• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Üslubu Beyan Aynı ile İnsandır

Abdullah YEKTA

         “…Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi artık Allah'a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.(Ali İmran, 159)

 "Ona yumuşak söz söyleyin. Belki öğüt alır..."( Nahl,44)

"Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez."(Lokman,18)

        Büyük liderlere baktığımızda, gönül kırmamak için tartışmalardan uzak durduklarını; insanları incitecek söz ve davranışlardan kaçındıkları görülür. İnsanları kınamamaya, küçümsememeye, kırmamaya dikkat ederler. Konuşan insanı susturmazlar, sabırla konuşmalarını dinlerler. Bir kez gönül yıktın ise kıldığın namaz değil, Yetmiş iki millet dahi, elin yüzün yumaz değil’’ demiş, Yunus Emre.

Konuşmalarıyla insanları kıran, onları küçümseyen, hak ve hukuklarına riayet etmeyen insandan ne beklenir. Allah’ın ve insanların sevdiği biri olabilir mi? Bu tür insanlar, gerçek anlamda başkalarına faydalı olabilirler mi?

Bu tür insanların, samimi, dürüst, hakkaniyete önem veren kişilerin gözünde pek bir değeri yoktur. Bunlar büyüdüklerini hayal ettikçe, Allah katında küçülürler.

Bu, kendini beğenmiş, her tarafa sataşan, insanları kıran tiplere değer verenler de en azında onlar kadar suçludurlar. Zalimi zalim yapan, malumun ona olan itaatidir. Mazlumun uysallığı olmasa zalim bir hiçtir. Putu put yapan, ona tapmakta olan insandır.

 Boş yere yüceltilen bu insanlar, siyasi bir lider, dini bir lider vs. olabilir. Önemli değil. Nihayetinde ölümlü olan bir varlıktır. O kadar da yüceltmeye değmez. Seyyidü’l- Murselin Hz. Muhammed (sav)’i dahi kimse bu kadar yüceltmemişti. Peygamber (sav) böyle bir şeyi zaten yasaklamıştı. Hal böyle iken insanın, taparcasına birilerinin karşısında el pençe divan durması, insan onuruna yakışmaz. Şüphesiz ki insan şerefli bir varlıktır. Onurunu menfaati uğruna çiğnetmemelidir. İnsan yitirdiği onurunu, tekrar zor kazanır. Hiçbir insanın onur ve şahsiyetini kötü bir şekilde kullanmaya hakkı yoktur. Bir kere bu insanlığa hakarettir. İnsan şahsiyetine aykırı bir durumdur.

   Bilmeyen insanlara bir diyeceğimiz yok; fakat okumuş, bilen insanlarımızın, menfaatleri uğruna gidip birilerinin önünde el pençe divan durmaları insan şahsiyeti ve onuruna yakışmayan bir durumdur. Bilen ve okumuş olan insanlarımız, gidip toplumun üzerinde yük olan birilerini yüceltmeseler, o kendilerini yüce sananlar bir hiç olurlar. Tekrar hatırlayalım ki putu put yapan, ona tapan insanlardır. İnsan tapmazsa, put ya bir taş parçası ya da ateşte yanmak üzere olan bir odun parçasıdır. Ötesi yoktur.

Allah bizi, onur ve şahsiyetini koruyan ve başkalarının da onur ve şahsiyetine saygı duyan insanlardan eylesin.

 
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr