• BIST 93.229
 • Altın 188,735
 • Dolar 4,8236
 • Euro 5,5955
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 39 °C
 • Ankara 28 °C

Şeytanımızla Yüzleşmek

Abdullah YEKTA

FETÖ terör örgütünün en büyük çıkmazlarından biri “Sadece ve sadece F. Gülene biat etmiş, onun yolunda olan ve onun için kendini feda edenler kurtuluşa erebilirler”. Peygamberin hadisini tartışabilirsin, ayetin anlamını tartışabilirsin fakat F. Gülenin sözlerini, emirlerini ve cemaatini asla eleştiremezsin. En ufak bir soru işareti (onlara göre) kişiyi dinden çıkarabilir. F. Gülene  “Hoca efendi hazretleri” demeden onun ismini ağzına alamazsın. Bu ifadeyi kullanmayan birinin onların mekânlarında çalışma imkânı yoktu. Onun kasetlerini dinlemek en büyük ibadettir. Bu son zamanlarda ortaya çıkan sapıkça işlerinden biri de F. Gülen’in kesilen saçları ve tırnaklarının müritleri tarafından teberrüken saklanması, onun ağzını sildiği peçetenin yenmesi ve yine teberrüken saklanması.

Bu liste çoğaltılabilir, zihinlerinizi fazla bulandırmak istemiyorum. Şimdi düşünelim. Bu anlayış üç aşağı beş yukarı hangi tarikat cemaatinde mevcut değildir. Hangi tarikat ve cemaat liderini eleştirebilirsiniz? Hangi tarikat şeyhinin bir hatasını müritlerinin yanında konuşabilirsiniz? Makamınız ne olursa olsun bir şekilde onlardan icazet almadan, onların müridi olduğunu ifade etmeden senden razı olmazlar. Onların dizi dibinde diz çöküp tövbe almadan seni Müslüman kabul etmeleri dahi mümkün değildir. Bu zamanın asıl kurtarıcısının onların şeyhi veya lideri olmadığını söyleme imkânın yok. Şeyhin veya liderin ağzında ne tür söz çıkarsa ne çıkarsa hikmet kabul edeceksin, eleştiri yasaktır. Sakın tenkit edeyim, bu yanlışı düzelteyim veya bu İslam’a göre batıldır, yanlışı hatırlatayım demeyin ve denemeyin. Kendinizi kapı dışında kovulmuş, aforoz edilmiş olarak bulursunuz.

Şimdi soralım Türkiye’deki cemaat ve tarikatlardan hangisi FETÖ terör örgütü gibi imkânlara sahip olsa yoldan çıkmaz. Acaba kendilerinden olmayan birini çöpçü dahi yaparlar mı? İçtikleri sudan içmeye müsaade ederler mi? Kendilerinden olmayanları semtlerinden geçmeye müsaade ederler mi? Köylerinden ve semtlerinden başka insanların yolunun geçmesine müsaade ederler mi? Onlar gibi giyinmeden, onlar gibi sakal bırakmadan, onlar gibi düşünmeden seni hoşgörü ile kabul etmeleri mümkün değildir. En çok hoşgörü edebiyatı yapan adamın (Fetö’nün) kendi menfaatleri için ne kadar insanın kanına girdiğini gördünüz. Hangi tarikat ve cemaat, başka bir tarikat ve cemaatin okuduğu tefsiri veya herhangi bir kitabın okunmasına müsaade eder?  

“Mahşer günü sorgusuz sualsiz cennete girecek tek cemaat bizim cemaattir.”,  “Hoca efendi için cennetimi feda ederim.” veya “ Ahiret hayatımı yakarım.” tarzı fanatik düşünceler hangi cemaat ve tarikatta mevcut değildir. Evet, iklimimiz, topraklarımız bu tarz fikirlerle yoğrulmuş artık. Hiçbirimizin ötekinden bir farkı yoktur. Bunun için sadece FETÖ terörünü lanetlemeyelim. İçimizdeki şeytanı unutmayalım. Önce kendi nefislerimizi düzeltelim. Düzeltmeye kendimizden başlarsak başkalarını da düzeltme imkânımız olur. Şeytan gibi suçu her zaman başkalarına atarsak kendi nefsimizi şeytanlaştırmış oluruz. Nefsimize, egomuza tapmış oluruz.

Devlet, siyasi iktidar ve mağdur olmuş olan insanlardan hoşgörü beklemek mümkün değildir fakat ümmetin vahdetini her zaman düşünmemiz gerekir.   F. Gülen cemaati Hristiyan misyonerleri tarzı bir cemaat da olsa bir zamanlar ona gönül vermiş olan temiz insanları incitmemek adına konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerekir. İnsan psikolojik olarak etkilenir. Bir zamanlar savunduğu uğruna canını vermeye hazır olan insanların eski düşünce ve fikirlerini bir çırpıda bırakıp atması herkesin yapabileceği bir şey değildir. Hele Diyanetin buna olağanüstü dikkat etmesi gerekir. İmamlar gelişigüzel konuşmamalılar. Örneğin nifak ve münafıklarla ilgili ayet ve hadisleri bire bir bu cemaat ile özdeşleştirmeyelim.  Yanlış yolda olan insanlara kendilerini düzeltme imkânı verelim. Biz Müslüman olarak herkesi cehenneme göndermekle vazifeli değiliz.  Yanlışa düşen insanın elinde tutup o bataklıktan kurtarmak gerekir.

 Evet, kendi şeytanımıza lanet getirmeden ve kendi şeytanımızı taşlamadan başkalarının kötü de olsa fikirlerini ve ait oldukları yerleri taşlamayalım. Birbirimizi dinlemeyi bilelim, birbirimize tahammülümüz olmalıdır. Zayıf da olsa aramızdaki kardeşlik bağlarını devam ettirelim. Bizim başka bir Türkiye’miz yok. F. Gülen başkalarını dost edinmiş de olsa bizim Müslümanlardan başka kardeşimiz ve dostumuz yoktur.

Selam ve dua ile

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr