• BIST 90.787
 • Altın 255,005
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 23 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • Ankara 17 °C

Seçim Sonuçlarına Dair

Adem Ballı

Seçim halkların iradelerini emanet etme biçimidir. Adı üzerinde “emanet” zaman zaman el değiştirir. Bu işin doğasında vardır. Türkiye halkı 31 Mart seçimleri ile yaşadıkları büyük şehirlerde, illerde, ilçelerde ve beldelerde kendilerine faydalı olacaklarını düşündükleri kişileri seçtiler.

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Türkiye genelinde Cumhur ittifakı seçimi kazanmış gözüküyor. Elbette bu sütunda geniş kapsamlı değerlendirmelerde bulunmak şansımız yok. Ama genel bir değerlendirme yapmak gerekirse her partinin kendisine çıkaracağı dersler vardır.

17 Yıllık iktidarına yıpranmışlığına rağmen Ak Parti’nin potansiyelini büyük ölçüde koruduğunu görüyoruz. Bununla beraber Ankara’da kaybetmiş İstanbul’da ise halen net bir durum olmamakla beraber Sayın İmamoğlu önde gözüküyor. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle İstanbul demek Türkiye demektir. Eğer İstanbul kaybedilirse bu psikolojik bir kırılmaya sebebiyet verebilir. Burada önemli olan husus İstanbul gibi cumhurbaşkanımızın büyük ihtimam gösterdiği bir şehrin neden bu duruma geldiğidir. Acizane kanaatim ekonomik sebeplerin bu duruma etkisinin oldukça fazla olduğudur.

İktidarın beka argümanının çok etkili olmadığı aşikârdır. Daha önceleri muhalefetin kullandığı gerilim yüklü siyaset stratejisini kullanan hükümet bu konuda da karşılık bulamamıştır. Batıdaki Kürtler bu dilden kaynaklı konsolide olmuş bir çok şehirde normal şartlarda kendisiyle hiç uyuşmayan partilere oy vermiştir. Bu dilin hissedilmediği daha çok hizmet siyasetinin konuşulduğu doğu illerinde ise büyük bir başarı elde edilmiş HDD’nin psikolojik üstünlüğü büyük ölçüde kırılmıştır. Aynı politika devam ederse doğuda HDP nin etkinliği daha azalacaktır. Bu arada Ak partiden seçilen adayların halka hizmet noktasında nasıl davrandıklarının denetim altına alınması çok önem arz etmektedir.

Seçim sonuçlarında usul halkın ne yaptığından kime niçin verdiğinden çok partiler kendi özeleştirilerini yaparlar. Fakat muhalefet cenahına baktığımız zaman Türkiye’nin ekseriyetinde başarılı olmamalarına rağmen birinci parti edasıyla hareket ediyor olmaları kendileri açısından sağlıklı bir durum değildir. Şuan elde ettikleri kısmi başarıda özellikle iktidarın hatalarının olduğunun farkına varmaz ve buna göre politika yapmazlarsa kazanımları kaybetmeleri an meselesidir.(7 Haziran -1 Kasım seçimlerini hatırlayalım.

Ahlak biz Müslümanların imandan sonraki olgusudur. Karşımızdaki ne kadar ahlaksız olursa olsun ne kadar zalim olursa olsun biz inandığımız değerlere göre hareket ederiz. Ahlaksıza benzemek bir Müslüman için en büyük felakettir. Bu anlamda iktidar yanlısı medyanın (iyilerini tenzih ederek) Üslubu yer yer şahsiyet cellatlığına varan haber dili ötekileştiren öcüleştiren anlayışı Ak partiye en büyük darbeyi vurmuştur. Bu Çoğu yeni yetme slogancı yazarların tasfiye edilmesi şarttır. Yoksa bu medya ümmetin umudu olan Ak partiyi bitirecektir.

Kahta seçim sonuçlarına dair

Kâhta’da Saadet Partisi’nin adayı Yusuf Turanlı 323 oy farkı ile seçimi kazandı. Bir Evvelki seçimlerde Ak Parti en yakın rakibine 30 bin oy fark atmıştı. Peki, ne oldu da o farktan bu günkü noktaya gelindi. Seçim başlarında Ak Parti adayının uyandırdığı bir heyecan oldu. Fakat sonrasında vekillerin dahil olduğu ve dahil olmasıyla sivrileşen dil halkta bir tepkiselliğe sebep oldu. Gönlü kırılanlar iyi kuşatılmadı istişari mekanizma işletilmedi. Son günler hariç saha çalışması kadük kaldı. Kâhta’ya has aile kuşatma söz alma mekanizması iyi işletilmedi.

Vatandaş olarak gördüklerimizin bir kısmı bunlar.

Rabbim millete ümmete seçim sonuçlarını hayırlı eylesin

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr