• BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • İstanbul 19 °C
  • Adıyaman 20 °C
  • Ankara 17 °C

Seyir Tepesi’nden Baraj’a

İsmet YILMAZ

Hepimizin yıllardır beklediği veya hayal ettiği bir proje olan Kahta Seyir Tepesi çok şükür bu bahardan itibaren tamamlandı ve hizmet vermeye başladı. Proje itiraf etmeliyiz ki kısa sürede tamamlandı. Yani önceki dönemlerde yapımı zar zor tamamlanan Kültür Merkezini hatırlarsanız ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız. Çünkü şu anki mevcut iktidar bu tür projeleri yerinde takip ediyor ve bir an önce bitirilmesini istiyor. Hükümet yetkililerinin bu konudaki olumlu tutumlarını çeşitli yatırımların temel atma törenlerindeki yüklenici firma yetkilileriyle giriştikleri işi çabuk bitirme pazarlıklarında çok görüyoruz ve mutlu oluyoruz. Elbette bu tür projeleri yerelde takip eden ve destekleyen yöneticilerin fedakarlıklarını da unutmamak gerekir.

Seyir Tepesi; bildiğiniz gibi amfi tiyatro, çocuk parkları, mesire alanları, cafe, teras vb. alanlardan oluşmaktadır. Bu yıl itibariyle halka hizmet veren bu büyüklükteki alan Kâhta halkına yetmiş olabilir. Projenin ileriki yıllarda daha da genişletilip devam edeceği konusunda bilgi sahibi değiliz. Ama alanın bu haliyle gelecek yıldan itibaren halka küçük geleceğini ve daha da genişletilmesi gerektiğini, yeni alanların eklenmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Bu nasıl olabilir? Öncelikle yolun Baraj’a kadar olan kısmının hepsinin kenardan yeşillendirilmesi ve imkânlar ölçüsünde küçük de olsa bir iki küçük mesire alanının eklenmesi ilçemizi daha da güzelleştirecektir. Bütün bunların ötesinde Baraj sahilinde buna benzer bir projenin hayata geçirilmesi kaçınılmaz hâle gelmiştir. Çünkü Baraj kenarına giden her insan oradaki bir iki tesiste oturmak zorunda değildir. Zaten maddî durumlarından dolayı herkes oturamıyor da. O yüzden bana göre şimdiden oraya ait bir proje hazırlanmalı ve çalışmalara başlanmalıdır. Suyun kenarına kadar gelen yerli veya yabancı halk hayal kırıklığına uğruyor. Gölgesinde dinlenecek bir ağaç ve oturacak bir bank bulamıyor. Bir diğeri temizlik adına malesef halk olarak iyi de değiliz. O güzelim bölge her türlü çöpün atıldığı çakıl, kum  ve toprak yığınına dönüşmüş.

Baraj kenarına Seyir Tepesi tarzında yapılacak bir sosyal tesis eminim ki Kahta’yı birkaç adım ileriye götürecektir. Çünkü biz bunu Seyir Tepesi’nde de gördük. Şehir dışından gelen insanların burada çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyada ne kadar çok paylaştıklarını gördük. Serin yaz gecelerinde amfi tiyatro sahnesinde verilen dinletilerin insanımız çok beğenildiğini de hepimiz şahit olduk. Gerçi daha profesyonel ve sayıca daha çok etkinlik yapılabilirdi.

Peki sadece tesisleşme yeterli olacak mı? Tabi ki hayır. Öncelikle bu tesislerdeki işletmelerin halka hitap edebilen, etkili iletişim konusunda sıkıntısı olmayan, bu iş konusunda profesyonel deneyimi olan, kendini sürekli yenileyen ve en önemlisi de fiyatları uygun tutacak insanlarca işletilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu tür yerler birtakım grupların veya kişilerin mekânı olmaktan öteye gitmez ve üzülerek belirtmeliyim ki ilçemizin olumsuz reklamını da yapmış oluruz. Yine bu işletmelerin yanında  özel işletmelerin de açılması gerekir. Çünkü rekabet her zaman iyisini ve uygununu millete sunar.Bunun örneklerini şimdiden görüyoruz.Sözgelimi Baraj tarafında açılan Seyr-i Sefa Cafe ve Mavi Konak Restaurant & Cafe o bölgeye farklı bir renk kattı. İki işletme de şu an halk tarafından gerçek anlamda beğenildi. Bu tür işletmelerin yanında yeni yerler için şimdiden temellerin atıldığını görüyoruz ve halk olarak bu bizi mutlu ediyor. Baraj’ın er geç cazibe merkezi olacağını hepimiz biliyorduk. Gelecek yıldan itibaren bölgede açılacak yeni işletmelerle ve hükümetimiz ayrıca yerel yöneticilerimiz tarafından uygulanacak projelerle çok daha güzel şeyler olacağını biliyoruz. Bundan sonra aksatılmaması gereken bir diğer önemli nokta ise denetimdir. Bu konuda öncelikle bize sonra yetkililere çok büyük görevler düşmektedir. Çünkü halk olarak biz gördüğümüz eksiği ya da hatayı yetkili mercilere zamanında ulaştırmazsak bu daha büyük problemlere neden olabilir.

Uzun sözün kısası Seyir Tepesi Projesi’nde emeği geçen hükümetimizin çok değerli yetkililerine ve yerel yöneticilerimize teşekkür ediyoruz ve projenin bir benzerini de Baraj kenarına istiyoruz.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr