• BIST 117.110
 • Altın 167,954
 • Dolar 3,9354
 • Euro 4,8467
 • İstanbul 8 °C
 • Adıyaman 16 °C
 • Ankara 13 °C

Tarihi Ve Kültürel Yapılar Gelecek Nesillere Taşın

Tarihi Ve Kültürel Yapılar Gelecek Nesillere Taşın
Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan:
Adıyaman kent merkezinde bulunan tarihi ve kültürel varlıkların gelecek nesillere taşınması için Adıyaman Belediyesi tarafından yürütülen projeler bir bir hayata geçiriliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla kent merkezinde bulunan çeşitli tarihi ve kültürel yapılarda restorasyon çalışmaları başlatıldı. Adıyaman’da ilk kez bir konak (Keleşin Konağı) restore edilirken, Hısn-ı Mansur kalesi, tarihi Oturakçı Pazarı ve Tuz Hanı'nda çalışmalar yürütülüyor. Adıyaman Belediyesi’nin yanı sıra Adıyaman Valiliği'nin de yürüttüğü restorasyon çalışmalarıyla kent merkezinde turizm potansiyeli ortaya çıkartılacak.
 Adıyaman Belediyesi’nin hazırladığı proje ile Keleşin Konağı’nda restorasyon çalışmaları sürerken, kalede yapılan çalışmalarda sona gelindi. Tarihi Oturakçı Pazarı’nın üzerine ise uzay çatı yapılıyor.
 Belediye Başkanı Necip Büyükaslan restorasyon çalışmaları yürütülen Keleşin Konağı’nda ilgili müteahhit firma yetkililerinden bilgi alırken, Hısn-ı Mansur Kalesi ve tarihi Oturakçı Pazarı’nda incelemelerde bulunarak çalışmaları yerinde inceledi. Büyükaslan, kent merkezinde yürütülen çalışmaları değerlendirerek, amaçlarının tarihi ve kültürel varlıkların gelecek nesillere taşınması olduğunu kaydetti. Büyükaslan, "Adıyaman’da ayakta kalan ender ve parmakla sayılabilecek kadar az olan yapılardan birisi Keleşin Konağı’dır. Talat Efendi’nin köşkü, İhsan Efendi'nin konağı vardı ancak İhsan Efendi'nin konağı bundan 25 yıl önce yıkıldı. Talat Efendi'nin köşkü de şu an etrafı tamamen yapılarla boğulmuş bir vaziyette. Burayı bitirdikten sonra anlaşabilirsek sırada Talat Efendi'nin köşkü var. Birde Adıyaman’da eski askerlik şubesi binası vardı. Orası Valilik tarafından restore edildi. Adıyaman’da konak olarak ilk restore edilen yer Keleşin Konağı'dır. Belediye olarak sosyal belediyecilik anlaşışıyla hizmet edeceğiz dedik. Bizleri biz yapan kültür varlıklarımızdır. Adıyaman’da da belli olan yapılardan birisi Keleş Konağı metruk yapı haline gelmişti. Adeta yıkılmak üzere olan harap bir vaziyetteydi. Buranın kamulaştırılmasını bitirdik. 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlilerine buranın orijinal projesini çizdirdik. Yaptığımız restorasyon ihalesinden sonra müteahhit firma çalışmaya başladı ve Aralık ayı sonunda bitirilmesi planlanıyor. Bu bina toplam 170 metrekare alan üzerine kurulu. Altta iki kemer üzerine oturtulmuş geniş avlusu olan bir yapı. Bittikten sonra alt kısmını sanat ve kültür sergi yeri yapacağız, geniş avlusu olacak. Bu avluda çeşitli etkinliklere yer vereceğiz. Üst katı tipik Adıyaman evi olarak döşeyerek gelecek kuşaklara aktaracağız" ifadelerini kullandı.
 "Son zamanlarda Tarihi Kentler Birliği çalışması var. Bu konuda fikir üreten ve belediye başkanlarını teşvik eden Tarihi Kentler Birliği Türkiye’de kuruldu. Bütün belediye başkanları bu tür eski yapıları istimlak edip, restorasyon yaptırdılar. Şehirlerin kimliklerini meydana çıkardılar. Ama bizim dezavantajımız Adıyaman’ın kent merkezinin geçmiş tarihte herhangi bir idari merkez veya siyasi merkez olmamasıdır. Milattan önce 80'li yıllarda Kommagene Krallığı kurulmuşsa da bu kent merkezinde değildir. Tarihi geçmişinde bir idari ve siyasi merkez olmadığı için önemli bir yapılaşma da yoktur. Az olan kısım da daha sonraki yapılaşmada yıkılıp gitmiş. Mehmet Ağa'nın hanı vardı yıkıldı, şu anda ayakta kalanlardan Tuz Hanı var. Onun da Valilik tarafından restorasyonu yapılacak. Mahkemesi vardı bitti. Tarihi Oturakçı Pazarı var, çok hak sahibi var. Restorasyona giremiyoruz ama bir proje geliştirerek revize etmeye çalışıyoruz. Şu anda müteahhit firma çalışıyor. Orayı da cazibe merkezi haline getireceğiz" diyen Büyükaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 "Bizim gayemiz var. Adıyaman'a gelen turist Nemrut Dağı için geliyor. Ama bizde önemli turizm potansiyeli var. Çelikhan ilçesinde Çat Barajı'nda yüzen adalar, Güney Doğu Torosları'nda 2 bin 500 adet yaban keçisi var. İnanç merkezi açısından Menzil var, Sahabe Safvan bin Muattal var, Atatürk Barajı var. Bir zamanlar sadece deniz ve güneş turizmi varken, şu an turizm anlayışı değişerek kültür turizmi ön plana çıktı. Adıyaman’da tabiat, av, inanç, tarih, kültür turizmi var. Bunları öne çıkarmak zorundayız. Adıyaman kent merkezinde bu yapıyı öne çıkartacağız ve kompleks oluşturacağız. Bu kapsamda daha önceden höyük olan Hısn-ı Mansur Kalesi’nin etrafında yapılaşmalar olmuş ve 129 yapı vardı. Biz şu an 128 evin kamulaştırmasını yaparak yıktık, bir ev kaldı. Onunla ilgili mahkemenin kararını bekliyoruz. Buranın yapımı için ihalesini yaptık, Kültür ve Turizm Bakanlığı destek verdi. Kalenin yapımı yüzde 80 civarında bitti. Adıyaman Kalesi, kalenin yanındaki Keleş Konağı'ndan sonra, turist Tuz Hanı, Oturakçı Pazarı'na gidecek. Kalede kafeteryada çayını yudumlayacak, yöresel yemek yiyecek, Keleşin Konağı'nı gezecek. Burada varsa kültür ve sanat etkinliklerine katılacaklar. Buradan da Tuz Hanı'nı gezecek, Oturakçı Pazarı'nda hediyelik eşyalar alacak. Böylece turistleri cezbedecek bir yapı oluşturacağız. Belediyecilik sadece fiziki yapıdan ibaret değildir. Şimdiye kadar fiziki yapılaşma gerçekleşti, bundan sonra bu tür projelere ağırlık vereceğiz. Kaybolmaya yüz tutmuş olan kültür varlıklarımızı, kültür mirasımızı kurtaracağız. Bu anlayıştan dolayı şehrimizin çeşitli hatıralarını hatırlatan heykeller yaptırdık." • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr