• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

ŞEYH-İ EKBER İBN ARABİ DÜŞÜNCESİNE GİRİŞ

Şevket TATAR
MAHMUD EROL KILIÇ

SUFİ YAYINLARI

Şeyh-i Ekber, saygın İbn Arabi uzmanlarından Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'ın İbn Arabi doktrini üzerine hazırladığı kapsamlı bir çalışma.

Varlık nedir? Yokluk nedir? Bizim ve etrafımızdaki nesnelerin var oluşlarının hakikati nedir? Bunlar gerçekten var mı? Yoksa biz mi onları böyle sormaktayız? Bizi yaratan ile bu yaratılış işinden başka bir irtibatımız yok mu? Peki, alemin yaratıcı ile nasıl bir irtibatı var ?...

İnsanoğlunun sorduğu böylesi temel sorulara büyük bilge Muhyiddin İbn Arabi'nin verdiği cevapları araştıran bu kitap genel olarak Şeyh-i Ekber'in tefekkür dünyasına özel olarak da onun varlık düşüncesine bir kılavuz niteliği taşıyor.

Kitapta geçen konu başlıkları şöyledir: Hayatı, ailesi, nesebi, künyesi, doğumu, gençliği ve yetiştiği muhit,tahkik yoluna ilk hocaları ve bidayet halleri, evlilik ve çocukları, seyahetleri, vefatı, eserleri, eserlerindeki üslubu, eserlerinin kendisi tarafından çıkarılan listesi ve ana konuları, umimi olarak görüşleri umimi olarak tesirleri.Varlık ve mertebeleri ıstıla ve tarih,: İbn Arabi'den öncekilerin görüşleri, Muhammed'i mütefekkirlerin bu konudaki görüşleri. İbn Arabi’de varlık ve mertebeleri vucüt ve meratibu-l -  vücut. İbn Arabi'nin vücuta dair görüşleri ve kaynakları. Ayetler, hadisler, bu kaynaklardan mevhup tecelliyat ve vucüt bilgisi. Vücudun birinci tefsiri veya vücü=bulmak. Vücudun ikinci tesfiri veya vücut  olmak daha taayyun göstermeyen mutlak vücut La Taayyun Mutlak vücuttan ilk taayyun eden hakikat-ı Muhammed'iyye:TAAYYUN'İ EVVEL, İkinci taayyun'un doğuşu TAAYYUN-İ SANİ. Mertebe'i ervah, mertebe-i misal,mertebe-i şehadet,mertebe-i insan. Konuyla ilgili daha sonraki zamanlarda ortaya çıkan bazı problemler.Vahded-i vücut meselesi 2.Vücut = şuhud veya şuhud  = vücüt meselesi. İbn Arabi'nin vücut görüşünün hususi tesirleri. İbn Arabinin vucüt görüşünün umumi tesirleri.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr