• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Adıyaman 18 °C
 • Ankara 16 °C

Söz ve Kararın Gerçek Sahipleri Konuştu, Kahta 'Evet' Diyor

Söz ve Kararın Gerçek Sahipleri Konuştu, Kahta 'Evet' Diyor
Yeni anayasanın oylanacağı referandum ile ilgili, Kahta'da yapılan sokak röportajlarında vatandaşların çoğu "evet" oyu kullanacağını söyledi.

Kahta Beyan Gazetesi muhabirleri,  yeni anayasanın oylanacağı referandumu vatandaşlara sordu. İlçedeki vatandaşların çoğu, Türkiye'nin refaha ulaşması, istikrar, darbelerin yaşanmaması ve güçlü bir ülke için “Evet” diyeceklerini belirtti.

Bazı vatandaşlar ise, tek kişilik yönetim sistemini istemediğini ifade ederek, referandumda "hayır" diyeceklerini kaydetti.

Referandumun ülke için iyi olacağını düşünen Kahtalılar, yeni sistemin faydalı olacağı görüşünde.

Halk, anayasa referandumu için neden “evet” diyor? Bu durumu, altmış veya yetmiş yaşlarındaki insanlarımız gayet iyi hatırlamaktadırlar. 1960 ve 70'lerde, 1980 sonrasında ülkenin içine girdiği kaosu herkes hatırlamaktadır. Cumhurbaşkanı, seçilmiş hükümete karşı, hükümet parlamento tarafından seçilen cumhurbaşkanına karşı idi. Başbakanlar kendilerine bir müsteşar ataması dahi yapamaz duruma gelmişlerdi. Dışarıda ve içeride hükümeti veya cumhurbaşkanlarını kafaya alanlar bu ülkede her zaman kaos yaratabiliyorlardı.

Bir bakanın veya başbakanın yolsuzluktan dolayı görevinden aldığı bir müdürü mahkemeler tekrar görevine iade edebiliyordu. Başbakan tarafından atanan bir genel müdürün kararnamesini cumhurbaşkanı iptal edebiliyordu. Bürokrasi cumhuriyeti hâkim idi. Bürokratlar kendilerini bakan ve başbakanların üzerinde görüyorlardı.  Bu çift başlı yapı her alanda sorun çıkarmaktaydı.  Vatandaş bir işini görmek için aylar, yıllarca beklemek zorunda kalırdı. Bürokrasi, aynı oda içinde bir masadan öbür masaya, bir evrakı aylar ve yıllar sonra gönderiyordu. Mafya ile paravana aracılarla iş görenler, işlerini yapıyorlardı.

 İş adamları aylarca bir dosya peşinden koşuşturuyorlardı. İş takibi için özel ekip kurmak zorunda kalırlardı. Bürokrasi iş adamlarının önünde en büyük engeldi. İş adamlarının önüne her gün bir engel çıkarılıyordu. Bir bakanlığın bütçesi bittiğinde diğer bir bakanlıktan ödünç alma imkânı yoktu. Gidip tefecilerden faizle para almak zorunda kalırdı, çünkü bürokratik engeller vardı. Bir bakan, bir başbakan dahi bürokratik engeller yüzünden iş yapamaz olurlardı.

“Evet” diyene de “hayır” diyene de saygı göstermek gerek fakat halk “evet” demek ile iki başlılığa son vereceğini biliyor. Bürokrasi cumhuriyetine son vereceğini biliyor. “Evet” demekle, bir iş adamı, bir tüccar bu ülkede rahat bir şekilde iş yapabileceğini biliyor. Alnının teri olan emeğine sahip olacağını biliyor. Başbakanlarla cumhurbaşkanların birbirine kitap defter fırlatmayacakları bir gün için halk “evet” diyor.

Bu halk uslandı. Gerekirse iktidarlara dahi şamarı indirebilecek bir anlayışa sahiptir. Sonuna kadar hiç kimseye kredi vermez, gerekirse kredisini hemen geri alıverir.

Kahta'da lokantacılık yapan Mehmet Emin Usta, yeni anayasanın oylanacağı referandumda 'evet' diyeceğini söyledi. Mehmet emin Usta, “ülkemizin istikrarı için, çocuklarımızın geleceği için, birer vatandaş olarak bütün gücümüzle 'evet' demeliyiz. Başka yolu yok. Başka Türkiye yok. Çünkü herkesin ülkemiz üzerinde bir hesap yapıyor. Ülkemizi Suriye'ye çevirmek istiyorlar. Bizler vatandaş olarak referandumda 'evet' diyeceğiz ve oyunlara gelmeyeceğiz inşallah” dedi.

Evet oylarının, ülkemiz için hayırlı olacağını düşünen Abdullah Şeker ise, “Ülkemiz hakkında hayırlı olacağını düşünüyorum. Bunun için evet diyeceğim. Geçmişten gelen bozuk düzenin değişeceğini düşündüğümüz için evet diyeceğiz. Vatanımıza, milletimize böylesinin daha hayırlı olduğunu düşündüğümüz için evet diyeceğiz" dedi.

Ali Genç, “"Referandumda evet oyunu kullanacağım. Çünkü başkanlık sisteminin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Başkanlık sisteminde gelecekse bir kişi gelecek ya da birleşip gelecekler daha güçlü gelecekler. Başkanlık sisteminin Türkiye için uygun olduğunu düşünüyorum" dedi.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi yaşananların unutulmaması gerektiğine dikkat çekerken H. Yusuf Şimşek, “ülkenin istiklali ve istikbali için referandumda evet diyoruz” şeklinde konuştu.

Bilal Saygı, "16 Nisan'da 'evet' diyeceğiz. Başka çaresi mi var. Biz ülkemizi seven insanlarız. O yüzden bugün de yarın da, ülkem için evet, evet, evet.” dedi. 

Mevcut hükümetten daha iyi bir hükümetin bulunamayacağını ifade eden Mehmet Akcan, “Ben de evet diyorum. Seçimde evet oyunu kullanacağım. Nedeni ise mevcut hükümetten daha iyi bir hükümet bulunmaz. Ayrıca bu Cumhurbaşkanımızdan iyi bir Cumhurbaşkanının bulunacağını sanmıyorum.” Şeklinde konuştu.

Referandumda hayır oyunu kullanacağını belirten Mustafa Yilter, “ben 'hayır' diyeceğim. Çünkü bu anayasa değişikliğinin sadece bir partinin lehine olduğunu düşünüyorum. Tek adamlık sistemini istemiyorum.”

Böyle bir Cumhurbaşkanının Türkiye'nin başına bir daha zor geleceğini vurgulayan Ramazan Uşak, “Sayın Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz. O zaten çok sevilen bir kişi. Evet demenin, bu memlekete hayırlı olacağına inanıyorum. Bundan dolayı evet diyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın kıymetini bilmek lazım. Çünkü böyle bir Cumhurbaşkanı Türkiye'nin başına bir daha zor gelir. O yüzden referandumda evet diyelim ve cumhurbaşkanına sahip çıkalım.” diye konuştu. 

kahta-referandum-evet.jpg

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr