• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 35 °C
 • Ankara 31 °C

Üstünlüğün Ölçüleri

Ziya TEPE

Allah’u Teâlâ kendi indinde insanlar arasındaki üstünlüğün ölçülerini Kuran’ı Kerim’de belirtmiştir.

Bu ölçüler hem dünyada hem de ahirette esas ve kalıcı ölçülerdir. Allah (c.c) indindeki bu ölçüler müminler içinde esas ölçülerdir. Hatta tüm insanlığın fıtratına uygun olan ölçülerdir.

Üstünlüğün temelinde kemallik vardır. Kamil insanı da oluşturan İslam dinidir. Kamil insanda tabii olarak insanlar arasında cezp etme ve büyüleme gücü vardır. Kuran’ı Kerim’de geçen ölçüler şunlardır:

1. Üstün olan Allah’tır, Peygamberlerdir ve müminlerdir.

“Üstünlük ancak Allah’a O’nun elçisine ve müminlere mahsustur.” (Münafikun:8) Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir duasında: “İslam ve Müslümanları aziz eyleyen Allah’a hamdolsun” diyor.

2. Üstünlük takva iledir.

“Sizin Allah nezdinde en üstününüz, en takvalı olanınızdır.” (Hucurat, 13)

Allahtan korkup ve sakınan insanlar Kuran’ı Kerim’de Allah’ın emrettiklerini en çok hassasiyetle yerine getirenler  -sorumluluk bilinci güçlü olanlar- ve Allah’ın haram kıldıklarından en çok sakınıp korunanlardır. Bu mertebeye “- takvaya - tembellikle ulaşılamaz. Bilakis büyük gayret ve yetenek sonucu ulaşılan bir mertebedir. Rahmetli Seyyid KUTUP da: “İnsanlar çalışmaları ve gayretleri ölçüsünde bir birinden üstün mevkilere ulaşırlar” diyor.

Bütün peygamberler Allah yolunda en büyük cehdin içinde bulunmuş insanlık kahramanlarıdır.

3.İnsanlar arasında hakikati görmek ve idrak etmek bir üstünlük ve ayrıcalıktır.

“ De ki: Görenle görmeyen bir midir? Düşünmüyorsunuz?” (Enam,50)

4. İman ve ilim sahipleri derecelerle yükseltilmiştir.

 “Allah içinizde iman edenlerle, kendilerine ilim vermiş olanları derecelerle yükseltir.” (Mücadele:11) Peygamber Efendimiz (s.a.v) kendisinden sonra halifesi olan Hz. Ebu Bekir (r.a) hakkında şunları söylüyor : “ Ebu Bekir çok namaz kıldığı ve çok oruç tuttuğu için sizden daha üstün değildir; onun size üstünlüğü göğsünde yani kalbinde bulunan bir şey sebebi iledir. Yine Peygamber (s.a.v) buyuruyor ki “ Ulemanın diğer insanlara üstünlüğü dolunayın yıldızlara üstünlüğü gibidir.”

 5. İman, hicret, infak ve cihad sahibi olan insanların rütbe ve makamını Allah, katında yükseltir.

İman edip hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla savaşan kimseleri Allah’ın yanındaki mertebeleri pek büyüktür. (Tevbe: 20) Yine Nisa suresi 95. ayetinde:

“Allah mallarıyla ve canlarıyla cihad edenleri dereceler bakımından oturanlardan üstün kılmıştır. Kuran’ı Kerim’de mal ile cihadı can ile cihaddan önce alır.

6. Ahretteki üstünlükler dünyadaki üstünlüklerden daha büyüktür.

Onları birbirinden nasıl üstün kıldığımıza bak! Doğrusu ahirette daha büyük dereceler ve daha büyük üstünlükler vardır.” (İsra :21)

Kuran’ı Kerim’de geçen üstünlük ile ilgili ayetlere bu kadar ile yetinelim. Ayrıca İsmail Recai Faruki diyor ki: “Allah vergisi kabiliyetlerden dolayı onlardan daha fazlasını yapabildiği için insan meleklerden üstündür”. Hak ve hakikate dayanan, bu yolda ancak Rabbini düşünüp onun yardımına dayanarak gidenin manevi bağlılıktan gelen bir üstünlüğü vardır. Doğru yolda olanlarla dostluk etmenin de ilahi bir yardım sebebi ve dindarlıktaki üstünlüğün bir kaynağıdır.

Allah’ım! Bizlere Kur’an-ı Kerim’de belirttiğin üstünlükleri, bilinç ve idrakini ver. Hayatımızda bu ölçüleri ölçü edinen ve bu ölçülere sahip olan kullarından eyle. (Amin).

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr