• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Uyuşturucu Terörü

Adem Ballı

Küresel emperyalizmin gelişen ve gelişmekte olan ülkeler üzerinde oynadığı oyunlardan biri o ülkelerin dinamik gücü olan gençleri çeşitli şekillerde abluka altına alarak onları çalışamaz hale getirmektir. Sadece çalışamaz hale getirmekle kalmayıp aynı zamanda ruhlarını ve düşüncelerini de esir almak ister…

Böyle bir düşünce ile emperyalizmin özellikle uyuşturucu ticareti!!! Üzerinden gerçekleştirdiği kıyımın bilançosuna baktığımızda karşımızda oldukça büyük bir yekün çıkmaktadır.

Amfetamin Türevi Uyuşturucu maddelerden ecstasy maddesinin Avrupa’daki en büyük üretici Hollanda’dır. Amerika kıtasındaki ecstasy üretimi ise Kanada’da gerçekleşiyor. Kanada’da üretilen ecstasy maddesine Japonya ve Avustralya’da da rastlıyoruz. Ülkemiz de Hollanda kaynaklı ecstasy maddesinin kaçakçılığından etkileniyor. (1)

Sayın cumhurbaşkanımızın bir toplantı vesilesiyle sarf ettiği şu sözler çok yerinde sözler. Bizim nazarımızda silahlı terör neyse uyuşturucu terörü de aynıdır.

Yıllardır her manada belimizi büken silahlı terör örgütleri aynı zamanda uyuşturucu ticaretinde de kullanılan unsurlardır. Nasıl ki terör örgütleriyle mücadele de uyanık olmamız gerekiyorsa aynı hassasiyeti burada da göstermemiz gerekiyor.

Peki uyuşturucu madde bağımlılığı nedir? İnsanlarda sakinleştirici, keyif veren veya uyarıcı etkileri olan, giderek daha fazla alma isteği doğuran, bırakıldığında yoksunluk belirtileri doğuran kimyasal maddelere ve ilaçlara uyuşturucu madde adı verilir. Zararlı etkileri bilindiği halde uyşturucu maddelere karşı duyulan sürekli alma isteğinin engellenememesine uyuşturucu madde bağımlılığı denir.

Tabi bu maddelerin birçok olumsuz etkisi vardır. Beyin ve Merkezi Sinir sisteminde: Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir.
Bu sebeple beynin mazrufu olan aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden, normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar.
Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı uyuşturuculardır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs. ) lar, zeka ve hafıza kayıpları. En kısa ifade ile: Akıl hastalıkları, zihni ve ruhi karmaşa ve kaoslar.

Her türlü bağımlılık insanın felaketini hazırlar. Yani bağımlılık ister ruhsal ister fizyolojik olsun fark etmez. Sonuç aynıdır. Düşünsenize beynine hükmedilmiş bir nesilden nasıl bir gelecek bekliyoruz.

Sevgili kardeşlerim annelerim babalarım hepiniz görüyorsunuz TV lerde gençlerimiz patır patır sokaklarda düşüyor ölüyorlar. Bu gidişata öncelikle dur diyecek olanlar sizlersiniz.

Peki, nasıl dur diyeceğiz? İslâm, insanların mutluluğuna ve saâdetine vesile olan şeyleri emretmiş, tehlikeli ve zararlı olanları da yasaklamıştır. Kur'ân, insanların kendilerini tehlikeye atmalarını (Bakara 2/195), canlarına kıymalarını, (Nisa 4/29) içki ve uyuşturucu maddelerini kullanmalarını kesin olarak haram kılıp yasaklamıştır.                                                                                                                                                                     
Buradan yola çıkarak şunu söyleyelim ki adı ne olursa olsun aklı örten her şey haramdır.

Gençlerimize helal veya haram demeden önce ona bu konularla ilgili bilinç vermeliyiz. İnsan fıtratı boşluk kaldırmaz. Bu tarz yollara başvuran gençlerimizin geneli bir boşluk içine düştüklerinden dolayı meylediyorlar.

Kendisine sağlam bir İslam inancı aşılanmış gençlerin bu yollara düşmesi çok az ihtimal dahilindedir. Tabi biz burada temelden bahsediyoruz. Detaylandırmaya çalışırsak bu sütun yetmez.

Her daim uyanık olmalı ve gençlerimizi uyanık kılmalıyız.

selam ve dua ile

Kaynak:

 1-Emniyet kaynakları

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr