• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Simurg'un Kanat Sesi

Şevket TATAR

Attar'ın Hayatı Düşünceleri ve Eserleri

Abdülhüseyin Zerrinkub Anka Yayınları

 

Farsça'nın ve Fars edebiyatının Türk kültürü ve klasik edebiyatının üzerindeki etkisi inkar edilemez boyuttadır.Divan edebiyatına ana rengini veren vezin,nazım şekli nazım birimi ve mazmunlar gibi unsurların ilk kaynağı Arap edebiyatı olsada Türk edebiyatının,Arap edebiyatından çok daha fazla İran edebiyatından etkilendiği bir gerçektir.Divan edebiyatımızda gazel ve kaside gibi Arap edebiyatına özgü nazım şekillerinde bile kullanılan maznumlar bakımından Arap kültürünün etkisinde çok daha fazla İran etkisinin ağır bastığı görülmektedir.     

İslam irfan ve tasavvufunun,İran kültürünün gizemli atmosferinde kazandığı sembolik dille Türk klasik edebiyatına yansımalarını en çokda mesnevilerde gözlemlemek münmkündür.                

Leyle ile Mecnun ve Ferhad ile Şirin gibi dünyevi aşk hikayelerinin bile bu sembolik dilin imbiğinden geçerek irfani boyut kazanmış olmasında hiç kuşkusuz İran tasavvufunun büyük bir etkisi bulunmaktadır.                

İran edebiyatında tasavvuf denilince akla ilk gelen isim olan Feriduddin Attar'ın klasik dönem şairlerimiz üzerindeki etkisi son derece belirgindir.Özellikle Mantıku'ttayr'ın divan edebiyatımız üzerindeki etkisi okadar derin olmuşturki,Türk divan şairlerinden mesnevi yazıpda ondan doğrudan yada mazmunları telmih yoluyla bahsetmeyen şair yok gibidir.                

İmam Gazzali ve Mevlana ile birlikte İran tasavvufunun üçlü sağ ayağını oluşturan Attar'ın hayatını düşüncelerini ve eserlerini anlatan bir çalışmanın dilimize kazandırılmış olması sadece tasavvuf ve irfan alanında değil edebiyat alanında'da araştırma yapan kimselere ışık tutacaktır.

               
Aziz Attar,bu hal üzere dünyamızın ruhtan simurg'dan ve Allah'tan uzaklaşmasına rağmen senin ülkün ölmeyecektir.Manevi tekamül ile maddi tekamül arasında bir dengenin bulunmasının zorunluluğu,senin ülkünü yeniden diriltecektir.Geleceğin dünyası  eğer yeniden Simurg'un kanat sesine gönül bağlamazsa durağanlık lağımında yok olup gidecektir.                

Bırak; petrole kana ve dolara gömülmüş olanlar,İlerleme hakkında istedeklerini söylesinler.Gerçekten dünya ne senin ruhani asrında son buldu ne'de bizim ruhsuz asrımızla son bulacak. Gören göze sahip olanlar,uzak ufuklarda ruhani bir sabahın doğmakta olduğunu müşade etmektedir.Simurg'un kanat sesi'de,uzaklardan yankılanmaktadır. Çağımızın ruhsuz dünyası,varlığını sürdürebilmek için ruh arayışına girişecektir.Maddi tekamül ile manevi tekamül beraberliğimizin zarureti,bu dünyanın petrol kan ve dolar alanında takılıp kalmasını imkansız kılacaktır.Senin dünyan geçti,senin ülkün, geleceği ruh ıtırlarıyla dolduracak. Daha şimdiden geleceğin,Kuşların Simurg'u aramasına bağlı olduğunu görüyoruz.Dünyamız,Er yada geç  mecburen varlığını korumak için akılla kalbi uyumlu hale getirecektir. Simurg'un kanat sesi, yolun taliplerine şevk verecektir. Senin ülkün ileri bir dünyaya yaraşır bir şekilde, dünyayı para, kan ve sömürü bataklığına itenleri ruh ve Allah arayışına zorlayacaktır. Dünyadan kopuk Allah'a sığınma makamlarından  fenaya kadar.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr