• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Ankara 17 °C

ŞEYH-İ EKBER İBN ARABİ DÜŞÜNCESİNE GİRİŞ

Şevket TATAR

MAHMUD EROL KILIÇ SUFİ YAYINLARI

Şeyh-i Ekber, saygın İbn Arabi uzmanlarından Prof.Dr.Mahmud Erol Kılıç'ın İbn Arabi doktrini üzerine hazırladığı kapsamlı bir çalışma.

Varlık nedir? Yokluk nedir? Bizim ve etrafımızdaki nesnelerin var oluşlarının hakikati nedir? Bunlar gerçekten var mı? Yoksa biz mi onları böyle sormaktayız? Bizi yaratan ile bu yaratılış işinden başka bir irtibatımız yok mu? Peki, Âlemin yaratıcı ile nasıl bir irtibatı var?

İnsanoğlunun sorduğu böylesi temel sorulara büyük bilge Muhyiddin İbn Arabî’nin verdiği cevapları araştıran bu kitap genel olarak Şeyh-i Ekber'in tefekkür dünyasına özel olarak da onun varlık düşüncesine bir kılavuz niteliği taşıyor.

Kitapta geçen konu başlıkları şöyledir: Hayatı,Ailesi,Nesebi,Künyesi,Doğumu,Gençliği ve yetiştiği muhid,Tahkik yoluna ilk hocaları ve bidayet halleri,Evlilik ve çocukları,Seyahetleri,Vefatı,Eserleri eserlerindeki üslubu,Eserlerinin kendisi tarafından çıkarılan listesi ve ana konuları,Umumi olarak görüşleri umumi olarak tesirleri.Varlık ve Mertebeleri ıstıla ve tarih,Istıla tarih :İbn Arabi'den öncekilerin görüşleri,Muhammed'i olmayan kaynaklarda ve mertebeleri konusundaki görüşlere toplu bir bakış,Muhammed'i mütefekkirlerin bu konudaki görüşleri.İBNU'L ARABİ'DE VARLIK VE MERTEBELERİ vucüt ve meratibu-l -  vücut.İbn Arabi'nin vucütt'a dair görüşleri ve kaynakları.Ayetler,Haddisler,Bu kaynaklardan mevhup tecelliyat ve vucüt bilgisi.Vücudun birinci tefsiri veya vücü=bulmak. Vücudun ikinci tesfiri veya vücut = olmak daha taayyun göstermeyen mutlak vücut LA  -TAAYYUN Mutlak vücuttan ilk taayyun eden hakikat-ı Muhammed'iyye:TAAYYUN'İ EVVEL, İkinci taayyun'un doğuşu TAAYYUN-İ SANİ. Mertebe'i ervah, mertebe-i misal,mertebe-i şehadet,mertebe-i insan.KONUYLA İLGİLİ DAHA SONRAKİ ZAMANLARDA ORTAYA ÇIKAN BAZI PROMBLEMLER 1.Vahded-i vücut meselesi 2.Vücut = şuhud veya şuhud  = vücut meselesi. İbn Arabi'nin vücut görüşünün hususi tesirleri.İbn Arabinin vücut görüşünün umumi tesirleri
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr