• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

RIZAEDDİN BİN FAHREDDİN DERGAH YAYINLARI

Şevket TATAR

               

Rızaeddin Bin Fahreddin,  bu kitap hakkında çok şey yazılabilir.Ama ben burada R.Bin Fahreddin hakkında biraz bilgi ve tespitleri hakkında kısa bir değerlendirmede bulunacağım.

Fahreddin ahlakı son derece metin olup, hiçbir cazibe ve kuvvet onu dorukluktan ve tuttuğu yoldan ayırmamıştır.Hiç kimseyi hatır için methetmediği gibi kimseyi de şahsi adavet ve garazdan dolayı kadh ve zemetmemiştir.Hakiki manasıyla edebi cesaret sahibi idi.Hak ve hakikat yolunda söylenmesi gereken şeyleri hiç kimseden korkmadan söylemiş ve yazmıştır.Nazarında,insanın en büyük hasreti, fikrinde hür olup,Hak olduğuna kanat getirdi fikri çekinmeksizin söyleyip bilmesidir.O,Kendi rahatını düşünenlerden değil, milletin saadetini kendisine gaye edinenlerdendi.Bu hususta her türlü zahmete katılmış başkalarına da bunu tavsiye etmiştir.

                Tespitlerine gelince; milletlerin,toplumların ölümleri nedir ? Burada bunu tespit etmektedir.

Millet ve toplumların ölümleri, aralarında rabıta bulunan bağların kopmasından ibaret olup; harici ve dahili bazı etken ve sebeplerle toplumu biribirine bağlayan bağın çözülüp parçalanması o milletin dağılması ve ölümü sayılır.

                Toplum ve milletlerin ölümleri hakkında külli bir kaide vardır.Bu da büyük bir milletin ölmesiyle yerine başka bir genç milletin çıkarak hüküm sürmeye başlamısıdır.Yaşlı bir millet ölüm döşeğine düştüğünde onun ailesi,terbiyesi altında bulunan küçük halk grupları,Kendi aralarında millet haline gelmeye ve ölen millete varis olmaya hazırlanırlar.

                Toplum ve milletin  ölümleri hakkında külli bir kaide vardır.Bu da büyük bir milletin ölmesiyle yerine başka bir genç milletin çıkarak hüküm sürmeye başlamasıdır.Yaşlı bir millet ölüm döşeğine düştüğünde onun ailesi,terbiyesi altında bulunan küçük haşk grupları,kendi aralarında millet haline gelmeye ve ölen millete varis olmaya hazırlanırlar.

                Milletlerin ölümüyle ilim ve sanat ölmez, zenginlik kaybolmaz,dünya harap olmaz.Bilakis hepsi yenilip iyileşir toparlanır.Varis olan millet,ölen milletten çok daha üstün çalışkan ve gayretli olur.Sözün kısası şudur: Yaşlı milletlerin ölmesiyle birlikte pek güçlü ve çoşkulu yeni milletler doğarak yaşlı milletlerin yüzyılda erişmedikleri gayelere çok kısa bir zamanda erişirler.

                İktisada rivayetsizlik:Giderini gelirine uydurmayan bir millet;yeme içme,giyim kuşam,oturup kalkma hususlarında mutedil davranmaya millet fakir düşer,iş görmez hale gelir,hareketten kalır ve bu yüzden sosyal hayat bozulur.Bunun arkasından milletin kendisi de ölür.Vergilerin artması tren ve gemi biletlerinin olağanüstü yükselmesi,posta ve telgraf fiyatlarının pahallılığı...Hepsi milletin ölüm habercileridir.

                Ahlaksızlık bir demeti demet haline getiren şey nasıl ki onu tutan bağ ise insaların bir millet haline getiren şey de ülfet ve muhabbettir.Hakiki ülfet,halis muhabbet yalnızca aile içerisinde olduğundan,her bireyin aileye bağlanması ve mıknatıs gibi gerekir.Bütünlük bulunmayan,ya da fertleri aile içindeki huzurla kanat etmeyip huzuru ailesi haricinde ve evi dışında aramaya başlayan aile tam manasıyla aile olamaz.Milletler ailelerden oluştuğundan,ailesizle tam manasıyla aile olamaz.Milletler ailelerden oluştuğundan ailesiz millet yalnızca hayali bir şey olup ilk fırtınada dağılır,yok olur.Sözün kısası şudur:Sefahat milletlerin vebası olup buna mübtela olan bir millet yaşayamaz ölür.

Zayıf milletlere sulmetmek:İçerisinde yaşayan zayıf bir millete baskı ve zulüm yapmaya başlayan güçlü bir millet,kendi kendine etmiş olur güçlü milletlerin çöküş ve ölümlerinde başkalarına zulmetmek,kadar etkili bir şey yoktur.

               

Milletlerin çöküş hastlalığının çaresi ise, o hastalıkların sebeplerinden korunmaktır.Millet ve devler çöküş alametlerinden korunacak olsalar,ömürlerinin çok daha uzun olması ve çök güzel bir dünya kurulması mümkündür.

                Çocuklara iman öğrettikten sonra hiç eylenmeksizin milletlerin hangi hastalıktan öldüğünü ve bu hastalıklardan korunma yollarını öğretmektir.Taki bu genç millet de ölen yaşlı milletin yolundan giderek uçuruma yuvarlanmasının ve kendisini helak denizine atıp mahvetmesin...

                Ayreten Rızaeddin Bin Fahreddin birçoğu kaybolmuş 200'e yakın eseri 700 adet makalesi olduğundan bahsedilir ve kendisi diyanet reisliği yapmış büyük bir islam alimdir.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr