• BIST 93.229
 • Altın 188,735
 • Dolar 4,8236
 • Euro 5,5955
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 39 °C
 • Ankara 28 °C

Üsvetün Hasene

Abdullah YEKTA

’Andolsun ki   Resulullah, sizin için  Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı ummanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için güzel bir örnektir.’’(Ahzab-21)

Size bir çağrım var! Gelin Peygamber(s.a.v.)’in hayatını okuyalım. Onun hayatını okuma günleri düzenleyelim. Seyyidül Mürselinin hayatını okuma ve anlama günleri.    

Peygamber(s.a.v.)’in yolunu takip etmek için önce onu okumalı ve anlamalıyız. Bunun için siyer okuma etkinlikleri düzenlemeliyiz. Gençlerin Peygamber (s.a.v.) ile tanışmaları gerekiyor. Onun yolunda gitmek için onu okumalı ve tanımalıyız. İnsanın tanımadığı birine öykünmesi, onun gibi bir hayat yaşaması mümkün değildir.

İdealden uzak bir şekilde yetişen gençlerimize bir ideal aşılamanın yollarından birisi de bu olsa gerek. Bunun için sadece gençler değil hepimiz bu okumalara katılmalıyız. Peygamberi en iyi bir şekilde bilmemiz gerekir. Gençlere bir şeyler kazandırıp onları eğitirken kendimiz de eğitilelim. Gençlerimizin iyi bir İslami eğitim görmesini istiyorsak önce kendimizden başlayacağız. Bilmiyorsak öğretemeyiz. Öğrenmemiş isek anlatamayız, etkili olamayız. Bunun için önce kendimiz okumalı ve uygulamalıyız. Çünkü en etkili eğitim ve öğretim metodu bilerek, anlayarak ve uygulayarak yapılanıdır.

           

Peygamber(s.a.v)’in sakalını, cübbesini görmek için kuyruklara giren insanlara onun hayatını öğretmeliyiz. Bu insanlara Peygamber(s.a.v)’in gerçek mesajını öğretelim. Saç, sakal ve eskimiş elbiseler insana bir bilinç kazandırmaz. İnsanları bu tür şeylerle oyalayanlara fırsat vermemeliyiz. Günümüz ve gelecek neslinin anlayacağı bir dil ile  bir anlayışla Peygamberi anlatalım. Hurafe ve efsanelerle bu gençliği İslam ve Peygamberden uzaklaştırırız.

Peygamber (s.a.v) de bizim gibi bir insandı. Bizden farkı Allah’tan vahiy alıyor olmasıydı. Onu insanüstü bir varlık olarak görmeyelim. Bizim için örnek bir kişilik olarak anlatalım. Onu hadisleriyle tanıyalım. Çünkü hadisler Peygamber (s.a.v)’in hayatında birer kesittirler. Onu anlamamıza yardımcı olurlar.

           

Çağımızda Peygamber (s.a.v)’i özgün bir şekilde anlatan kitaplardan okuyalım. Muhammed Gazali, Martin Lings, Muhammed Hamidullah, İbrahim Sarıçam, Celalettin Vatandaş v.s. gibi yazarların Peygamber (s.a.v)’in hayatıyla ilgili yazmış oldukları kitapları okuyalım.

Ona layık bir ümmet olma dileğiyle…

                                                                                                                                   

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr