• BIST 85.894
 • Altın 248,503
 • Dolar 6,0554
 • Euro 6,7514
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 29 °C
 • Ankara 24 °C

Salih Beyazyıldız ile Girişimcilik Üzerine

Salih Beyazyıldız ile Girişimcilik Üzerine
Kâhta PETROL Turizmi Yönetim Kurulu Başkanı Salih
Bu hafta söyleşi bölümümüzde yeni bir çalışma başlattık. Kâhta’da alanında başarılı olmuş isimleri siz değerli okuyucularımızla tanıştırmaya karar verdik. Çünkü biliyoruz ki hayata hazırlanmak ve zorluklarla mücadelede güzel bir duruş sergilemek için başka yaşam öykülerini de dinlemek gerekiyor.
Bu yaşam öykülerinde çıkarılacak dersler ve yaşanarak kazanılmış tecrübelerden alınacak çok ibretler vardır.    
Salih Beyazyıldız Kâhta’nın yetiştirmiş olduğu başarılı genç bir girişimci. Biz de Diyalog Gazetesi olarak, başarısını ve tecrübelerini gazetemizin okurları ile paylaşmasını istedik. Kendisi de bizi kırmadı ve şimdi siz değerli okuyucularımıza tüm hayat tecrübelerini ve başarılarının altındaki o gizemlerini bütün samimiyetiyle paylaşıyor.
Kendinizi tanıtır mısınız? Salih Beyazyıldız kimdir?
 
1971 Gerger doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Kâhta’da okudum. Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Kurucu üyesi ve Merkez Disiplin Kurulu üyesiyim. 
Yıllardır, istikrarlı bir şekilde büyüyen Kâhta Petrol Firması nasıl kuruldu, ilk girişimlerinizden bahseder misiniz?
 Uzun yıllar ilimiz ve ilçemizde bir tek otobüs firması hâkimiyeti vardı. 1994 yılında da Kâhta ilçemizin otobüsçülerinin de içinde bulunduğu ikinci otobüs firması kuruldu ve bizler de bireysel otobüsçüler olarak iki yıl bu firmada çalıştık. 1996 yılında, Türkiye’de çıkan petrolün yaklaşık %50’ye yakınının il ve ilçemiz sınırlarında çıkmasından esinlenerek ilçemizin de adını taşıyan Kâhta Petrol Turizm adı altında günde bir İstanbul ve bir Mersin olmak üzere seferlere başladık. Şu anda günde iki İstanbul, iki Mersin, bir Antalya, bir Malatya ve bir Elazığ olmak üzere toplam günlük yedi sefer ile ilimize ve ilçemize hizmet vermekteyiz. Her geçen gün halkımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla tüm şirket olarak özveriyle çalışmakta ve daha ileriye nasıl gideceğimizi tartışmaktayız.
Sizce sektör çalışanları için olmazsa olmazlar nelerdir? Bu mesleğinizin ne tür zorlukları var?
Hizmet işletmelerinin temel özelliği insan unsuru ile iç içe olmasıdır. Hizmet işletmeleri ile ilgili yapılan çalışmaları yeterli görmek olası değildir. Yani yönetici, personel ve müşteri ile aynı ortamda olduklarından daha çok dikkat gerektirir. Güvenlik, tecrübe, yenilik, güler yüz, iyi iletişim, ekip çalışması, özverili çalışma, personel ve müşteri memnuniyeti, 7/24 hizmet anlayışı firmamız için olmazsa olmazlardır. Turizm sektörüne sağlanan KDV indiriminin, hava ve demiryollarına sağlanan ÖTV indiriminin otobüsçülük sektörüne uygulanmaması bilet fiyatlarını yükselterek hem müşteriyi hem de firmaları zor durumda bırakmaktadır.
Bu mesleği kendiniz mi seçtiniz yoksa ailenizin tavsiyesi oldu mu?
1983 yılından beri aile olarak bireysel otobüs işletmeciliği yapmaktaydık. Bu mesleği sevdiğim ve daha ilerilere taşıyabileceğimi düşündüğüm için kendi isteğimle bu sektöre girdim.
En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?
Daralan sektörümüzde firmamızı en ileri seviyeye taşıyarak ulusal otobüs firması haline getirmek, tüm Türkiye’de tercih edilen otobüs firması yapmak en büyük idealimizdir. Bizler çizgisi doğru iyi bir seyahat firması olmak zorundayız. Eğer başarabiliyorsak kar ederek, eğer mecbursak zarara katlanarak ancak, daima iyi seyahat firması olmak zorundayız. Sloganımız halka hizmet, Hakk’a hizmettir.
İş hayatınızda kendinize örnek aldığınız kimse var mı?
Kamil Koç
Malcolm Gladwell’in Outliers kitabında uzmanlaşmanın çok zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söylüyor. Hatta “10.000 saat emek vermediğiniz iş sizin değildir!” diyor. Bu bağlamda neler söylemek istersiniz?
Tecrübe, yaptığınız yanlışların toplamıdır. Tecrübe kazanmak için zaman ve emek vermek gerekir. Diğer sektörlerde de gördüğümüz gibi tecrübeli yönetim ile şirketler ileri giderken, tecrübesiz ellerde yönetilen şirketler yok olma yolunda ilerlerler.
Kâhta’da yaptıklarınızın karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz? Ülkemizin herhangi gelişmiş bir ilinde olsaydınız sizce ne değişirdi?
İlçemize hizmet vermekten büyük haz duyuyoruz. Kâhta ilçemizin bu konudaki duyarlılığını görüyor ve buna teşekkür ediyoruz. Kâhta halkımızın bu duyarlılığı bizi daha iyi ve daha kaliteli hizmet vermeye teşvik ediyor. Daha gelişmiş bir ilimizde olmanın kalite ve müşteri memnuniyeti konularında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini ancak yolcu sayısının biraz daha fazla olacağını düşünüyorum. 
Siz de bir girişimcisiniz. Bir girişimci gözü ile Kâhta’da yatırım yapmak isteyen girişimcilerin önünde sizce ne tür engeller var?
Yetişmiş eleman yetersizliği en önemli engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerel yöneticilerin yatırımcıyı kaynak olarak görüp firmaların masraflarını artırıp sonucunda işletme maliyetlerinin yükselmesi diğer bir engeldir.
 
Bir işveren olarak firmanızdaki çalışanlarınızla iletişiminiz nasıldır, iş hayatı dışında da onlarla birlikte zaman geçirir misiniz?
Firmamızda müşteri memnuniyeti kadar çalışan memnuniyeti de çok önemlidir. Mutsuz bir insanın çevresini de mutsuz edeceğini düşündüğümüz için çalışanımızın mutluluğu bizim için çok önemlidir. Bunu sağlamak için personelimizle sık sık sosyal programlar düzenlemekteyiz.
Son olarak Kâhtalı genç girişimcilere ve okurlarımıza neler söylemek istersiniz?
Başarılı olmak zaman, tecrübe ve emek ister. Başarılı olmak için öncelikle sevdiğimiz ve yapmaktan haz duyduğumuz mesleği tercih etmeliyiz. Rekabet gücünüzü artırmak için elinizdeki kaynakları rasyonel şekilde kullanmak, rekabet gücünüzün temelini oluşturan en önemli unsurun insan ve verimlilik olduğunu unutmamak; rakibinizin pazar payına göz dikmektense müşterinizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermeyi tercih etmek, müşterinizin dertleriyle ilgilenmek, kalitenin düşmesine ve hizmetin aksamasına izin vermemek gerekir. Birlik ve beraberlik ruhu, karşılıklı sevgi ve saygı, hem huzuru hem gerekli başarıyı sağlar.
Yoğun temponuza rağmen bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz
İlginizden dolayı ben teşekkür ederim
Röportaj: Hüseyin TÜRKOĞLU / DİYALOG GAZETESİ
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr