• BIST 91.630
 • Altın 189,199
 • Dolar 4,7914
 • Euro 5,5866
 • İstanbul 30 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 28 °C

Safvan Bin Muattal Ve Ahlak Sempozyumu Başladı

Safvan Bin Muattal Ve Ahlak Sempozyumu Başladı
Adıyaman Üniversitesi ve Adıyaman’daki sivil
Adıyaman Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Gökkuşağı Derneği, Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlene, üç gün sürecek olan Sahabe Safvan Bin Muattal ve Ahlak Sempozyum’unun birinci günü Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen tören ile başladı.
Sempozyuma Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Milletvekili M. Murtaza Yetiş, Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Kılıç, Rektör Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılış konuşmasını yapan Gökkuşağı Derneği Başkanı Sezai Yılmaz, Gökkuşağı Derneği’nin, İpekyolu Kalkınma Ajansı’na sunmuş olduğu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini belirtti.
 Yılmaz, “Bu sempozyumla iki temel hedefi gerçekleştirmek istiyoruz. Bunlardan bir tanesi Adıyaman’ı Sahabe Safvan Bin Muattal ile birlikte her yönüyle tanıtıp, Adıyaman’ı bir inanç merkezi haline getirmek, bir diğeri de Safvan Bin Muattal Hazretlerinin sahip olduğu ahlakı bilimsel bir çalışma ile insanlarımıza doğru bir şekilde sunmaktır” dedi. Adıyaman Uluslararası Safvan Bin Muattal ve Ahlak Sempozyumu’nun birincisini icra etmenin onurunu yaşadıklarını belirten Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, “Adıyaman, zengin kültür ve tarihe sahip güzide illerimizden biridir. İlimize bu seçkin konumu kazandıran temel özellik ise mübarek Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin kabrinin ilimizde bulunmasıdır. Ev sahipliği yaptığımız bu sempozyum, yüce Sahabenin bizler için ifade ettiği değerlerin çok önemli bir ürünüdür. Bu sempozyum ile birlikte zaafa uğramış olan ve bizi biz yapan değerlerin yeniden canlanmasına önemlik katkılarda bulunacağına inanıyorum” diye konuştu.
 Sahabe Safvan Bin Muattal’ın bütün ömrünü Peygamber Efendimizin yoluna ve onun getirdiği mesaja harcadığını belirten Milletvekili Murtaza Yetiş, “Bugün Sahabenin Peygamber Efendimizden getirmiş olduğu mesajı insanlarımıza çok iyi anlatmamız gerekiyor. Bu mesajı da böyle Sempozyumlar ve çeşitli faaliyetler ile bilimsel bir şekilde insanlarımıza net bir şekilde anlatabileceğimize inanıyorum. Bu sempozyumun düzenlenmesine vesile olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 Sempozyumda konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “Düzenlenen bu sempozyumun Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin hayat felsefesinin anlaşılmasına ışık tutacağını belirterek, kutsal topraklardan bu diyarlara İslam dinini yaymak için gelmiş olan ve Hazreti Peygamberin övgüsüne mazhar olan Sahabe Safvan Bin Muattal, Hz. Muhammed hayatta iken onu gören, onu dinleyen, onunla sohbet eden, onunla mukaddes yolculuğa baş koyan, İslam’ın ışıklı yolunun bir ilkesini dünyanın en ücra köşesine ulaştırmak için gerektiğinde fedai can eden, Efendimizin güzide arkadaşları, coğrafyaları ve zamanları birbirine bağlayan kilit bir öneme haizdir. Peygamber Efendimizden hiç ayrılmamış olan ve onun ahlakıyla ahlaklanan Hazreti Safvan, hiçbir zaman haksızlığa tahammül etmemiş, hak ve adaletten ayrılmamıştır. Yaşadığı sıkıntılarda Allahu Teala, Nur Suresi’nin ilgili ayetlerini indirerek, onu ve toplumu rahatlatmış, ayrıca, insanlık ailesinin toplumsal düzeni için düstur sayılabilecek ilkeleri inzal buyurmuştur. İslam tarihinde bu kadar öneme sahip bu mübarek zatın kabrine ev sahipliğini yapmakla kıvanç duymaktayız” ifadelerini kullandı.
Türkiye Diyanet Vakfı koordinesinde çevre düzenlemesi yapılacak olan Sahabe Projesi’nin Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini yansıtacağını belirten Vali Demirtaş, “Bu alana şehitlik, araştırma merkezi, 5 bin kişilik cami ve revaklar, hafızlık Kur’an kursu, lojman, misafirhane, pansiyon, şadırvan, kafe-restoran, kurban kesim yeri, dükkanlar, otoparklar, çeşmeler, süs havuzları, piknik masaları, pergole ve gölgelikler, tuvaletler, araç yolları, yaya yolu ve meydanlar, yeşil alan düzenlemeleri ve ağaçlandırmalar yapılacaktır. Bu projeyi hayata geçirdiğimizde dini gecelerde yapılan ibadet ve etkinlikler burada yapılmış olacaktır. Bununla birlikte ilimizdeki ziyaretçi sayısı artacaktır. Ziyaretçi sayısını artırırken hedefimiz yalnızca inanç turizminin yaratacağı ekonomik katkı değildir. Tabi ki bu katkı da önemlidir. Ancak, biz sahip olduğumuz bu inanç merkezini, insanların mutlu ve üretken olabilmeleri için manevi beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ziyaret etmelerine imkan sağlamayı hedeflerimiz arasında sayıyoruz. Böylece Adıyaman ilimizin inanç turizmine yönelik önemini daha da artıracağız. Adıyaman ilimizi sadece kültür ve turizmde değil, inanç turizminde de çok önemli bir noktaya getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.
 Protokol konuşmalarının ardından verilen aradan sonra Safvan Bin Muattal ve tüm şehitler için okunan 99 hatim, mevlit ve dua Altınşehir Camii’nde gerçekleştirildi. Sempozyum üç gün boyunca sürecek.
 


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr