• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Sinsi Ekonomik Sistem Kapitalizm

Adem Ballı

15 Temmuzdan öncesi ve sonrasında ülke sathında saldırı altında kaldık. Bu saldırıların her türlüsü mevcut. Psikolojik terör, Algı terörü, Medya terörü Taşeron örgütlerin Yaptığı terör ve en sön döviz kuru üzerinden maruz kaldığımız ekonomik terör.

Ekonomi üzerinden yaşanan bu savaşın sebepleri ve hedefleri üzerinde durmadan önce küresel ekonomik sistem üzerinde durmakta fayda vardır.

Malumunuz şu an dünyadaki egemen ekonomik sistem temelde kapitalist ve liberalist bir anlayış üzerine kuruludur. Kapitalizmin tarihi seyrine şöyle bir göz attığımızda Sanayi sürecinin ortaya çıkmasıyla kendisine alan bulmuştur. Tabi birçok tanımlaması vardır. Bizce en uygun tanımı: Terim olarak sermayenin egemenliğini öngören serbest sınırsız, mutlak ve toplumun bu kriterler için kıyasıya rekabet içerisinde olduğu bir sistemdir.

“Kapitalist toplum” ise bireylerin son derece çetin ve acımasız bir şekilde birbirileri ile rekabet ettikleri bir arenadır. Bu tanımlama bil fiil Darwin’e aittir. Günümüzde oluşturduğu tahribat ve kaos düşünüldüğünde bu tanımlama gerçekten yerinde bir tanımlamadır.

Kapitalizm sinsi bir şekilde vesvese veren şeytanın sinsiliği ile toplumların damarlarına sirayet etmektedir.
Öyle ki çoğu zaman kişi, kendini kapitalizmin vahşi ve insafsız kollarına bırakmakta bu durumdan en ufak bir rahatsızlık duymamaktadır. Çünkü kapitalizm sinsidir. İnsanın mal mülk zaafını en ince bir şekilde kullanabilmektedir. Çoğu zaman tatlı bir siluet ile görünmekte ve zehrini o şekilde akıtmaktadır.
Kapitalizm sermayenin insana sahip olmasının adıdır. Kuran ‘ı kerim buna tekasür “artırma tutkusu ”krizi demektedir.

Dünyayı bir ahtapot gibi sarmış olan kapitalizmin vahşiliğinin ve sınırsızlığının en somut verisi şudur. Dünyadaki sermayenin yüzde sekseni dünya nüfusunun yüzde yirmisinin elinde iken; dünya nüfusunun yüzde sekseni ise kalan sermayenin yüzde yirmisi ile idare etmektedir.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum batının piyasa canavarı kapitalizm ile ilgili bilinçlenmemiz şart yoksa tanımadığımız bir düşmanla savaşamayız.

Toplumsal olarak zaten girdabına girdiğimiz bu sistemin şu günlerde devlet olarak bizi nasılda sarsmaya çalıştığını görüyoruz. Öldürmeyecek kadar yediren kapitalizm bugün dünyanın ekonomisini istediği şekilde yönlendirmekte kendisine itiraz edenleri en acımasız bir şekilde cezalandırmaktadır.

Son günlerde ülke ekonomimizde meydana gelen dalgalanmalar kapitalist sistemin bir sonucudur.
Bu nasıl oluyor?

Başka ülkeler nasıl diğer bir ülkenin ekonomisi üzerinde manipülasyon yapabiliyor?

Dünyanın diğer ucundaki bir ülkede yaşanan ekonomik bir çalkalanmanın yansımaları nasıl tüm dünya ekonomisini etkileyebiliyor?

Evet, yukarda kapitalist ekonomi için ahtapot ifadesini kullandık. O ahtapot bu gün boğazımızı sıkmış durumda nefes alamaz hale getirmek için elinden geleni yapmaktadır.

Dolar ve Euro’nun fütursuz yükselişinin temel sebebi egemen kapitalist devletlerin Türkiye ‘yi  ekonomik baskı ile dize getirme gayretidir. Bu ekonomik operasyonun oluşturmak istediği en önemli sonuç; hükümet erkini çalışamaz hale getirip siyasi emellerini kabul ettirmek isteğidir.

Tabi başka alt sebepleri mevcuttur. Halkı tedirginliğe sürüklemek, ülke istikrarını bozmak içerdeki taşeron yapılara alan açmak sayabileceğimiz diğer sebeplerdir.

Cumhurbaşkanımızın isteği ile halkımız bir milli seferberlik şuuru ile elindeki dövizi bozmuştur. Bu anlamda üzerine düşeni yapmıştır. Tabi yine kapitalist sistemin en büyük mağduru olan halk bunu yapmıştır. Bu ülkenin yer altı yer üstü kaynaklarını bir kene gibi emen kodamanlar bu eylemin dışında bırakmışlardır kendilerini.

Elbette dolar ve Euro bozdurma eylemi bir tepkidir. Fakat bir çözüm değildir. Kapitalist sistemin mağduru halklar ve devler acil alternatif (ki İslam ekonomi sistemi en iyi alternatiftir.)üretmek zorundadır. Yoksa bu sistemin oluşturacağı felaketlerin önüne geçilemeyecektir.

Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu ekonomi terörünün PKK ve DAEŞ teröründen farkı yoktur. Bunun şuurunda olmamız şarttır.

Selam ve dua ile

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr