• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

“Sizi Rahatsız Etmeye Geldim”

Şevket TATAR

Düşünen her insan kucağına doğduğu toplumun üvey evladı! Bu insanlar inançlı olmayı çokça dosta sahip olmaktan yeğ tutarlar. Düşünce ve iman bir araya gelince, uyanık bir şuur, tetikte bir dikkat ve hakikatın bütününü kucaklamaya çalışan bir tecessüs teşekkül eder. Bu büyük ruhların ve yiğit adamların işidir. Bununla beraber övgünün kör edici tuzağı her zaman yolumuza kurulu durmaktadır. Düşünce adamının işi kırmadan, kızmadan sabırla anlamaya çalışmak. Yalnız anlamak mı? Anladığını bir namus cilvesi olarak anlatmak. Aydınlatmak. Yanmak yakınmak. Ama öncelikle aydınlanmak için yapmak. Aydınlatmak için değil eğer böyle değilse geriye aldanmak ve aldatmak kalıyor. Aydın'ın (Ruşenfikir) görevi hakikatin ortaya çıkarılması Eyüp gibi bir sabırla aydının görevi Ferhat gibi dağları delerek temiz pınarlara halkı buluşturmak, bütün vefasızlıklara, değer bilmezliklere karamalara rağmen.

Hayatı konuşmak ve yazmak olan bir iman ve düşünce adamının karşısındayız. Hayatı çölde başlamış bir dava adamı. Kaderi çöl gecelerinde bir yıldız misali parlamak olan bir adam. Bir kandil. Acılarıyla, umutlarıyla, kederleriyle, ağlayışlarıyla, sevinçleriyle. Cedlerinden aldığı büyük terbiye ile iman ve düşünce tarihinin büyük kametlerini tek tek ziyaret ederek onlardan feyz almış bir adam. Selman'ı Pak ile kol koladır, Ebu Zer'in cübbesi giyinir, Ali ile kuyu kazar, İkbal'le arkadaşlık eder, Sartre ile kahve içer Bergsonla münazara yapar, Massignon'un kitaplarını taşır. Bir eş, bir baba, bir öğretmen, bir arkadaş, bir bir bir... Ama yalnız. Bununla beraber sosyolojiden dinler tarihine, antropolijiden sanata, ideolojilerden ekonomiye, edebiyattan felsefeye kadar çok geniş bir sahada kısa ömrünce dolaşmış, yazmış, konuşmuş bir adam elbette son şarkısını söylemiş değildi.

Zor zamanlarda yaşayan, yazan ve konuşan insanların kaderleri 'zor' üzerinde yükselir. Onlar aç kalmayı, horlamayı, sürülmeyi göze alarak ait oldukları halklar üzerine şahitliklerini gerçekleştirmek için büyük fedakârlıklar gösterirler. Yaşamın lezzetlerini kendilerine haram sayan bu yüce ruhlar büyük davalar için hayatlarını feda ederler.

Bugün dünyanın birçok köşesinde kitaplara okunan tartışılan, sevilen, takip edilen fikirleri hala canlı bir düşünce ve eylem adamıdır Ali Şeriati.

Bu Doktor'un düşüncesinin soylu bir meraka, samimi bir çabaya ve düşünceleri uğrunda hayatını feda edebilen büyük bir ruh yüceliğine olan bağlılığından gelmekteydi.

Dr.Ali Şeriati yalnızların dostu mustaz'afların rehberi, mahrumların umudu, fedakar öğrencilerin aziz öğretmeni, Pura'nın Ali'si, İhsa'nın ve Susa'nın babası ve inkılap'ın büyük önderi Doktor Şeriati'yi anlamak ve tanımak için mutlaka okunması gereken bir eserdir.

Cemil Meriç: Yalnız itiraf edelim ki Ali Şeriati'de bulduğumuz engin tecessüse çağdaş İslam mütefekkirlerinden hiçbirinde rastlamadık engin bir tecessüse geniş bir irfan, Doğu'yu ve Batı'yı kucaklayan bir terkip kabiliyeti ve hepsinin üstünde elsiz bir mücadele azmi.

Netice: Şeriati, çoşkun bir zeka ve inanmış bir müslüman. Genç bir yaşta şarkısını tamamlayamadan hayata gözlerini kapayan kardeş.

Muhammed Ahmedi Şeriati: ''O kevir (çöl)'de ayağa kalktı ve bir çöl insanı gibi yaşadı ''Çöldeki ağaçlar kadar susuzdu, buna rağmen o yıkılmadı. Fikri temellerini Kur'an'ın ayetleri üzerine inşa etti.Hz.Ali ile nasıl yaşaması gerektiğini Hz.Hüseyin ile nasıl öleceğini. Hz Ebu Zer ile nasıl feryat edileceğini kendisine şiar edindi ve sözleri tarih boyunca süregelen mustaz'afların dert ve feryatlarıydı.

''O,üstü kapalı kültürel bir gerillaydı.'' Dr Rıza REİSTUSİ. Şeriati Allah onun ruhunu şad etsin. Çünkü o samimi bir kul inkılapçı gençliğin cesur öğretmeniydi.

Şeriati, müslüman bir aydın ve ideolog olmanın yanında aynı zamanda müslüman bir bilim adamıdır.İşte,bu sorumlu ağır ve tehlikeli mesajı yüklenen ve yarının tarihinin iplerini elinde tutanlar, ''Aydınlardır.'' Bu aydınları ille de bilginler arasında aramak gerekmez. Aydının belgesi, tahsil tasdik değildir.Bilimsel ve teknik verilerde değildir.Yüce değerlere sahip olma toplum bilgisine sahip olma yol arayabilme, yapıcılığa özgü yetenek hidayet ve hakikatı tanımaktır Aydın için asıl olan! İşte Ali Şeriati kendi çağının aydınıydı, o sorumluluk bilinciyle yaşadı bu şanlı mücadelesini hayatıyla şahadet mertebesine yükseltti. Şahadeti şehitliği hak etti ruhu şad olsun...

ALİ ŞERİATİ YILLIĞI
SİZİ RAHATSIZ ETMEYE GELDİM
GEZGİN YAYINLARI
 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr