• BIST 91.387
 • Altın 213,483
 • Dolar 5,3390
 • Euro 6,0627
 • İstanbul 7 °C
 • Adıyaman 4 °C
 • Ankara -1 °C

TOKİ KAHTA´YI UNUTTU MU?

TOKİ KAHTA´YI UNUTTU MU?
58. Hükümet döneminde, Türkiye'deki konut ihtiyacına çözüm üretmek için oluşturulan Acil Eylem Planı ile Ocak 2003'ten itibaren toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarına hız verilmişti.

58. Hükümet döneminde, Türkiye'deki konut ihtiyacına çözüm üretmek için oluşturulan Acil Eylem Planı ile Ocak 2003'ten itibaren toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarına hız verilmişti. Bu sürece öncülük etme görevi verilen TOKİ'nin kurumsal yapısı geliştirilmiş ve yetkileri genişletilmiştir.

TOKİ'nin stratejisi, alt ve orta gelir grubuna yönelik sosyal konutlar ile gerekli hizmet birimlerini altyapılarını da tamamlayarak sunmaktır.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından çeşitli il ve ilçelerde 4. Etap inşaatların yapıldığı, ama Kahta´da böyle bir çalışmanın olmaması “Toki Kahta´yi unuttu mu?” sorusunu akla getiriyor.

Nüfusu, Kahta'nın yarısı kadar bile olmayan Adıyaman'ın Besni ilçesinde 4. Etap TOKİ konutları yapılırken Türkiye'de 22 ilden büyük olan Kahta'da TOKİ konutlarının yapılmaması halk tarafından tepki ile karşılanıyor.

İki kez toplu konut inşaatı için ilçemize gelen kuruluş, o konutları da diğer birçok ilçelerden çok sonra başlatmıştı. Şimdi ise TOKİ konutları çevre ilçelerimizde hızla yapılırken Kahta'nın neden bundan mahrum bırakıldığı merak konusu oldu.

ÇELİKHAN'DA TOKİ KONUTLARI TESLİM EDİLDİ

Çelikhan Kaymakamlığı ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında imzalanan Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa edilerek yapımı tamamlanan 100 adet konut kura çekimi ile hak sahiplerine teslim edildi. Çelikhan Kaymakamlığı ve TOKİ işbirliğiyle Çelikhan ilçesinde alt kesim grubuna yönelik yapılan 252 adet konut, cami, okul ve her türlü sosyal donatı düşünülerek inşa edildi.

Geçtiğimiz hafta ise TOKİ, Sincik'te inşa edeceği 120 konut ve 1 adet ticaret merkezi projesinin ihalesini gerçekleştirdi.

BESNİ'DE 4. ETAP TOKİ KONUTLARI TESLİM EDİLDİ

Besni'de 4. Etap TOKİ konutları geçtiğimiz Temmuz ayında vatandaşlara teslim edilirken Kahta ilçesi ise hala 2016 yılında yapılan 2. Etap konutları ile geçiştiriliyor. Alt gelir grubu aileler için Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve TOKİ tarafından yapılan 472 adet konut için yapılan kura çekimiyle aileler evlerine kavuştu. Yapılan çekilişin ardından konut sahibi olan 48 engelli vatandaş ve 424 vatandaş evlerine kavuştu.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Vatandaşlar, “Kahta, Besni'den nüfus bakımından yaklaşık olarak 3 katı büyük olmasına rağmen neden Besni de 4. Etap TOKİ konutları yapılıyor da Kahta'da hala 3. Etap konutları yapılmıyor? Besni de TOKİ konutları hızla yükselirken Kahta yerinde sayıyor. Kahta'da, müteahhitler tarafından yapılan ve 1500 sayısını aşan hala hızlı bir şekilde devam eden konutlaşmada TOKİ konutlarının olmaması düşündürücü. Kahta'da, ev sahibi olmayı bekleyen birçok dar gelirli aile olduğunu bilmek için siyasetçi ya da bürokrat olmaya gerek yok” diyerek tepkilerini dile getirdi.

MAHALLE KONSEPTİ

Ülke genelinde, konut ihtiyacının en fazla olduğu alanları belirlemek üzere araştırma yöntemleri uygulayan TOKİ, toplu konut yatırımları için uzun vadeli bir eylem planı geliştirmiş. Bu kapsamda, özellikle yoksulluğun da etkisiyle özel sektör yatırımlarının azaldığı Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine odaklanılmış. Önümüzdeki dönemde ise İdarenin faaliyetlerini İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Adana gibi ülkenin kırsal kesimlerinden büyük ölçüde göç alan büyük kentlere daha fazla yoğunlaştırması planlanıyor. Temel üretim yaklaşımları arasına “Mahalle Konsepti”ni da dahil eden TOKİ, bu tarzda üretimlerle toplumsal dayanışmanın sürdürülebilirliğini esas almakta ve konut üretimini bu doğrultuda sosyal ihtiyaçlara da cevap verecek şekilde gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Dikey mimariden yatay mimariye geçişle birlikte şehirlerimizde kendine has kimliği olan kaliteli ve nitelikli konutlar, mahalleler inşa etmek İdarenin temel amaçları olduğu öğrenildi.    

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

toki-kahta´yi-unuttu-mu.jpg

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr