• BIST 97.514
 • Altın 145,247
 • Dolar 3,5681
 • Euro 3,9900
 • Adıyaman 27 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 15 °C

Tek Adamcılık

Mehmet Eken

Toplum olarak bugünlerde bize tartıştırılan bir kavram var. Bu kavramı büyütüp bazı önemli şeyleri gölgede bırakmak isteyen kesimler var. Bu TEK ADAMCILIK ’tır. Ben bu TEK ADAMCILIK kavramına daha geniş veya farklı bir pencereden de bakabileceğimizi düşünüyorum.

Dünya tarihini ikiye ayırıp Avrupa, Amerika ile ilgili olunca medeniyet tarihi,  Afrika, Ortadoğu ve Asya ile ilgili olunca savaş tarihine çevirmek kendi savunduğundan değerlerinden farklı bir şeyler savunun herkesi medeniliğin dışına itmek değil midir? TEK ADAMCILIK.

Yıllar boyunca bir vakfın derneğin partinin başında kalmak tüm işleyişi kendi anlayışına göre yapılandırmak değil midir? TEK ADAMCILIK.

Başkalarını eleştirirken kendine hiçbir şekilde toz kondurmamak, pay çıkarmamak değil midir? TEK ADAMCILIK.

Maç oynarken bir tek kendini düşünmek oyun merkezli ya da takım merkezli değil de kendi merkezli bir oyun oynamak değil midir? TEK ADAMCILIK.

Toplumda çeşitli sorunlar sıkıntılar yaşanırken kendine dokunmadıkça görmezden gelmek umursamamak değil midir TEK ADAMCILIK.

En yakışıklı benim, en güzel benim, en zeki benim, en akıllı benim, en haklı benim, en iyi anne, en iyi öğretmen, en iyi doktor benim deyip çevredeki bin bir güzellikleri görmezden gelmek değil midir? TEK ADAMCILIK.

Arkadaş ilişkilerinde, aile bağlarında, iş ilişkilerinde kendisi ile ilgili en ufak bir yanlışlıkta pire için yorgan yakmaktan çekinmemek değil midir? TEK ADAMCILIK.

Trafikte araç kullanırken, kurumlarda sıra beklerken kendisi ile ilgili olumlu şeyleri başkaları için olumsuz şeyleri görmezden gelmek değil midir? TEK ADAMCILIK.

Yanı başında insanlar haksız yere öldürülürken, muhacir olurken öldürülenlerin yarın Allah katında “Bu çocukların ne günahı vardı” diye sorulacakken ama ülkemize Müslüman mülteci gelmesin diye anlaşmalar yapmak, dikenli tel örgüleri çekmek değil midir? TEK ADAMCILIK.

Haklılığını vurgulamak, hatalarını kapatmak için medya iletişim kanallarında maksatlı ve taraflı haber yapmak değil midir? TEK ADAMCILIK.

Dini hayat ile ilgili kararlarını verip, eylemleri yapıp daha sonra bunu dinde nasıl kılıf bulabilirim deyip Allah’ın sevmediği çabaların içine girmek değil midir? TEK ADAMCILIK.

Ortak bir karar alındıktan sonra sırf kendi kararı olmadığı için destek olmayan küsen değil midir? TEK ADAMCILIK.

Kendi mezhebi, meşrebi, milleti dışındakileri hor görmek adam yerine koymamak değil midir?  TEK ADAMCILIK.

2.Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra bugünkü Türkiye nüfusu kadar insanın öldürülmesi bunların çoğunun Müslüman olması, öldürülenlerin batı çıkarlarına dokunmadığı sürece ses çıkarmamaları değil midir? TEK ADAMCILIK.

Kudüs’te Ezana yasak getirilirken bizim hala esas meselelerden uzak meseleleri tartışmamız değil midir? TEK ADAMCILIK.

Bugüne kadar dünya da yapılan darbelerin çoğunun batı destekli olması daha sonrasında yapılan haksız kalkışmayı kapatmaya çalışması buna rağmen ondan “insan haklarına” sahip çıkması için başvurmak ne kadar tuhaf değil mi?

Eski anlayışlarımızı devam ettirmek yapılanları dar bilgiler çerçevesinde değerlendirmek kendi çıkarlarımızın dışına çıkamamak değil midir? TEK ADAMCILIK.

Dünya’nın yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bir avuç millet ya da bir avuç insan tarafından kullanılırken diğer bir kısım insanın sefalet içinde ölmesi bu durumun kimseye acı vermemesi değil midir? TEK ADAMCILIK.

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr