• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Yabancı Sermaye Algısı

Ramazan Oruç

 Dış Yatırım ile Doğrudan Dış Yatırım nedir?

             “Yatırılabilir kaynakların kişi ve kuruluşlar tarafından bir başka ülkeye taşınması” şeklinde de ifade edilen doğrudan dış yatırımlar, üretime dönük olan yabancı ülkelerin fiziki üretim araçları üzerinde gerçekleştirilen yatırımlardır. Bu yönüyle hisse senedi-tahvil gibi menkul değerlere yani sermaye piyasası araçlarına veya kısa süreli para piyasası araçlarına yapılan mali nitelikteki dış yatırımlardan ayrılır. Ekonomik alanda çok büyük etkilere yol açan, uluslararası sermaye hareketleri içinde yer alan Doğrudan Dış Yatırımlar özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında önemini arttırmaya başlamıştır.

            Gelişmekte olan ülkeler, kalkınmalarını sağlayabilmek için ülke içi tasarrufların yetersiz olduğu zamanlarda Ödemeler Dengesi’nde açık vermemek için dış yatırıma ihtiyaç duyarlar ve bunu da yabancı sermaye girişi ile karşılarlar. Yani tasarruf açığının neden olduğu dış açıkları (cari işlemler dengesi açıklarını) kapatmada ülkeye giren yabancı sermaye etken bir faktördür. Makro açıdan baktığımızda bu çerçeve bizi dış yatırımlara götürmekle birlikte ülkeye giren her uluslararası sermayenin de doğrudan dış yatırım anlamına gelmediğini belirtmek gerekir.

            Doğrudan Dış Yatırımdan Korkmalı mı?

            Türkiye bürokrasisi ve insanının genelinde belirli bir yabancı sermaye fobisinin varlığından söz etmek mümkündür. Bunda Türkiye'nin İmparatorluk bakiyesi olması, yabancı işgaline karşı uzun süren bir mücadele verildikten sonra Cumhuriyet’in kurulması ve o dönemde bütün dünyada esen etnik temelli milli devlet ve milliyetçilik rüzgârlarının yanı sıra, 1930’lardan 1980’lere kadar bütün dünyada revaç bulmuş merkezden planlamacı, sosyalist modeller ile piyasaya güvenmeyen devlet güdümünde kalkınmaya dayalı ithal, ikameci ve korumacı politikaların etkisini görmek mümkündür.

            Oysa devleti asli fonksiyonlarına dönmeye davet eden ve üretim-dağıtım-bölüşüm gibi iktisadi faaliyetleri özel sektöre bırakan piyasacı gelişme modelinin bütün dünyada genel kabul gördüğü, daha piyasacı, serbest ticaretçi ve bireysel özgürlüklerin önünü açan modellerin zenginlik ve refah sağlamada daha üstün olduğunun açıkça görüldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Yabancı sermayenin yatırım yapması istihdam imkânlarını genişleten, rekabeti artıran, tüketiciye daha kaliteli ve daha ucuz mal ve hizmet temin etme imkânı veren bir araçtır.

            Sonuç;

            Bu anlamda ülkeye yabancı sermayenin gelmesinden, piyasaya rekabet getirmesinden korkmaya gerek yoktur. Hele tüketicilerin korkmasına hiç gerek yoktur. Korkması gerekenler olsa olsa teknolojiye yatırım yapmayan, kaliteli ürün üretemeyen, devletin sağladığı koruma ve rant imkanlarıyla beslenmeye alışmış, rekabete cesareti olmayan hantal işletmeler olabilir.

            Son on yıldaki hükümetler doğudan dış yatırımı arttırmak için; her alanda lobi faaliyetlerine hız vermiş, gerekli mevzuatsal düzenlemeleri yapmış ve her platformda doğrudan dış yatırımı teşvik etmiştir.

            Türkiye için doğrudan dış yatırım ne kadar önemli ise Adıyaman için de o kadar önemlidir. Adıyaman'da üretim yapacak tesislerin kurulması İl ekonomisini canlandırmasının yanı sıra işsizliği azaltacak ve kişi başına düşen geliri arttıracaktır.

            Yeni seçilen tüm yerel yöneticilerimizi tebrik ederken eğilmeleri gereken konuların başında "Adıyaman'a yatırım Çekme konusu" geldiğini belirtmek isterim. Adıyamanlılar Vakfı öncülüğünde mayıs ayında Adıyaman Üniversitesinde yapılacak "Başarmak için İş Birliği, Güç Birliği Sempozyomu"nun bu soruna çözüm yolunda bir adım olması dileğiyle...
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr