütün imkânlarını kullanarak halkın iradesini yönetime yansımasına engel koymaktadır. Bu konuda en bariz örnek olan Mısır’da Batının ikiyüzlülüğünü bütün çıplaklığı ile görebilmekteyiz.

Türkiye, Türkü ve Kürdü, Sünni ve Alevi... Bütün unsurlarıyla seçim ve referanduma katılıp ülkenin sisteminde etkili olma umuduyla sandık başına gidiyor. Batı ve yandaşları, halk iradesinin sandığa yansımasını bir türlü hazım edememektedirler. Hazım edemezler, çünkü halkın, oylarıyla iktidarı belirlemesi onların hoşuna gitmez.  Onlar her zaman kendi belirledikleri kuklalarının başımızda yönetici olmasını isterler. Halk iradesi onlar için hiç önemli değildir.

Referanduma sayılı günler kaldı, batıda ülkemiz aleyhine propagandalar bütün hızıyla devam etmektedir. Batının haber programlarından talk show programlarına kadar, devlet başkanlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar hepsi ülkemizde yapılmak istenen değişikliğe karşı çıkıyor ve insanımızı yanlış bilgilendirerek referandumu sabote etmeye çalışmaktadırlar. Kendi ülkelerinde olan bir referanduma bu kadar ilgi gösterdiklerini sanmıyorum.

Ülkemizdeki insanların “Evet” veya “Hayır” demelerine, bu konuda kendi düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmalarına saygım vardır. Sandıkta mutlaka biri çıkacaktır, buna saygılı olmalıyız. Fakat Amerikalı ve Avrupalı bir siyasetçinin, bir televizyon programcısının ülkemizdeki değişime karşı çıkmasını bir barbarlık olarak görüyorum. Avrupa’da bütün şer güçler, bu referandumda “hayır” ittifakına dâhil olmuşlardır.

Ülkemizde yapılmak istenen bir değişikliğin bizim için doğru olup olmadığına şer güçler değil, biz karar veririz. Bütün şer güçlerin içimizdeki terörist gruplarla beraber “hayır” ittifakına katılmaları bizim için bir fırsattır; çünkü dostumuzu ve düşmanımızı daha net tanıyabilme imkânına kavuşmuş oluyoruz. Kararımızı verirken ülke insanımızdan daha ziyade dış güçler, Türkiye’de olan bir referanduma neden bu kadar ilgi duymaktadırlar? Bunlar, bizi çok mu seviyorlar?  Bunları düşünerek kararımızı vermeliyiz.

 Dua selam ile.

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr