• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Türkiye’de Günde 7 Milyon Ekmek İsraf Ediliy

Türkiye’de Günde 7 Milyon Ekmek İsraf Ediliy
 Fırıncılar Samsun'da Toplandı
 Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı: "Türkiye'de 3 Milyonu Fırınlarda Olmük Üzere Günde 7 Milyon Ekmek İsraf Ediliyor"
"Hijyen Ve Sağlıklı Emmek Üretmeye Özün Gösteriyoruz""Damak Tadı Bozulmayan Tek Ekmek Karadeniz Emmeği"
Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun 3. Bölge Toplantısı olan Karadeniz Bölge Toplantısı Samsun'da yapıldı.
Toplantıda fırıncılar ile bir araya gelen Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, fırıncıların sorunlarını dinledi. Fırıncılara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yayınlanan Türk Gıda Kodeksi, ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği hakkında bilgiler verildi Toplantıya katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Selman Ayaz tarafından oda başkanlarına uygulamalar hakkında bilgiler verildi.
 Toplantı sonrası basın açıklamasında bulunan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı," Karadeniz Bölgesi'ndeki fırıncıların en büyük sorunu haksız rekabet. bu sorun Türkiye'nin sorunu. Bugün günde ürettiğimiz ekmeğin 7 milyon adet israf ediliyor. 7 milyon ekmekten 3 milyon adeti fırınlardaki israflar. Kaliteli ekmek üreterek bu israfın önüne geçmemiz gerekiyor. Aksi taktirde, hem hijyen ve sağlıklı ortamda ekmek üretme imkanını kaybetmiş olacağız, hem de ekmek israfının önüne geçmek noktasında bir başarı sağlamamış olacağız. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlamış bulunuyoruz. İnşallah bu konuda netice alırız. Bir işletmede üretim artması doğrultusunda maliyette düşecektir. Üretim düşerse. Maliyette artacaktır. Bu da tüketiciye yansımaktadır. Hijyen eğitimi hakkında gerekli başvurular alınmakta ve bu tür eğitimler verilmektedir.
Hijyen ve sağlıklı ekmek üretmek konusunda Bakanlık önem vermektedir. Müşterek hijyen eğitimleri verilmektedir" dedi.
 Türkiye'de şehir içindeki fırınların şehir dışına çıkarılması söz konu olmadığını hatırlatan Başkan Balcı, " Türkiye'de bozulmayan tek ekmek Karadeniz Bölgesi ekmeğidir. Karadeniz Bölge ekmeği Türkiye'ye nam salmıştır. Karadeniz'deki bu ekmeğin damak tadının bozulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu bölgede de rekabet başını almış gidiyor" diye konuştu.
 Gazetecilerin Samsun'da kurulan ekmek fabrikasının esnafı nasıl etkilediğini sorması üzerine Başkan Balcı, " Samsun fırıncı esnafı yalnız değildir. Tüm fırıncı esnafı onların yanındadır. Sıkıntılı durumlardan hep beraber yapacağımız çalışmalarla çıkacağımızdan ümit ediyorum.
Bu sektörde faaliyet gösteren arkadaşlarımıza yaklaşık 40 yıldır makine üretip makine satan bir firmanın haksız rekabete tasvip etmemiz söz konusu değil. Bu konuda değerli meslektaşlarımızın ve fırıncı esnafının gerekli tepkiyi göstereceği inancındayım. Bu son derece yanlış olan uygulamaya bizlerin sessiz kalması söz konusu değildir. Türk fırıncısı esnafının yanındayız. Bu tepkiyi hep birlikte vereceğimizin altını çizmek istiyorum. Hiç bir şekilde buradaki fırıncı esnafımız kendisini yalnız hissetmesin. Halkımız fabrikasyon tabir etiğimiz bu ekmeğe, rağbet göstermemektedir.
Daha ziyade damak tadı ekmeği tüketmektedir. Bu girişimler geçmişte bu bölgede denenmiştir. Başarılı olamamıştır. Bizi rahatsız eden bu tür girişimlerin burada bir daha denenmesi değil, bizi rahatsız eden durum 40 sene bu sektörü iç içe olan bir firmanın yani, müşterisi olduğumuz bir firmanın haksız rekabet yapması bizi son derece üzmüştür, rahatsız etmiştir.Bu olumsuzluğun ek kısa zamanda düzeleceği inancını taşımaktayım" şeklinde konuştu.
 My House Otel'de düzenlenen toplantıya, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı'nın yanı sıra, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Selman Ayaz, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkan Vekili Vedat Honca, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Esat Akkaya, M. Emin Güngör, Salim Burak, Mehmet Büyükelçi, İbrahim Korkmaz, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Denetleme Kurulu Başkanı Refik Kumbasar, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Denetleme Kurulu Üyesi Bekir Yurtbay, Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Ali Yiğit, Bafra Fırıncılar Odası Başkanı Temel Bektaş, Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, Gaziantep Fırıncılar Odası Başkanı Metin Şengezer, Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Erdal Pınar, Kayseri Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Deveci, Çorum Fırıncılar Odası Başkanı Adem Çıkık, Nizip Fırıncılar Odası Başkanı Abdullah Saygılı, Elazığ Fırıncılar Odası Başkanı Metin Dağhan, Siirt Fırıncılar Odası Başkanı Hayrettin Elçi, Adıyaman Fırıncılar Odası Başkanı Abdulkadir Akbaş, Ordu Fırıncılar Odası Başkanı İsa Yazıcı, Ordu-Ünye Fırıncılar Odası Başkanı Cavit Aslan, Hatay-Dörtyol Fırıncılar Odası Başkanı Zeki Dere, Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Yahya Baş, Erzincan Fırıncılar Odası Başkanı Cemalettin Çoşkun, Giresun Fırıncılar Odası Başkanı Hami Demir, Suruç Fırıncılar Odası Başkanı Yakup Subaşı ve Adana Fırıncılar Odası Başkanı Ahmet Tunç katıldı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr