• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

S.Hüseyin Nasr'ın Temel Düşünceleri

Şevket TATAR

Hazırlayan Wıllıam Chıttıck İnsan Yayınları


Bu değerli kitap zamanımızın en önemli düşünürlerinden birine ait düşüncelerinin özünü sunmaktadır.
Seyid Hüseyin Nasr, günümüzde gelenekselci ekolü yaşayan en önemli temsilcisi olup yalnızca Kuzey Amerika’da değil dünya genelinde de İslam dünyasının genel şahsiyetlerinden biri olarak tanınmaktadır.

Nasr'ın ilk yazılarının büyük bölümü, özelliklede Müslüman felsefeci ve sofilerin öğretileriyle alakalıdır. İslam kozmolojisi, bilimi, psikolojisi ve maneviyatıyla alakalı azametli çalışmaları akademik çevrelerde daha önce görülmemiş yeni bir duruş örneği sunar. İngilizce kaleme alınan ilk dört kitabından üçü (İslam kozmoloji öğretilerine giriş, Üç Müslüman Bilge ve İslam'da Bilim Ve Medeniyet) Harvard üniversitesi tarafından yayınlanmış ve çok geçmeden İslam bilimleri alanında devasa orijinal bir ses getirmiştir. Nasr, gelenekselci perspektifin tabiatını ilkin memleketi İran'daki üniversite topluluğuna ve ikinci olarak batıya açıklamakla meşgul olmuştur. Bilgi ve kutsal isimli eseri, geleneğin neleri muhtevi olduğunun açık bir beyanıdır.

Amerika'ya gelişinden bu yana Nasr, gayretlerinin büyük bölümünü İslam felsefesinin zenginlediklerini gün yüzüne çıkarmaya harcayarak, hem İslami hem de geleneksel çalışmalarda verimli çalışmalarına devam etmiştir. Bununla birlikte yazıları ve fiilerinde gelenekselci yaklaşımı geniş bir izleyici kitlesine tanıştırma hususunda genel bir temayül söz konusudur.

Nasr'ın geniş külliyatından temel yazıların seçilerek hazırlandığı kitabın üç bölümünden ilki, Nasr'ın günümüz din anlayışı için geleneksel perspektifin öneminin değerlendirilişini sunuyor. İkinci kısım, onun gelenekselci perspektifi İslam'a tatbik edişini ve bu yaklaşımı İslam'i yaklaşımı manevi ve entellektüel hayata mükemmel bir şekilde uyumunu gözler önüne seriyor. Üçüncü kısım ise, gelenekselci ekolün ana temalarını ele alıyor:

Metafizik, kozmoloji, manevi piskoloji, sanat, modern bilim ve model düşüncenin noksanlıklar. Kitapta geçen konu başlıkları şöyledir. Çok dinli bir dünyada yaşamak, Din'e yönelik gelenekselci yaklaşım, din ve çevre krizi, bir Allah, bir çok peygamber, insan tabiatı, ruhun entegrasyonu, Rahman’ın arş'ı, felsefenin rolü, Sühreverdi, Molla Sadra, vucüt ve mahiyet, Scıentia sacra, Rönesans hümanizmi, hakikat olarak Allah, zaman ve ezelilik, İnsanı kamil ve serkeş insan, teccelli olarak kozmoz, geleneksel sanaat, bedenin hikmeti ve önce şuur vardı.
 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr