• BIST 96.861
 • Altın 238,356
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5278
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 9 °C
 • Ankara 8 °C

Sağlık Bakanı'ndan Önemli Açıklamalar

Sağlık Bakanı'ndan Önemli Açıklamalar
Kol bacak ve yüz nakli yapılan hastanelerin bilgil
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Pozantı Cezaevi'nde cinsel istismara uğradıkları iddia edilen çocukların ruhsal sağlığıyla ilgili kendilerine ulaşacak her türlü destek talebini karşılamaya hazır olduklarını belirtti.
Pendik'te "Sağlık Eğitimi Kongresi"ne katılan Bakan Recep Akdağ, daha sonra basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, Dünya Böbrek Günü olması nedeniyle bazı mesajlar verdi. Akdağ, "Böbrek hastalıklarına giden yolda yüksek tansiyon ve şeker hastalığı önemli iki sebep.
Bir önemli sebep de geçirilen bazı enfeksiyonlar. Yüksek tansiyondan korunmak için alabileceğimiz bazı tedbirler var. Tuz tüketiminin azaltılması hakikaten çok önemli. Biz dünyada en çok tuz tüketen toplumlardan biriyiz. Yemeğin tadına bakmadan tuz koyma alışkanlığı belki de Türkiye'den başka hiçbir yerde yok. O nedenle bütün vatandaşlarımızı tuz konusunda mutedil olmaya, orta yolu tercih etmeye davet ediyorum. Zaten bizim kahvaltılarımız tuzun bol olduğu kahvaltılardır. Dolayısıyla biraz tuz alımını azaltmakta büyük yarar var. Şeker hastalığı olan vatandaşlarımız açısından da mutlaka hastalıklarının takibini ve kontrollerini çok iyi yaparak şekerlerini normal seviyede tutmaları lazım. Bunun yanı sıra şeker hastalığından korunmak için de şişmanlıktan korunmak ve yeterince hareket etmek önemli" diye konuştu.

Bakan Akdağ, Türkiye'nin beklide dünyada en fazla sayıda diyaliz hastasına düzenli olarak diyaliz hizmeti veren nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde organ nakli sık olduğu için böbrek naklinin daha erken sürelerde geliştiği ve diyalizdeki hasta sayısının yükselmediğini anlatan Recep Akdağ, "Zaten yeterince gelişmemiş ülkeler vatandaşlarına diyaliz hizmeti sunamıyorlar. Türkiye'de biz her köşeye diyaliz hizmeti sunuyoruz. Hem diyaliz hastalarının yaşama daha rahat tutunmalarını sağlamak, hem de bu husustaki aşırı harcamaları azaltmak açısından organ nakline ihtiyaç var. Türkiye organ naklinde alt yapıyı tamamlamış durumdadır. Yeter ki vatandaşlarımız beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarını bağışlasınlar. Vatandaşlarımızı böyle bir günde organ nakline davet ediyorum" dedi.

Hastanelerde acil bölümünde ücret alınmasıyla ilgili bir soru üzerine de Aksağ, "Yaptırımlar aslında konulmuş kurallar açısından kanaatimce büyük ölçüde yeterlidir. Gerek Sağlık Bakanlığı'nın, gerekse Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaptırımları çok güçlü. Bu hususta da vatandaşlarımızdan şunları istirham ediyorum. Birincisi gerçekten acil olmayan vakalar için sadece özel hastanelerin acilleri değil, devlet hastanelerinin de acillerine de gidilmemelidir. Artık randevu sistemlerimiz de oluştu. Randevu alarak hastaneye gitmek daha doğrudur. Ancak acil bir hastalığımız varsa hastanelere gitmeliyiz. İkincisi vatandaşlarımız acil servislere gittiklerinde bir özel hastane bile olsa, kendilerinden ilave bir para istenilmeyeceğini bilsinler. Böyle bir talepte bulunulduğunda buna razı olmasınlar. Biraz da vatandaşımızın kendi hakkına sahip çıkması gerekiyor" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kol, bacak ve yüz nakilleriyle ilgili bir basın mensubunun sorusu üzerine de, "Kol bacak ve yüz nakli yapılan hastanelerin bilgilerini istedik. Yapılan işleri gözden geçireceğiz, ona göre de tutumumuzu belirleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Yeni donör çıkması durumunda kuralların nasıl olacağı yönünde bir soru üzerine, nakillerin durdurulması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Akdağ, şunları söyledi;

"Durdurma gibi bir düşüncemiz yok. Ama doğrusu bu soruşturmaların, bu incelemelerin sonuçları netleşinceye kadar bakanlık olarak meseleyi biraz daha yakından takip edeceğiz. Mevzuat şu şekilde belirlenmiştir; kuralları koyduk, üniversitelerin kendi bilimsel komisyonları ve bir anlamda da etik komisyonları marifetiyle, kararlarını vermelerini ve taleplerini bakanlığa yapmalarını istedik. Ancak bu incelemeler sonuçlanıncaya kadar bu hususta biz Bakanlık merkezi olarak meseleyi çok yakından takip edeceğiz."
Bakan Akdağ, Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan nakille ilgili olarak da inceleme talimatı verdiğini ifade ederek, "Ayrıca bilimsel komisyon da dosyaları istedi. Bekleyip göreceğiz" dedi.

Bakan Recep Akdağ, Pozantı Cezaevi'nde cinsel istismara maruz kaldıkları öne sürülen çocukların ruhsal sağlığı açısından destek talebini de karşılamaya hazır olduklarını ifade etti. Akdağ, "Elbette nasıl bir ihtiyaç varsa onlar görülür. Sonuçta tutuklu olan ya da hükümlü olan kişilerle ilgili olarak savcıların ya da cezaevi yönetimlerinin yetkileri var. O yetkiler çerçevesinde Sağlık Bakanlığımızdan hangi talep bulunulursa biz onların bütününü karşılamaya hazırız. Böyle bir imkanımızda var" şeklinde konuştu.


 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr