• BIST 89.825
 • Altın 192,861
 • Dolar 4,8356
 • Euro 5,6667
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

ŞAH VELİYULLAH DİHLEVİ

Şevket TATAR

 HÜCCETULLAHİ’L-BALİĞA C; 1-2

İZ YAYINCILIK

            İmam ve Şeyhulislam Şah Veliyullah ed-Dihlevin'in Hüccetullahil Baliğa adlı elimizdeki bu eseri, Şer’i hükümlerin hikmetlerine İslam şeriatının felsefesine dairdir. Kitap,  sahasında tekdir. Konusunda yepyenidir, üslubu mükemmeldir, Arap diline vukufiyet ve üstün bir ifade gücü, sağlam bir mantık, delillerin ikamesindeki açıklık ile temayüz eder. Eser müellifin İslam düşünce tarihinde ve akli ilimlerde bir dev olduğuna tanıklık eder.

            Eser Mısır'da üç defa basılmış ve hepsi de tükenmiştir. Onu İslami kitap evine taktim ettik ve böylece Hindistan'da sahip olduğu yüksek mevki ve değerlere diğer İslam aleminde de ulaşmasına arzuladık. Bu değerli eser, yazıldığından günümüze kadar orada üniversite fakültelerinde ve yüksek enstitülerde tahsil etmek üzere kararlaştırılmış bulunmaktadır.

            Elimizdeki İmam Ed-Dehlevi'ye ait olan Hüccetullahil-Baliğa adlı bu eser, gerek ulemanın ve gerekse ilim taliplerinin aynı derecede kabulünü kazanmış bir kitaptır. Çünkü o, şer’i hükümlerin hikmetlerinden bahseder. Diğer eserlerde bulunmayan özellik ve meziyetlere sahiptir. Konuları çok  yenidir, üslubu güzeldir, ibaresi sağlam ve açık bir Arapça'dır.  Oysaki müellif Hint asıllıdır ve kısa devreler halindeki ziyaretleri hariç, Arap ülkelerinde bulunmamıştır. Buna rağmen dili fevkalade güzeldir.

            Kitap İslam ülkelerinin çeşitli yerlerinde birçok defa basılmıştır. Baskılarının hepsi de revaç görmüştür. Hindistan'da bulunan fakülteler, fetva, vaaz ve öğretimle meşgul olacak âlimler için vazgeçilmez özelliğinden dolayı onu ders kitabı etmiştir.

            Sevgili Peygamberimiz (sav) her 100 yılda bir, ümmetin dinini yenilemek (tecdit) üzere bir müceddidin geleceğini müjdelemiş, gerçekten de buyurdukları gibi olmuştur. Şah Veliyullah Ed-Dihlevi işte bu mücedidlerden biridir, onun bu özelliğinde kültür ve medeniyet tarihçileri ittifak etmişlerdir.

            Dihlevi'nin Hüccetullahil Baliğa adlı eseri ise İslama has zahir ve batın bilgi kaynaklarından yola çıkarak bu dinin aslını, temel düşüncesini, kainata kulli bakışını yakalamaya ve parça bilgi ve hükümleri bu bakış açısından açıklamaya yöneliktir. Dihlevi bu eserinde önce sistemi ve ilkeleri ortaya koymuş, sonra da hemen her konuya ait seçilmiş hadiseler üzerinden yürüyerek bütüne bağlı, tutarlı, doyurucu tatmin ve huzur verici açıklamalar yapmıştır.

M.Şevket Tatar
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr