• BIST 90.787
  • Altın 255,050
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 23 °C
  • Adıyaman 20 °C
  • Ankara 17 °C

Seçim Sonrası İçin Tavsiyeler

İrfan Çelenk

Türkiye beş yıl aradan sonra tekrar yerel seçimlere gidiyor. İl, ilçe, mahalle ve köylerin yerel yöneticileri belirleniyor. Bu süreçte hiçbir olumsuz vaka olmadan demokratik bir şekilde karşılıklı hoşgörü içinde seçimin sona ermesini diliyoruz. Tüm adaylar en iyi şekilde tanıtım faaliyetlerini sürdürmekte ve seçmenlerden oy istemektedir. Özellikle bu seçimde muhtar adayların sayısında ciddi bir artış var.

Seçimde birileri kazanacak haliyle birileri de kaybedecektir. Kimileri sevinecek kimileri de üzülecektir. Sonuç ne olursa olsun kazanan dostluk olsun, kazanan millet olsun, kazanan ülkemiz olsun.

Her seçimden sonra kaybedenler sürekli suçu birilerinin üzerine atma eğiliminde olur. Özellikle yerel seçimlerde bu daha fazla görülmektedir. Karşı tarafın seçmenine her türlü hakareti düzerler… Göbeğini kaşıyanlar, kömürcü, makarnacı, çorbacı vs. Bu tür davranışlar demokrasiyi sindirememenin göstergesidir. “Seçmen bana oy veriyorsa iyi, vermiyorsa kötüdür” anlayışı demokratik bir anlayış değildir.

Dünya görüşü ne olursa olsun ilkeli olan insanlar bugün kaybetse de yarın mutlaka kazanır. Pusulası çıkarları olanlar seçmenin gözünde iyi bir izlenim bırakmazlar ve er ya da geç tarihin tozlu sayfalarına gömülürler.

Seçim sonrası için kazanan ve kaybedenlere bazı tavsiyelerde bulunalım.

Seçimi kazananlara tavsiyelerimiz: Görev süreniz boyunca halka en iyi nasıl hizmet edebileceğinizi planlayın. Koltuğa yapışmayın, halkın arasına katılın, onların isteklerine kulak verin. Kibirli olmayın, mütevazi olun, alçakgönüllü olun.

Kazandığınızda size oy vermeyenleri hedef almayın. “Şu mahalleden bana az oy çıktı o zaman oraya hizmet götürmeyeyim” derseniz kaybeden siz olursunuz. Bence ne yapın edin en iyi şekilde onlara hizmet edin, onların gönlünü alın, emin olun ki bir sonraki seçimde siz karlı çıkarsınız.

Seçimde kazanamayanlara da özellikle birkaç tavsiyede bulunalım.

Seçimi kaybetmişseniz kusuru seçmende değil kendinizde arayın. Eksiklerinizi düşünün, yanlışlarınızı düşünün, kusurlarınızı düşünün.  Seçmenin teveccühünü neden kazanamadığınızı düşünün.

Siz çok iyi olabilirsiniz ancak yakınlarınızın veya arkadaşlarınızın faturası size çıkabilir. Çünkü halk oy kullanırken sadece size bakmaz birlikte olduklarınıza da bakar. O halde birlikte yola çıktığınız kişileri iyi seçmelisiniz.

Seçimi kaybettikten sonra seçmene hakaret etmeyin. “benim oyum ile dağdaki çobanın oyu bir olmaz” gibi çıkışlar ile kömürcü, makarnacı, çorbacı vs. söylemler size zarar verir.

Halka güvenmiyorsanız o zaman bu halktan oy istemeyeceksiniz.

Unutmayın ki seçim bir defaya mahsus değildir…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr