• BIST 89.448
 • Altın 194,434
 • Dolar 4,8603
 • Euro 5,6944
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 28 °C

Türkiye Düşerse İslam da Düşer

Ayhan ŞİMŞEK

İslam, günümüz dünyasında gittikçe tartışılan ve tekrar tekrar araştırılan bir olgu haline gelmiştir. Bu gerçek İslam coğrafyası dediğimiz yerlerde çatışmalı olurken, İslam Coğrafyasında yer almayan ama dünya siyasetinde var olan ve var olmak isteyen devletler tarafından da bu tartışmalar sürdürülmektedir. İslam, Kimi tartışmaların sonunda dünyadaki karmaşıklığın sebebi olurken, kimi tartışmalar da İslamsız’lığı buna sebep göstermektedir.

İster İslam ile ilgili olsun ister olmasın şu bir gerçek ki; dünya genelinde bitmeyen bir savaş sürüp gitmektedir. Dünyanın bir coğrafyasında tam savaş bitiyor denildiğinde bir bakıyorsunuz ki dünyanın herhangi bir yerinde yeni bir savaş baş göstermiş. Bu öyle bir hal almıştır ki; İnsanlar savaşla yaşamayı kabullenir hale gelmiştir. Bunun en büyük nedeni de dünyaya hakim olma isteğinde yatmaktadır.

Bu minvalden yola çıkarak Türkiye, dünya ve İslam ne olacak sorusu geliyor aklıma bir Türkiyeli olarak. Genelde İslam coğrafyasında ve özelde Türkiye’de büyük sorunlar yaşanıyor. İslam, dünya siyasetine Emeviler dönemiyle birlikte dahil olmuş ve Osmanlı ile birlikte de dünya siyasetine egemen olmuştur. Şuan Afrika, Asya ve Ortadoğu’da yaşanan boşluk ve karmaşıklık ise Osmanlı’nın bir şekilde oralardan çıkmasıyla olmuştur. Ve bu boşluk bir türlü doldurulamıyor. Çünkü ‘yeni dünya düzeni’ denilen politikada insanların daha güzel yaşaması değil, bir bölgenin bir diğer bölge için yaşaması gerçeği hakim.

Ekonomik gücü elinde bulunduranlar, siyaset ve askeri olarak da güçlenmektedirler. Ekonomik gücün kaynağı olan hammadde her ne kadar Afrika, Asya ve Ortadoğu’da olsa da, kontrolü ve işlenmesi batının elinde ve bu şekilde egemenliklerini kolayca sürdürebiliyor. Silah ithalatının en fazla olduğu ülke halkları genellikle fakir ve ucuz işgücü olarak yaşamlarını sürdürüyor. Ne kadar çok silah alıyor olsalar da hiçbir zaman silah aldıkları ülkeler için bir güç unsuru kabul edilmiyor hatta figüran olarak kullanılıyorlar. Bunun en bariz örneği ise; Mısır, Suudi Arabistan, Irak, vs. İşte bu ülkelere ne yazık ki Türkiye’de dahil edilmek isteniyor ve bu durumun farkında olan Türkiye ne zaman sesini çıkarmaya kalksa bir engelle karşı karşıya kalıyor.

İşte bugünkü sorunun odaksı noktası gelip burada kitleniyor. Çünkü Türkiye düşerse İslam da kelimenin tam anlamıyla biter diye düşünülüyor. Zira Türkiye, Osmanlının devamı olarak İslam’ın sancaktarlığını (aksak da olsa) yapmaktadır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr