• BIST 89.825
 • Altın 192,861
 • Dolar 4,8356
 • Euro 5,6667
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Teşvik Yasası Ve Adıyaman

Şinasi İnan

Türkiye Teşvik Yasasıyla 2002 yılında 6 farklı bölgeye ayrıldı. 6. bölgede bulunan illere çok önemli avantajlar sağlandı. Bu avantajlar arasında en önemli olanlardan bir tanesi de Teşvik belgesi kapsamında yapılacak yatırımlar için sigorta primi işçi ve işveren hissesi destekleri ile gelir vergisi stopajı desteğinin 10 yıl süreyle uygulanacak olması ve elde edilecek maddi karşılığın, brüt asgari ücretin yaklaşık yüzde 30’una karşılık gelmesiydi. Bu uygulama 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecek ve 6. bölgede bulunan iller bu avantajlarını kaybedecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 6. bölgede 6 tane il bulunuyor.

Bunlar Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak. Bu illerin sivil toplum kuruluşları, ziraat, ticaret ve sanayi odaları, 31 Aralık 2015 tarihinde Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği ve Vergi İndirimi Yatırma Katkı oranlarındaki promosyonlu dönemin sona ermemesi ve devam etmesi için başta Başbakanlık olmak üzere bir çok noktada girişimlerde bulunuyorlar. Yeni yılda asgari ücretin de artmasıyla birlikte zor durumda kalmamanın hesaplarını yapan işadamları, teşvik yasasıyla cazip duruma gelen illere yatırım yapmayı öncelik olarak görüyorlar. İşte bunun bilincinde olan iller avantajlarını 2013 yılına kadar korumanın hesaplarını yapıyorlar.   

  Adıyaman’da maalesef bu kadar avantajlı bir durum söz konusu değil. Güneydoğuda Kilis ile birlikte 5. bölgede yer alan Adıyaman ise gerekli hamleleri yapmadığı takdirde elindeki kıt imkanları da kaybedebilir.

Bu da Adıyaman’ın yatırımlar için cazibesini azaltıcı bir etkiye yol açacaktır. Adıyaman’ı Türkiye'de yatırımlarla gündeme taşıyabilmek ve yatırım yapmak isteyen firmalar için cazibesini arttırabilmek için Şanlıurfa gibi daha gelişmiş olan fakat 2012'den 2015 yılı sonuna kadar promosyonlu teşvik uygulamasından faydalanan bir ilin yöneticileri gibi aktif olmamız ve gerekli girişimleri yapmamız gerekiyor.

Bilindiği gibi Şanlıurfa ve Gaziantep’te kalkınma ajansları bulunuyor fakat Adıyaman’da bulunmuyor. Şanlıurfa’da KOSGEB var ama Adıyaman’da yok. Şanlıurfa’da bakan var ama Adıyaman’da yok. Şanlıurfa Büyükşehir ama Adıyaman değil. Bu nedenle daha dar etkiye sahip bir il. Ekonomik hamlelerini içerden değil dışarıdan, yani başka kurumlar üzerinden yapmak zorunda. Tarım ile ilgili gelişimi Şanlıurfa üzerinden yani Tarım Bakanı Faruk Çelik üzerinden yapacak. KOSGEB için yine Şanlıurfa’nın kapısını çalacak. Kırsal kalkınmada da yine Şanlıurfa’ya gebeyiz. Turizmdeki avantajlarımızı da yeteri kadar kullanamıyoruz. Gaziantep ve Malatya elimizdeki turistik değerleri kendi lehlerine çevirmek için uzun süredir çalışmalar yapıyorlar. Son olarak Gaziantep Adıyaman’ı da içine alan bir turizm bölgesi için atağa geçti ve Avrupa Birliği Anadolu Arkeoloji Enstitüsünü kurmak için çalışma başlattı. Eğer enstitü kurulursa Gaziantep “Yapabilirsin” demeden hiçbir şey yapamayacağız.

Adıyaman olarak tabiî ki guru duyduğumuz şeyler başarmışız ama daha fazlasını yapmamız lazım. Aksi halde ülkenin herhangi bir yerinde bir atasözü söylenildiğinde ilk akla gelen il Adıyaman olur. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr