• BIST 86.796
 • Altın 248,787
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • İstanbul 20 °C
 • Adıyaman 18 °C
 • Ankara 12 °C

Sevgili Günlük

Ahmet İNAN

Sevgili günlük diye başlarız günlük yazmaya. Gün boyu edindiğimiz izlenimlerimizi, yaşadığımız sevinç ve üzüntülerimizi bazen de sırlarımızı bir kurşun kalemle dökeriz tertemiz sayfalara. Dert ortağımız, sırdaşımız olur günlükler. Kimse duymasın, aramızda kalsın der gibi. Biz anlattıkça derdimizi bizi bıkmadan usanmadan sabırla dinleyen bir dost buluruz karşımızda. Derdimize ortak olur teselli buluruz. Sıcak ve samimi. Anlatmaktan, yazmaktan usanmadıkça o bizi ne beklemekten ne de dinlemekten usanır.

Gün be gün tuttuğumuz günlüklere bazen sıla özlemi işlenir bazen modern zamanın karanlık dehlizlerindeki bireyin çırpınışları. Bazen karanlıkları yarıp toplumu aydınlığa çıkaran, kefenini sırtına almış yiğitlerin duygu ve düşünce dünyası anlatılır.

Engin ufukların daraldığı, maddenin manayı baskılamaya çalıştığı bir dünyadan sığınıp engin mana ikliminde hürriyeti yaşarız günlüklerde.

 Sevgili günlük; kapitalist düzen dayattığı hız, haz ve tüketim çılgınlığı ile inançları zehirlenmiş, fikirleri kısırlaştırılmış, dünyası çalınmış, duyguları törpülenmiş, esaret altında yaşama imkanı verdiği bir insanlık arzuluyor. Bunun için büyük servetler ödüyor. Tonlarca para harcıyor. Milyon liralık reklaklar yapıyor. Ayrıca sayısız yazılı ve görsel medya organına sahip. Her sokak başını kesmiş. Her köşe başını tutmuş vaziyette. Evlerimizin başköşelerine kurduğumuz televizyonlardaki sayısız kanal onlara hizmet ediyor. Reklamlarla, sözde sanatsal ve kültürel faaliyet ve festivallerle istikametimiz değiştirilmeye çalışılıyor.

 Sevgili günlük, kapitalist düzen bir kısmı hariç istediği toplumsal kesimi istediği yöne evirebiliyor. Oluşturduğu yanlış algı ve suni gündemle istediği olaya istediği şekilde inanmamızı sağlayabiliyor. Üzerinde emelleri olan kişileri parlatıp bize kahraman olarak yutturabiliyor.

Sevgili günlük; kapitalist düzen insanları ateşe çağıran, uçuruma götüren, hiçbir değer tanımayan ahlak fukarası sözde ünlüleri ve film yıldızlarını sevimli göstererek yaptıkları kepazelikleri bizlere kabul ettirmeye çalışıyor. Müslüman evlatlarını onlara özendirip onlar gibi yaşamalarını ve inanç, medeniyet ve örfünden koparmaya çalışıyor.

Sevgili günlük, zalim devlet başkanı demokrasi havarisi olarak bize tanıtılabiliyor. Sömürgeci devletler demokrasi beşiği olarak gösterilebiliyor. Barış ve merhamet dini olan İslam şiddeti kutsayan, gerici bir din; Müslümanlar ise en gerici ve bağnaz, uçkuruna düşkün şiddetten beslenen teröristler olarak gösteriliyor. Oysa İslam barış dini; Müslüman ise merhametin vücut bulduğu şerefli bir varlıktır.

Sevgili günlük, aslında kapitalist düzenin başta Müslümanlar olmak üzere bütün insanları istediği gibi yönlendirip esareti altına almaya çalışmasını yadırgamamak lazım. Çünkü onların işi bu. Yadırganacak şey inanç ve istikamet üzere olduğunu iddia eden insanların kendi istek ve arzuları ile kapitalist düzenin esareti altına girmiş olmaları üstelik elleri ve ayaklarına prangaların vurulduğunu fark etmemeleridir. Belki de en kötüsü  tam alnından vurulmak üzere atılan zehirli oku görmesine karşın tehlikenin farkında olmamasıdır. Kimin attığını görmesine rağmen.

Sevgili günlük; peki çare nedir, halimiz ne olacak diyebilirsin. Her şeye rağmen ümitliyiz. Tek çare Müslümanlar olarak özümüze dönerek başta kendimizi sonra da bütün insanlığı merhamet ve adalet  üzerine kurulan düzenle tanıştırıp prangalarımızı kırarak insanlara giydirilen kölelik gömleğini yırtıp topyekûn ayağa kalkmaktır. Müslümanlar bunu yapacak inanç ve kararlılığa sahiptir.

Sevgili günlük, bunlar aramızda kalsın.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr