• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

SEBAT VE KARARLILIK

Bilal AKGÜL

            Sebat, kavram olarak, bir işte azim ve kararlılık gösterme, sebatkârlık; anlaşmaya, verdiği söze sadakat gösterme anlamında kullanılmaktadır. Kararlılık ise karar verdiği şeyde çeşitli alternatiflere kapalı bulunmak, arkasına düşüp talep ettiği hususlarda sebat etmek ve üzerine aldığı sorumlulukları ciddi bir mesuliyet şuuru ile yerine getirmek olarak tanımlanabilir.

            İrade,  insanın fıtri vasfı olmakla birlikte, iradenin gücü,  düzeyi insanın kâmilleşmesinde, yaptığı işlerdeki dinamizmi ile ilgili bilgi verir. Goethe‘nin vurgusuyla, iradeli insan(veya iradesini üst düzeyde kullanan insan ) dünyayı kendi isteğine göre değiştirir

            İnsan,  iradesinin aklının yönetiminde olması ile insandır. Aklın yönetiminde olmayan bir iradenin insani vasıfları uygulayabilmesinden, fıtri olanı sahiplenebilmesinden bahsetmek mümkün değildir. Bundan dolayıdır ki eğitim kurumlarının, sivil teşekküllerin görevlerinden biri iradeyi güçlendirip aklın yönetimine vermektir. Bu durum talim ve terbiye dediğimiz hususta da elzemdir.

            Evrenin imkânlarından, nimetlerinden yararlanmada irade önemli bir rol oynar. İnsanın zekâsının, potansiyelinin çok az bir kısmını kullandığı ön kabulünden hareketle şunu söyleyebiliriz ki iradenin güçlenmesinde bu tabii nimetlerden üst düzeyde istifade etmenin rolü inkâr edilemez.

            Gerek iradenin güçlendirilmesinde gerekse aklın irade üzerindeki otoritesinin pekiştirilmesinde sebat ve kararlılık, iradenin vazgeçilmez azığı mesabesindedir. Bundan dolayı iradenin devreye girdiği veya girmesi gerektiği durumlarda sebat ve kararlılık irade için itici güç özelliği taşır.

            İradenin iki itici gücü olan sebat ve kararlılığın günlük hayattaki yansımaları incelenmeye, analize değerdir. Bu yansımalardan biri olan başarı, üzerinde durulmaya değer bir noktadır.

            Başarının elde edilmesinde sebat ve kararlılığın önemli bir etkisi vardır. Dikkat ve teşhisten ve işin kar ve zararını belirleyip aklın süzgecinden geçirdikten sonra muhkem ve kesin bir kararlılıkla hedefi takip etmeli ve bilmeliyiz ki, her iş zorluk ve problemleri nispetinde, güçlü ve köklü bir kararlılığa, sebata ihtiyaç duyar.

            Başarının sırrı ve zorlukları gideren güçlü bir iradeyi ortaya koyan sebat ve kararlılıktır.

Hafızın dediği gibi,   

Der reh-ı menzıl-i Leyla ki hater hest besi

Şert-ı evvel-ı kadem anest ki Mecnun başi

Leyla’nın evinin yolunda çok tehlike vardır

İlk adımın şartı Mecnun olmaktır.

             Sebat, mevcut zor şartlara karşı sahip olunan değerleri yaşama ve savunmada gayret, tahammül, direnme gücü anlamlarında da kullanılabilir. Bünyesinde bir dinamizmi, gayreti ihtiva eder. Pasif olma, tepki göstermeme anlamlarına asla gelmez. Bu çerçevede bekleme, mücadelede devamlı olma, gayret, genel çerçevesinden çıkılmadığı, asıl hedeften şaşılmadığı zaman bir anlam taşır. Dinamik özelliğinden koparıldığı, istikametten çıkıldığında ortaya çıkan durumu sebat olarak tarif etmek mümkün değildir.

            Sebat, sürekli reddedilişlerin ve engellerin günlük hayatın bir parçası olduğu hemen her alanda gerekli olan zihinsel direncin, karşı koyuşun bir ifadesidir.

            Yaptığınız işte, bulunduğunuz istikamette sebatı arttıran etkenlerden biri kısa ve uzun vadeli somut hedefler oluşturulmasıdır. Açıkça tanımlanmış bir hedefin olması, yapacağınız işte başarılı olacağınıza dair güven problemi olsa bile, sebat, bu probleminin ortadan kalkmasına katkıda bulunacaktır.

            ‘Ağaç, dikildiği yerde durursa gelişir, meyve verir. Fakat bir yerden çıkarılıp başka yere, oradan çıkarılıp bir başka yere dikilirse kurur. İnsan da öyledir. İşinde sebat ederse işinin ehli olur, çevresinde tanınır ve yararlı hizmetler yapar.’

             İstikamet üzere sebatın sonuç almanın olmazsa olmazı olduğunu ifade etmekte yarar vardır. Büyük ideallerin büyük fedakârlıklar, gayretler gerektireceği aşikârdır. Kısa yoldan, fedakârlıkla yoğrulmayan çabalardan elde edilen aldatıcı başarıların cazibesine kapılmak, nefsin kontrolündeki bir hırs, istikametten sapmanın yanında başarıya ulaşmada da olumsuz etkide bulunacaktır.

            Fıtri olarak aceleci yaratılan insanın istikametinden sapma riski her zaman mevcuttur. İnsanlık tarihi sebatsızlıktan dolayı amacın araca kurban edildiği örneklerle doludur.

Bu anlamda sebat,  hayatı ve şartları görmezden gelmek değil, her hal ü karda kendi istikamet ve ideallerini sürdürebilme cehdi içinde olmak demektir.

 Sebat, vazgeçilmez bir kimlik ve kişilik mücadelesidir.

Sebat zorlu fakat soylu bir tavırdır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr