• BIST 86.072
 • Altın 250,772
 • Dolar 6,0601
 • Euro 6,7892
 • İstanbul 20 °C
 • Adıyaman 17 °C
 • Ankara 12 °C

“ÜMMET BİLİNCİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL MİLLİYETÇİLİK VE ULUS-DEVLETTİR”

“ÜMMET BİLİNCİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL MİLLİYETÇİLİK VE ULUS-DEVLETTİR”
Kahta’da Eğitimle Diriliş Derneği tarafından İslam Kardeşliği ve birliği üzerine program düzenlendi.

Eğitimle Diriliş Derneği Konferans Salonunda düzenlenen ‘İslam Kardeşliği ve Birliği’ konulu programda, Müslümanların birleşmesinin Farz-ı Ayn olduğuna dikkat çekilerek, ümmet bilincini yıkan ve Müslümanların birliğine kast eden en büyük engeller üzerinde duruldu.
Ümmet bilincinin ve birliğinin gerçekleşmesindeki en büyük engelin altında milliyetçilik ile ulus devlet anlayışının yattığını belirten Eğitimci Ziya Tepe Hoca, “Dünyada hiçbir şey insanı kin besleme duygusu kadar yıpratamaz. Ümmet birliğinin gerçekleşmesinin önündeki engellerin en büyüğü milliyetçilik ve ulus-devlettir. İslam devlet anlayışıyla modern ulus devlet anlayışı arasında çok temel farklılıklar vardır. Öyle ki bu iki devlet anlayışının birbiriyle hiçbir ortak noktasının olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İslam, devleti ilahi iradenin bir hizmetçisi olarak görürken, Ulus-devlet ise tamamen bunun tersine hizmet etmektedir. Allah’ı dışlamak ve onun yerine ulusal menfaatleri yerleştiriyor. Bugün ulusal devletlerin ekseriyeti sömürgeci güçlere hizmetle iştigaldirler. Ulus devlet hiçbir ahlaki değerlere sahip değildir. Bu değerler ne sabit nede evrenseldir.
Yaklaşık bin 300 yıl boyunca Müslümanlar büyük devletler ve imparatorluklar kurmuş ve ulusçuluğu çağrıştıracak hiçbir hususu gündeme getirmemiştir. Çünkü ulusçuluk insanın kişiliğini ve toplumun tüm unsurlarıyla parçalayan bir güçtür. Ulusçuluk tüm davranışlarının unsurlarını (vücut, zihin ve ruh) ele geçirmeye çalışmıştır. Batı medeniyetinin gerçek zaferi 20.yy’da elde ettiği ulus-devlet modelinden ve kapitalist kültürünün evrenselleşmesidir. Ulusçuluk Batı emperyalizmin en güzide icatlarından biridir. Ulusçuluk İslam’ın en birinci düşmanlarındandır. Müslüman ülkeler Avrupa tarafından doğrudan yönetilme yerine Avrupa’ya ait Laik ve profan bir dünya görüşüne sahip yerel Müslüman elitler tarafından Avrupalı kurumlar aracılığıyla yönetilmektedir. Tüm bu ulus devletler Batı medeniyetinin ve sömürge döneminin mahsulleridir. Ümmet şu anda yaklaşık 50 ulus devlete bölünmüş olması ve her birinin şu veya bu şekilde küfre hizmet ederken, kendini hür ve bağımsız zannetmesidir. Zaten İslam Aleminde kurulan ulus-devletlerin amacı da küfür güçlerine hizmet etmesi içindi. Ulus devletler şu anda İslam Dünyasını darmadağın etmektedir” şeklinde konuştu.
Müslümanların arasındaki birlik ve kardeşlik duygusunu zedeleyen tüm söz ve hareketlerin günah olduğuna dikkat çeken Eğitimci Tepe, “İslam dinin en başta gelen farzlardan biri ittihad-ı islam (İslam Birliği) yani vahdettir. Vahdet farz-ı ayndır. Bediüzzaman diyor ki, bu zamanda müslümanların birliği farziyeti namazın farziyetinden daha öncedir. Sebebi Müslümanlar arasında hem farziyet çok ihtiyaç duyulduğu için namaz farziyetinden evvel geliyor. Müslümanlar arasında birlik ve kardeşlik duygusunu zedeleyen her söz ve hareket haramdır. Allah indinde büyük vebali vardır. Birlik ve kardeşlik duygusunu güçlendiren her söz ve harekette iman edenler için ibadettir ve Allah indinde sevaba vesiledir. İki asırdır İslam Alemine hakim olan batılı emperyalist güçler vasıtasıyla müslümanlar arasında milliyetçilik ve ulusçuluk gibi nifak tohumlarıyla İslam kardeşliği ve birliğini yıkmakla uğraşıyoruz. Birbirimizin arasına kin ve nefret tohumlarını ekiyoruz. Sonrada İslam kardeşliği ve birliğinin olmadığından şikayet ediyoruz ya da kendimize bahane bularak İslam kardeşlik ve birliğini içten çürütmeye ve yıkmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla Allah (C.C)’ın emrine göre değil de tağuti güçlerin faydasına göre hareket ediyoruz. Hem de kendi kendimize zarar vererek” ifadelerine yer verdi.
Program, yapılan konuşmaların ardından soru cevap faslıyla sona erdi.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

kahta’da-‘islam-kardesligi-ve-birligi’-programi-duzenlendi-(2).jpgkahta’da-‘islam-kardesligi-ve-birligi’-programi-duzenlendi-(1).jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr