• BIST 94.008
 • Altın 191,360
 • Dolar 4,6989
 • Euro 5,4936
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 26 °C

Toprak Basın Mensuplarına Önemli Açıklamalarda Buldundu

Toprak Basın Mensuplarına Önemli Açıklamalarda Buldundu
Bir cafe’de düzenlenen Sabah kahvaltısına, Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Belediye Başkan Yardımcımları Mehmet Işık, Halil Geyik ve basın mensupları katıldı.
           Kahvaltının ardından basına açıklamada bulunan Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Belediye makam aracı üzerinde 5 ayrı icra dosyası bulunduğunu söyleyerek bir önceki yönetim dönemi ile ilgili bazı iddialarda bulunup devralınan borç miktarı, ilçenin ivedilikle çözülmesi gereken sorunları ve acil olarak yapacağı işlerle ilgili bilgi verdi.
            Konuşmasına, Kahta halkına AK Partiye ve şahsına göstermiş olduğu teveccühe teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak yapmış olduğu açıklamada;
"Öncelikle seçim sonucunun Kahta’mıza, halkımza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. 30 Mart Seçiminin ilçemizde büyük bir sağduyu ve sükunet içerisinde geçmiş olması herkes gibi bizleride memnun etti. Buradan halkımza, siz değerli basın mensuplarımıza, emniyet mensuplarımıza şükranlarımı arzediyorum. İnşallah halkımızın bize vermiş olduğu bu görevi layıkı ile yerine getirmeye çalışacağız.
            Değerli arakadaşlar; ilçemizin ivedilikle çözülmesi gereken sorunları bulunmaktadır.İnşallah önümüzdeki süreç içersinde, teşkilatımızla, milletvekillerimiz ve ekibimizle birlikte ivedilik durumuna göre çözmeye çalışacağız. Bizler, seçim sürecinde halkımıza vermiş olduğumuz sözleri ve daha fazlasını yerine getirmeye çaılşacağız.
            Sorunlarımızın başında işsizlik sorunu gelmektedir.İşsizlik sorununun çözümü ile ilgili Atatürk Barajı üzerinde yapılmakta olan Nissibi köprüsünün tamamlanması ve Kahta’da faaliyete geçen OSB’deki yatırımların artması gerekiyor.
            Kahta OSB de yaşanan gelişmeler umut verici.Nissibi köprüsün yapımı ve Kahta OSB nin faaliyete geçmesinde Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere diğer milletvekillerimizin büyük gayretleri sonucunda olmuştur.
            Bugün Kahta OSB de yüzlerce insanımız çalşmaktadır.
            Seçimden önce sayın vekillerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, sulu tarım ile ilgili projelerin önümüzdeki 2-3 yıl içersinde hayata geçirileceğini ifade ettiler.
            Yine ilçemizin olmazsa olmazlarından diğer bir konu ise Turizm’dir. Bizim Kahtamızın tanıtımı ile ilgili 3 projemiz var. Bu projeleri seçim sürecinde halkımız ile paylaştık.
            Bunlar:
            -Kommagene festivali,
            -Nar festivali,
            -Çiğköfte Festivalı’dır
           
İnşallah bu projeleri önümüzdeki süreçte birer birer hayata geçireceğiz. Bu projeler sayesinde ilçemizi dünyaya tanıtacağız. Tabiki biliyorsunuz bunun yanında bir de İnaç Turizmimiz var. Sahabe Safvan Bin Muattal hazretleri ve Menzil gibi değerlerimiz var. Belediye olarak inanç turizmi ile ilgili üzerimize ne düşüyorsa onu yapmaya hazırız. Bizler bu alanda yapılmak istenen her türlü tanıtım ve etkinliğe katkı sunmaya hazırız.
            BARAJ YOLUNUN YAPIMINA EN KISA ZAMANDA BAŞLIYORUZ
            En kısa zamanda başlayacağımız projelerimizden bir tanesi Ebu Sadık Ziyaretin’den başlayacak olan Baraj yolu projemizdir.Belediyemizin fen işlerindeki teknik elemanlarla görüştüm. En kısa zamanda baraja giden yolumuzun yapımına başlayacağız. Bununla ilgili teknik personelimize gerekli talimatları verdim. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmalara başladılar.
Baraj’a giden yolu mükemmel bir hale getireceğiz. Yol güzergahı üzerinde oturma ve dinlenme alanları,ışıklandırma,yürüyüş parkuru ve baraj çevresinde çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma yapacağız.Tabi bu projeyi Özel İdare’mizle beraber hayata geçireceğiz.
            İLÇEMİZİN İÇME SUYU SORUNUNU MUTLAKA ÇÖZECEĞİZ.
            Yine ilçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi bildiğiniz gibi içme suyu sorunudur. İnşallah Haydaran Suyu ile iligli önümüzdeki günlerde Ankara’ya gideceğim.Bu projeyle ilgili olarak başta Sayın Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın olmak üzere diğer vekillerimizle görüşeceğim.
            Çünkü Belediyemiz yıllardır Değirmenbaşında kurulu bulunan pompalarla şehre içme suyu kaldırmakta. Elektrik gücü ile kaldıralan içme suyu için Belediyemiz ayda 300-350 milyar lira civarında elektrik faturası bedeli ödemekte.
            Belediyemizin mutlaka bu elektrik yükünden kurtulması gerekmekte. En önemlisi ise ilçemize gelen suyun sağlıklı olmayışıdır. İnşallah bizler Haydaran Suyu’nun ilçeye akması için ısrarcı olacağız. Bu suyun Kahta’ya gelmesi için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.
            Yine acil olarak yapmamız gereken işlerden bir tanesi de Kahta OSB’de yaşanan altyapı sorunlarının çözülmesidir. Bir taraftan OSB’nin alt yapı sorunlarını çözmeye çalışacağız. Diğer taraftan da iş adamlarımızın OSB’de yatırım yapmaları için girişimlerde bulunacağız.
            Biliyorsunuz ilçemizde Adıyaman Üniversitesine bağlı bir fakülte bulunmamakta. İlçemize 4 yıllık bir fakültenin gelmesi için girişimlerde bulunacağız. Kahta’da eğitimin iyileşmesi için eğitimle ilgili imar konusunda üzerimize ne düşüyorsa Belediye olarak yerine getirmeye hazırız.
            PİKNİK VE MESİRE ALANLARININ YAPIMINA AĞIRLIK VERECEĞİZ
            Biliyorsunuz ilçemizde piknik ve mesire alanları yok denecek kadar az. İnşallah Çataltepe Köyü(Dargır) civarında bulunan ibrahim Halil Ziyareti çevresinde düzenlemeye gidip burayı piknik ve mesire alanı olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Yine bu projeyi de Özel İdare ile beraber gerçekleştireceğiz.
            2004 yılında Musa Peygamber civarında 280 dönüm araziyi Belediyemize tahsis etmiştik. İnşallah burayı da piknik yeri olarak hayata geçireceğiz.
           
            Hanım kardeşlerimize yönelik 3 adet park projemiz var.Bunların ilkini Ebu Sadık Ziyareti çevresinde bulunan Vakıf arazisinde yapacağız. Dolgu yapılan bölgede hanım kardeşlerimize yönelik içersinde el sanatları stantlarının bulunacağı modern bir park yapacağız.
            ARITMA SORUNU CİDDİ BİR SORUN,BU SORUNU MUTLAKA ÇÖZMEMİZ LAZIM.
            Arıtma Tesisi ile ilgili çalışmalarımıza hız vereceğiz. Sayın Milletvekilimiz Mehmet Metiner ve Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın bu sorunla yakından ilgileniyor. Sayın Metiner bugün Kahta’ya geliyor. Bu ve birçok konuyu kendisiyle oturup istişare edeceğiz.
            Arıtma sorunu ilçemizin ciddi sorunları arasında.Şeyhaba Mahallesinde bulunan Arıtma Tesisi ve Mülk Göleti çevresinde bulunan köylerimiz olumsuz yönde etkilemeye başladı. Bu sorun gün geçtikçe büyüyor.Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekiyor.
            Biliyorsunuz, daha önceki belediye başkanı yönetime gelir gelmez Kahta’da bir çok cedde ve sokağın ismini değiştirerek kendi aile mensuplarının isimlerini verdi.
            İnşallah Pazaetesi gününden itibaren bu cadde ve sokakların isimlerinin değiştirilmesi için ilçede bir anket başlatacağız.Bu cadde ve sokakların isimlerini halkımızın takdir ettiği şekilde değiştireceğiz.
            BELEDİYE MAKAM ARACI ÜZERİNDE 5 ADET İCRA DOSYASI VAR
            Belediyemizi devraldıktan sonra,Belediyemizin borcuyla ilgili bir çalışma başlattık. Çalışmalarımızı tam olarak bitirmiş değiliz. Arkadaşlarımız bu konuda çalışmaya devam ediyorlar. İller Bankası’ndaki borç miktadırını da Ankara’ya gittiğimde çıkartacağız.Çalışmalarımız tamamlandığında ilgili Bakanlıktan müfettiş talebinde bulunacağız.
            Malesef bugün Belediye Başkanı makam aracı üzerinde 5 adet icra dosyası bulunmakta. Bunun 4 tanesi Kahta İcra Dairesi’nin, 1 tanesi ise Denizli İcare Dairesi’nin.
            Belediye’mizin kayıtlara göre esnafımıza olan borcu 5 Trilyon 280 Milyar Lira. Biliyorsunuz seçim sürecinde daha önceki belediye başkanı özellikle otogar üzerinden siyaset yapıyordu.
            Yusuf Turanlı otogarda 3 yıllık ihale yapmış. Ortada bir ödeme yok. Otobüs ve minibüslerden 10 Milyar’a yakın aylık giriş-çıkış ücreti almış ortada makbuz yok.
            Shell Yakıt İstasyonu’na 900 Milyar’ın üzerinde borç var. Yine Belediye’nin Özarslanlar Şiketi’ne olan borcu 1 Trilyon’un üzerinde görünüyor.
            BELEDİYENİN  ESNAFA 7 TRİLYON CİVARINDA BORCU VAR
            Yusuf Turanlı döneminde İller Bankası’ndan taş ihalesi ile ilgili tek kuruş ödeme yapılmamış. Belediyemizin İller Bankası ve Özarslan şirketine olan borcu bugün 6 - 7 Trilyon civarında. Eğer ki Yusuf Turanlı yalan diyorsa çıksın açıklamada bulunsun.
            5 yıl boyunca yapılan kilitli parke taşıyla ilgili borç 6 - 7 trilyon civarındadır. Yapılan işler ortada. Eğer ki 6 - 7 Trilyonluk bir iş yapılmışsa sizin huzurunuzda söz veriyorum. Değil Belediye Başkanlığından istifa etmeyi, memleketi terk etmeye hazırım.
            Bakın bizim dönemimizde yapmış olduğumuz kilitli parke taşı giderinin tamamı 1,5 Trilyon’u bulmamış. Bunun içerisinde işçilik,altyapı ve yapılan boru masrafları var. Bugün bırakılan 6 - 7 Trilyon para ile Kahta’nın büyük bir kısmının altyapısı yapılabilir.
            ŞİRKET İŞÇİSİNİN HAK ETTİĞİ ÜCRET VERİLMEMİŞ
            Şirket işçilerine aylık olarak kişi başına 800 ile 1000 Lira arasında ödeme yapılmış. Ama burada resmi kayıtlarda görünen rakam 1,075 Milyon olarak görünüyor. Çalışan müteahit işçisi kardeşlerimin aslında alması gereken rakam bu değil.
            Vasıfsız işçinin ihaledeki rakamı 1,830 Milyon Lira’dır. Kahta Belediyemizde vasıflı 6 işçi görülüyor. 6 işçinin maliyeti 2,819 Milyon. Bir işçinin hesabına yatan para miktarı 1,048 Milyon olması gerekirken hesaba geçen para 1,010 Milyon.
            Bir işçinin SSK pirimi,gelir vergisi,damga vergisi,sözleşme gideri,toplam maliyeti 1,582 Lira. Şirkete ödenen para ise kişi başına 1,830 Lira. 1,830’dan 1,582’yi çıkardığımızda 250 Lira fark var. Ortalama 150 Milyon’a yakın ise kesinti var. Bu kesinti ile birlikte bu rakam 400 Lira’yı bulmakta. 177 işçinin şirkete aylık geliri 70 küsür Milyar yapıyor. Bu yıllık ise 1 Trilyon’a yakın rakama tekabul ediyor. Bu farkın nereye gittiği hususunu sizlerin ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum.
Şimdi tüm bu hesapları kitapları avukatlarımızla beraber, İller Bankası’ndan alınmış olan paranın nerelere harcandığının tespitini yapmaya çalışıyoruz.
            HALKIN TEK KURUŞUNU KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKMEYECEĞZ.
            Bunları niye söylüyorum? İleriki yıllarda feodal zihniyetin fakir halk üzerinden çirkef siyaset yapmaması için söylüyorum. Ben 52 yaşındayım. Makamlar gelip geçicidir. Makam sevdalısı değilim. İlçemi ve halkımı seven bir insanım. Ve halkın çocuklarının o makamlara gelmesi için mücadele veren biriyim.
            Buradan sizin huzurunuzda tekrar ilan ediyorum. Hiç kimse bizden tek kuruşluk bir rant beklentisi içerisinde olmasın. Halkımıza hizmet yapmak için gelen parayı kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Hizmet için halk için kellemi kessinler.Fakir fukara için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız. Hem hizmet hem de yardım bakımından.
           
Bir kez daha söylüyorum, Feodal zihniyetin fakir halkımız üzerinden siyaset yapmaması için şeffaf olacağız ve kuracağımız Kent Konseyi’nde şeffaf bir şekilde halkımıza hesap vereceğiz
Elhamdulillah inanan insanlarız.İftiranın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Kimseye iftira atmıyoruz. Elimizde bu hususlarla ilgili belgeler var. Bu belgelerin birer fotokopisini sizlere dağıtacağız. Hiçbir zaman çirkef siyaset yapmadık. Yapmayacağız. Yapanı da lanetliyoruz.
           
Ben ve çalışma arkadaşlarım ile ilgili tek kuruş da olsa herhangi bir usulsüzlük duyarsanız lütfen benimle paylaşın. Gereğini yapmadığım takdirde bunu halkımızla paylaşabilirsiniz.
2004 yılında Kahta Belediyesi’ni 40 Trilyon borçla devraldık. 2009 yılında 16 Trilyon borçla devrettik.
           
Bugün itibariyle tespit etmiş olduğumuz, Belediyemizin İller Bankası, Garanti Bankası ve esnaf borcu ile birlikte toplam borç miktarı 27 Trilyon’dur. SGK,Vergi borcu İşçi tazminat alacakları ve diğer alacak borçlar hariç. Bu rakamın 60 Tirlyon civarına kadar çıkabileceğini düşünüyorum.
Yusuf Turanlı çıkıp bununla ilgili açıklamada bulunsun. Ben 2009’da Belediye’yi şu kadar borçla devraldım. Bugün bu kadar borçla devrettim desin.
           
Bizler halkımıza şeffaf belediyecilik sözü verdik. Gelir giderimz şeffaf olacak. Her ay sizlere hesap vereceğiz dedik. Biz gizli bir kuruluş değiliz. İstihbarat örgütü de değiliz. Bu hesaplar gizli saklı hesaplar değildir. Bu hesaplar sizlere hizmet yapmamız için bize gönderilmiş olan paraların hesabıdır. Onun için sizlere hesap vermek zorundayız.
           
Bizler bize oy vermeyen herkesin belediyesi olacağız. Kahta’mızın hak ettiği hizmetlere kavuşması için iktidar gücümüzle halkımızın emrinde olacağız.
Kahta Diyalog
Etiketler:
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr