• BIST 91.775
 • Altın 189,445
 • Dolar 4,8134
 • Euro 5,6034
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 38 °C
 • Ankara 31 °C

Smmmo Başkanı Bilen, Yeni Teşvik Hakkıda Bilgi Verdi

Smmmo Başkanı Bilen, Yeni Teşvik Hakkıda Bilgi Verdi
Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Seyfettin Bilen, SGK primi teşvikinin detayları hakkında bilgi verdi.
14 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan SGK primi teşviki ile ilgili açıklamada bulunan Adıyaman Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyfettin Bilen, yeni teşvikin ayrıntıları şu şekilde açıkladı:
“Kalkınmakta olan öncelikli illerde 2004 yılından itibaren uygulanmakta olan ve geçtiğimiz yıl 31 Aralık 2012 tarihinde uygulama süresi sona eren 5084 sayılı teşvik yasası yatırımları ve istihdamı, teşvik kanunu kapsamında sağlanan sigorta primi işveren desteği uygulaması yerine, 29 Mayıs 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6486 sayılı kanunla tüm Türkiye’deki işyerlerinde standart olarak ödenmesi gereken uzun vadeli sigorta kollarından 5 puan indirim yapıldı.
Bu kararla 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 6 puana kadar prim desteği sağlandı. Daha önce 5084 sayılı teşvik yasası kapsamında olan illere ilave olarak, Hatay ve Kırıkkale illeri de bu dahil edilerek, toplamda 52 ilde teşvik uygulamasına gidilecektir.
Bu karar ile belirlenen ve kararın ekinde yer alan listede bulunan il ve ilçelerde faaliyet gösteren özel sektör işyerlerine, 5510 sayılı kanunun belirlenen sigorta primi işveren hissesinde uygulanmakta olan 5 puanlık prim teşvikine ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden hesaplanmak üzere tüm il ve ilçeler için 6 puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacak. Bu uygulama ile bu işyerlerindeki sigorta primi işveren hissesi desteği toplam yüzde 11 puan olacak. Uygulama eski-yeni ayrımı yapmaksızın 10 ve üzerinde işçi istihdam eden tüm işyerlerini kapsadığı gibi 5084 sayılı teşvik yasasıyla getirilen uygulamada sigorta primi işveren hissesi desteği organize sanayi bölgelerindeki işyerlerinde yüzde 100 diğer yerlerde ise yüzde 80 olarak uygulanmaktaydı. Yeni düzenlemede yer ayrımı yapılmaksızın tüm işyeri için toplamda yüzde 55 oranında sigorta primi işveren hissesi desteği sağlanmış olacak. Uygulamaya göre 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren bir işçi için sağlanan sigorta primi işveren hissesi desteği 112 bin 36 TL’dir. Bu tutar 100 kişi çalıştıran bir işyerinde aylık 112 bin 360 TL. Yıllık ise 1 milyon 348 bin 320 TL’ye ulaşmakta. Bu rakam 1 Ocak 2013 ile 1 Haziran 2013 dönemine ilişkin 1 işçi için sağlanan sigorta primi desteği 107 bin 65 TL’dir.
5335 sayılı kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlara ait işyerleri. 2886 sayılı devlet ihale kanununa, tarihli ve 4734 sayılı kamu ihale kanununa, uluslararası anlaşma hükümlerine istinaden yapılan alım ve yapım işleri ile 4734 sayılı kanundan istisna olan alım ve yapım işlerine ilişkin işyerleri ile 5510 sayılı kanun ek madde 2 teşvikinden yararlanmakta olan işyerleri söz konusu teşvikinden yararlanamayacak. Ayrıca yapılan kontrol ve denetimlerde, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işverenlerde bir yıl süreyle destek unsurlarından yararlanamayacak. 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere yayın tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu kararın uygulanmasına ilişkin tebliğ/genelge yayınlanmasından sonra 2013 yılının 5 aylık dönemine ilişkin sigorta primi teşvik tutarları mahsup işlemi ile geriye yönelik yapılacak. Bu yasal düzenleme ve bağlı olan bakanlar kurulu kararı Adıyaman kamuoyunun beklentilerini karşılamamakla birlikte işçi istihdam primlerinin işveren payının yüzde 55’i gibi bir kısmını 2017 yılının sonuna kadar (4 yıl ) karşılıyor olması işverenlerin prim maliyetleri açısından önemli kolaylık sağlamış. Adıyaman’da işletmelerin gelecekte varlığını, devamlılığını ve rekabet edebilirliliği, bağlamından faaliyetlerini teşviklere bağlı kalmaksızın sürdürmesi, gelişimini kendi imkan ve olanakları ile gerçekleştiren ve devam ettiren bir iktisadi yapıya ve ekonomik varlığa kavuşmasına bağlı. İşletmelerimizin bu standartlara kavuşulması temennisiyle başta milletvekillerimiz olmak üzere siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerine, bürokratlara ve yasal düzenlemede ve gündem oluşturmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr