• BIST 94.831
  • Altın 261,407
  • Dolar 5,7774
  • Euro 6,5618
  • İstanbul 25 °C
  • Adıyaman 27 °C
  • Ankara 20 °C

Seçimden Sonra

Şerif Yetkin

Bir düşünürün deyimiyle ‘’Başkalarını seçmek, kendini seçmektir.’’ Bu söz üzerine insan kendine yakın gördüğü, iyi işler yapacağına inandığı ya da çıkar elde edeceği kişileri ve siyasi partileri tercih edebilir. İşin hoş görünmeyen ve kokan tarafı, çıkar elde etmek amacıyla birilerini seçmektir. Ama ne yazık ki bu tercih şeklide yaşanıyor. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimini nihayete erdirdik çok şükür. Asıl iş bundan sonra projelendirilen, halkın refahını sağlayacak hizmetlerin tez elden hayata geçirilmesi olacaktır. Öyle söylemekle ve afilli jargonlarla dile getirmek olmuyor. İsrafa kaçmadan projelerin hayata geçirilmesi tek temennimiz. Ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

Seçimlerden anladığım iki boyutu sizlerle paylaşmam gerekirse 1.si seçimlerin insanları çok politize ettiği ve sloganlaştırdığıdır. Akleden bir tercihten ziyade sloganik tercihler kuşatmış dört bir yanımızı. Ve tabiki menfaat ve çıkar birlikteliği. 2.si nihayetinde bu bir seçim ve dünyanın sonu da değildir. Her kesim gerek şahısların gerekse siyasi partilerin ders çıkarması gerekir. Zaten sonuçlara baktığımızda bunu net olarak görebiliyoruz.

Gelelim benim asıl dikkatleri çekmek istediğim noktaya. Sevgili dostlar, kardeşlerim bu dünya fani ve burada yaptığımız seçimlerin asıl ve ebedi olan seçimlerimize gölge düşürmemesi kanaatindeyim. Gözlerimizdeki, kalplerimizdeki aydınlık muştusunu verecek seçimleri öncelememiz lazım. Bundan dolayı sloganlardan ziyade kavramsal fikirleri zihnimize, kalbimize aksettirmemiz gerekir. Kitap temelli ve asıl kitap merkezinde yaşamayı projelerin en mühimi olarak görmeliyiz artık. Ve her nerede olursa olsun adaleti yaşamalı ve yaşatmalıyız.

Hislerime de tercüman olan Osman Koca hocanın ‘’Söz Cangılı’’ kitabının Kıssadan Hisse bölümünden dünyanın kevgire dönen rahmine yansıyan izdüşümleri bukle yapıp sizlerle paylaşayım:1)Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Lider, adil ve faydalı olandır.(Buhari’den).Dağda kurt olsa, korkarım ki benden sorulur. (Hz. Ömer’den). Sonu iyi dilenci, talihi kötü sultandan yeğdir.(Gülistan’dan).

Kirli siyasete bulaşıp sırf kendi çıkarlarını düşünenler, kazdıkları bu kuyuya er ya da geç kendileri düşecekler. (Kelile ve Dimme’den). Akıl meşaledir, kör için gözdür; ölüye hayat, dilsize sözdür. Akıllı kişi, sultana yalakalık etmez; dalkavuklarla gezmez.(Kutadgu Bilig’den).Siyaset ovasının yolu dümdüz, yüzü pırıl pırıldır. Heyhat gel gör ki her adımında bir tuzak vardır.(Mesnevi’den).Bir bilgeye danışmışlar: “Efendim, aklınız ne yüce, kalbiniz ne engin, fikriniz ne derin!’’ İltifatlara dayanamayan bilge :’’ Uzatmayın da meramınızı söyleyin!’’ deyince; ‘’ Bunca faziletiniz varken siyasete girseniz diyorduk.” demişler. Bunun üzerine ; ‘’ Ne yani sultana yakınlık için, kendimden mi uzaklaşayım!’’ diye onlara akıl vermiş bilge.(La-Edri’den).

İşte böyle sevgili okur; fazla söze ne hacet! Seçim mi geçim mi diye sorsam; tercih senin. Ama lütfen düşürme haysiyet gardını. Yoksa bu felakete ya abone olursun ya da abandone.

Akletmenin diliyle seçili kalınız… 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr