• BIST 93.229
 • Altın 188,735
 • Dolar 4,8236
 • Euro 5,5955
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 39 °C
 • Ankara 28 °C

STK’lar Ne İşe Yarar?

Abdullah YEKTA

Sivil Toplum Kuruluşları ne işe yarar? Acaba bu kuruluşlar siyasi parti liderlerini, bakan ve milletvekillerini övmek ve yüceltmek için mi kurulmuşlardır? Belediyelerin milletvekillerin, siyasi iktidarı alkışlayıp her zaman haklı olduklarını deklare etmek için mi kurulmuşlar?  Yoksa siyasetçilerin ve yönetici konumunda olanların yanlış icraatlarını eleştirmek, yanlışlarını düzeltmek; resmî olanın karşısında sivil alanı genişletmek, her zaman sivillerin haklı taleplerini savunup kamuoyu ile paylaşmak mıdır?    

Sosyal içerikli olsun dinî-muhafazakâr bir hüviyette olsun fark etmez, sendika ve dernekler, siyasetin ve yönetimin karşısında yerine getirmesi gereken asıl görevini bırakıp birtakım menfaatleri uğruna siyasetçilere yamandığında, onların emir kulu haline geldiğinde; o sendika, dernek ve sair sivil toplum kuruluşu hüviyetini kaybetmiştir?

Dinî dernek ve cemaatlerin görevi iki ayet iki hadis okuyup yönetimleri aklamak değildir? Sosyal içerikli sendika ve derneklerin görevi gelip giden siyasetçileri karşılamak ve ağırlamak olmamalıdır. Yerel olsun, genel olsun siyasetçiye yandaşlık yapmadan, siyasetçi ile ilişkiye geçip toplumun haklı isteklerini dile getirmelidir.  Sivil toplum kuruluşları toplumun haklı isteklerini yerine getirdikçe güçlü olurlar.

Son zamanlarda Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde ve ilçemizde de STK’lar siyasi yelpazenin gölgesi gibi hareket etmektedirler. Yanlışları eleştirme, yapılamayanları gündeme getirme gibi bir alışkanlıkları kalmamıştır. Kâhta’da 60’in üzerinde sivil toplum kuruluşu var. Bu sivil toplum kuruluşlarının kuruluş amacı olan sivil alanı açmak, siyasetçinin karşısında sivilin hakkını dile getirme ve hakkını isteme gibi rollerini ifa ettiklerini göremiyoruz.

On günden fazla Kâhta’nın suları doğru dürüst akmadı, son günlerde de çamurlu su vakıası ile karşılaştık. Bu olay karşısında hiçbir STK bir basın açıklaması yapmadı, durumu sorgulamadı. Siyasetçinin yazdığı iki satırlık yazıyı ve iki üç cümlelik konuşmasını halka duyurmak STK’nın asli görevi değildir. Caddelerimiz yamalı bohça gibi olmuş, yürünemiyor; kaldırımlar hakeza işgal altında yayalar rahat bir şekilde yürüyememektedir. İlçenin trafiğinde bir düzen yok. İsteyen istediği yere park ediyor, engel olan yok.

Kâhta’nın caddeleri yürünmüyor, suları içilemiyor, şehir içinde doğru dürüst oturulacak park alanları yok. Maalesef bugünlerde dışarıya karşı imajımız da sıfırlandı. Adıyaman ve Kâhtalıların İstanbul’daki onuru diyebileceğimiz derneklerin Kâhtalılara verdikleri iftar yemeğinde çıkan kavga, Kâhta’nın onurunu zedelemiştir. Bu çirkin durumu kınayan bir açıklama yok maalesef. Sanki böyle bir olay hiç olmamış gibi davranılıyor. STK’lar bu durumda aktif bir rol oynamalıydılar.

Tekrar soruyorum sivil toplum kuruluşları (STK) ne işe yararlar? Görevleri nelerdir, buralara üye olan insanlar hangi düşünce ile üye olmaktadırlar? STK’ların amacı, sadece kâğıt üzerine yazılı olarak mı kalacak?

 Selam ve dua ile.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr