• BIST 96.861
 • Altın 238,352
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5278
 • İstanbul 13 °C
 • Adıyaman 9 °C
 • Ankara 8 °C

Siyasilerden 'Kadınlar Günü' Açıklamaları

Siyasilerden 'Kadınlar Günü' Açıklamaları
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle siyasiler ya
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle siyasiler yayınladıkları mesajlarda kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurguladı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Dr. Murtaza Yetiş, Mehmet Metiner ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle mesaj yayınladı. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, kadınların modern Türkiye'nin inşasında vazgeçilmez ve en önemli gücü olduğunu ve ülkemizin gelişiminde, toplumun refahının yükselmesinde tartışmasız bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Aydın, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda kadınların payının her geçen gün arttığını vurgulayarak, ülkemize kazandırdıkları ve elde ettikleri başarılarla geleceğimize yön verdiklerini söyledi. Aydın, "AK Parti iktidarı döneminde kadınlarımız lehine sağlanan pozitif ayrımcılık ve kadın haklarının sağlamlaştırılması yönünde atılan adımlarla bugün dünya genelinde çoğu çağdaşlarından daha önde yer almaktadırlar.
 Kadınların hayat standartlarını en üst düzeye getirmek, çalışma hayatında kendilerine engel teşkil eden sorunları ortadan kaldırmak, ailenin beraberliğini ve sürekliliğini sağlamak, siyasette kadınları daha aktif ve ön planda tutmak amacıyla AK Parti iktidarı döneminde özellikle anayasal anlamda ve yine kanunlar kapsamında yapılan düzenlemeler ve değişikliklerle ayrımcılığı önlemeye yönelik pek çok adım atıldı ve atılmaya da devam edecektir" dedi.

Milletvekili Mehmet Erdoğan, kadınların aile kurumumuzun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olduklarını, "Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onurlandığımız kadınlarımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda, yüreklerindeki sevgi ve şefkati fedakarca karşılıksız veren yegane varlıklarımızdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.
 AK Parti iktidarlarımız döneminde, kadınlarımızın yaşam standartlarını arttırmak, cinsiyete dayanan ayrımcılığı önleyerek onların; iş hayatında, eğitim hayatında, sosyal yaşamda ve siyasette daha aktif yer almaları amacıyla birçok düzenlemeler yapılmıştır. Hatta 2010 yılında yapılan
Anayasa değişikliği ile kadınlarımız pozitif ayrımcılık kapsamına alınmış, kadınlar, çocuklar, özürlüler, yaşlılar, şehitler,dul ve yetimler ile gazilerin haklarının korunması ve şartlarının daha da iyileştirilmesi yönünde alınacak ilave tüm düzenlemelerin, diğer kesimlere göre eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı anayasal güvenceye kavuşmuştur" diye konuştu.

Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş ise, medeniyet tarihimizde her tür ayrımcılığın reddedildiğini; kültürümüzde, inancımızda bir kişinin diğerinden bir üstünlüğünün olmadığını vurgulayarak, "Adaleti en büyük değerler arasında sayan milletimiz hiçbir zaman ayrımcılığı hoş görmemiştir, bundan sonra da görmeyecektir.
 Bizler kadını ve erkeği birbirine karşı sorumlu gören geleneğin temsilcileriyiz. İnancımız kadını düşürüldüğü, aşağılandığı, insan olarak bile görülmediği cahiliyenin kirli zihninden kurtararak
hakkettiği değere kavuşturmuştur. Emekçi kadınların, annelerin mücadelesiyle bugünlere gelen 8 Mart
Dünya Kadınlar Günü'nde kadın haklarını icraatlarımızla, eylemlerimizle savunduk, savunmaya devam ediyoruz. Kadınlarımızın, kız çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştırmak sosyal hayata katılımlarını sağlamak için yasal anlamda da her adımı attık, atmaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 
AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, kadınları eğitim, iş ve sosyal hayatta eskisinden çok daha iyi konumda olduğunu, ancak daha yapılacak çok işin bulunduğunu, öncelikle insanların bakış açısında meydana gelen değişimin artması gerektiğini söyledi.
Mehmet Metiner, "Toplumumuzda, inancımızda ve kültürümüzde kadına ayrı bir önem verildiği biliniyor. Ancak buna rağmen de, kadınların eğitim, iş ve sosyal hayata katılmasında büyük engellerle karşılaşılıyordu. Ne yazık ki, bu engellerin birçoğu da devletin kadınlarımızın, kızlarımızın önlerine koyduğu engellerdi. Bunlardan en önemlisi de eğitim engeliydi. AK Parti hükümetimiz döneminde, kızlarımızın daha iyi bir eğitim almasını sağlamak, sosyal hayata, siyasete ve iş hayatına katılarak, toplumun sesi olmasını sağlamak için çok önemli adımlar attı, atmaya da devam ediyor" dedi.

 
AK Parti İl Başkanı Av. Halil İbrahim Fırat ise mesajında, "Hükümetimiz, kadınlarımızın ülkemizin, erkeklerle birlikte toplumsal sorumluluğu her alanda yüklenecek bilgi ve bilinçte bireyler olarak kamusal yaşamdaki yerlerini almalarını, geleceğimizin önemli bir teminatı olarak görmektedir.
Hükümetimiz kadına karşı şiddetin önlenmesi, kadınların çalışma hayatına girmesi, siyasete katılması ve eğitim imkanlarının arttırılması için birçok önemli projeyi hayata geçirmiştir.Aile kurumunun temel taşı,değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkan sağlayacak şartları hazırlamak, kadın-erkek hepimizin ortak sorumluluğudur" ifadelerini kullandı.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, AK Parti döneminde kadına bakış açısının değiştirildiğini, kızların okumasının önünün açıldığını söyledi. Ayla Pektaş, "AK Parti iktidarı süresince başta kız çocukları olmak üzere tüm çağ çocuklarının temel eğitime katılımlarının sağlanması için çalışmalar yürütüldüğünü, bu durumdaki yaklaşık 400 bin çocuğun okulla buluşturuldu. Kadınların siyasete aktif katılımlarının sağlanması yönünde gösterilen çabalar sonucunda tüm meclislerdeki kadın temsilci oranında önemli artış sağlandı. Kadın istihdamının önündeki engeller minimize edilerek daha çok kadın işgücünün oluşması sağlandı. 12 Eylül 2010 referandumu ile kadınlara pozitif ayrımcılık getirildi. Türk
Ceza Kanununda kadınlara karşı işlenen suçların cezaları arttırıldı. Kadın ve gençlerin işe alınmalarını teşvik için ilave istihdamda 5 yıl süre ile sigorta primlerini devletin ödemesi imkanı getirildi. Kadına ve aslında insana karşı yapılan şiddetin azaltılması için hükümetimiz yoğun bir çaba harcıyor. Burada asıl başarı ise kadına bakış açısının değiştirilmesi, şiddet eğiliminin sonlandırılmasıdır. Bunu başardığımız takdirde bir insanlık suçu olan şiddeti duymayacağız" dedi.

 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr