• BIST 93.616
 • Altın 208,990
 • Dolar 5,3413
 • Euro 6,0898
 • İstanbul 11 °C
 • Adıyaman 12 °C
 • Ankara 8 °C

SİSTEME ANGAJE OLMAK

Abdullah YEKTA

Sistem, devlet nizamı olabildiğigibi bir şirket, bir holding, bir siyasi parti, bir cemaat, bir tarikat de olabilir. Sisteme sahip olabilmek için fertler ve menfaat grupları kıyasıya yarışırlar. Bu yarış kişilerin kendilerini kaybetmelerine kadar varır.

Sistemin dayanılmaz çekiciliği bazı insanların gözünü kör eder.  Sistem müsaade ettiği oranda insanlar, sisteme angaje olurlar. İktidarın nimetleri, çok çekicidir, insanı mıknatıs gibi kendine çeker. Kişi,ihlâs ve takva sahibi değilse bukalemun gibi renkten renge girebilir. İnsanlardaki bu değişim genelde omurgasız olur. Bu tür değişimlerde karakter, ilke ve ihlâs önem arz etmez. En çok gözetilen şey menfaattir. Kişiler menfaatine olan şeylere sahip olabilmek için kıyasıya yarışırlar.

Bu yarışma her alanda kendini gösterebilir. Köy ağasının kapısında hizmetçilik yapmak için yarışan, birbirileriyle kavga eden insanlar her zaman olmuştur ve şimdi de bulunmaktadır. Bir holding patronunun gözüne, bir tarikat liderinin gönlüne girebilmek için, bir siyasi parti liderinin nezdinde yer edinmek için insanlar her zaman yarışırlar. Ağaya, patrona ve parti liderine hizmet etme liyakatini gösterenler hizmete devam eder. Hizmette bulunmak için yarışı kaybedenler ise çoğu zaman karşı safa geçerler.

Karşı safa geçenler ağaya, patrona ve parti liderine karşı olduklarını deklare ederler. Ağanın, patronun ve parti liderinin hizmetinde bulunmaya hak kazananlara olan kinlerini gizlerler. Oysaki asıl üzüntüleri hizmet sırasını kaybetmeleridir. Kendilerine imkân verilse yine hizmette kusur etmeyeceklerdir. Bu tür insanların tek dertleri vardır, o da ağaya, patrona ve lidere hizmet etmektir.

Eski çağlarda kralların kapısında, putperest tapınaklarının eşiğinde bu kavgalar olurdu. Kapıkulu olmaya hak kazanan, ekmeğini, o kapıda yerdi. Kapıkulu olma hakkını kaybeden kendisini adeta lanetlenmiş gibi hissederdi.

Bugünkü siyasetin durumu bu anlattığımız manzaradan bir farkı kalmamıştır. Özgün bir fikir ve düşüncenin izi dahi bulunmamaktadır. Baştakiler filin zücaciye dükkânına girip her tarafı umursamadan kırıp dökmesi gibi hareket etmektedirler. Aşağıdan yukarıya en ufak bir eleştiri yapılamamaktadır. Eleştiriye karşı kulaklar sağır, duymamak için her türlü vurdumduymazlık söz konusudur. Yerel yönetimlerden Türkiye geneli siyasete kadar bu mantık hâkimdir.  On beş seneden bu yana Türkiye’nin bir takım kazanımları da bu kör siyasete kurban gitmektedir. İl ve ilçe belediyelerinde tek adam ve tek eğilim hâkimdir. Farklı düşünce ve yapıcı muhalefete asla yer yoktur. İnsani ve İslami olan rafa kaldırılmış, menfaat en büyük put haline gelmiştir. Dindar menfaati yüzünden dinini unutmuş, demokrat demokratlıktan vazgeçmiş durumdadır. Ulusal düzeyde ve yerelde başa gelen, kendisinden başka kimseyi tanımamakta ve kimsenin varlığına tahammül edememektedir.

Burada en büyük öz eleştiriyi, İslami kesimin kendi kendisine yapması gerekir. İslam düşüncesine sahip olduğunu düşünen fikir adamlarının bu durum karşısında susmaları, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan mesabesindedir. Zira Müslüman aydınlar bu toplumun tuzu ve biberidirler. Şayet onlar da bozulurlarsa toplum fesat olur. Kaos hâkim olur. 

Vatandaş her zaman kapıkulu olarak bir hayat sürdürebilir fakat halk küsebilir, kazanı kaldırabilir. Tıpkı 2002’de Ak Parti’nin iktidara yürüyüşü gibi. Menfaatperestlerin ve kapıkulu hizmetkârlarının varlığına son verebilir. Senin güzelliğin gerçek değil yol ver bana, diyebilir. Sandık tekrar halkın önüne gelebilir. Allah halkın eksikliğini vermesin.

Selam ve dua ile.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr