• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 21 °C
 • Adıyaman 21 °C
 • Ankara 18 °C

Yahudi Haham, “Kurtar Bizi Sisi! İsrail Yıkılıyor!”

Yahudi Haham, “Kurtar Bizi Sisi! İsrail Yıkılıyor!”

 İsrail’deki Ortodoks Yahudilerin tanınmış liderlerinden Haham Amnon Yitzhak Mısır’da kanlı darbe yapan Abdülfettah Sisi’ye çağrı yaptı ve şunları söyledi: “Kurtar bizi Sisi! İsrail yıkılıyor.” Haham yenilmez İsrail ordusunun 1000 adet Hamas askeri karşısında yok olmaya başladığını ifade etti.

Birkaç gün önce konuşma yapan Yahudi Haham “İsrail’in yenilgisinden, binlerce askerin Hamas’ın savaşçıları karşısında kaçışmasından ve Amerika’nın Katar için İsrail’den vazgeçmesinden sonra Yahudilere Sisi’den yardım istemekten başka bir seçenek kalmadı” dedi.
Yitzhak şunları ekledi: “Tüm bu güce rağmen nasıl oluyor da Hamas’ı yok edemiyoruz? Askerlerimiz korkudan kaçışıyorlar. Gazze’de daha çok ilerleme imkânları varken bunu başaramıyorlar. Çünkü sürekli olarak beklemedikleri saldırılara maruz kalıyorlar.”
Haham, Hamas’ın askeri teknolojisini gerçekten çok geliştirdiğini ifade etti. Ayrıca Gazze’de 2 km.’den öteye geçemeyen İsrail askerlerini cesaretsizliklerinden dolayı eleştiren Yitzhak “İsrail’in zafer kazandığı son savaş 1967 Haziran’ındaki 6 Gün Savaşı’ydı. İsrail halkının korkudan ölecek duruma gelmesine, yaklaşık 2000 kişinin öldürülmesine ve daha da önemlisi 7 ayrı orduyla karşı karşıya olunmasına rağmen 6 Gün Savaşı mucizevî bir şekilde kazanıldı.
Ancak 6 Ekim 1973 yılında yenilgiye uğradıktan sonra hiçbir savaşta zafer kazanamadık, kazanamıyoruz da… Her geçen yıl durum daha da kötüleşiyor. Ancak biz anlayamıyoruz” dedi.
Haham’ın Tevrat’tan deliller getirerek konuyu yorumlaması ise ciddi bir tartışmaya sebep oldu. Tevrat’ın Tesniye bölümünde geçen 32. Bab 30. Madde şu şekilde: “Onların kayası kendilerini satmamış ve Rab onları ele vermemiş olsaydı, nasıl bir kişi bin kişiyi kovar ve iki kişi on bin kişiyi kaçırtırdı?
İsrail askerlerinin Rablerinin gazabını üzerlerine çektiklerine ve bu sebeple yenilgiye mahkûm olduklarına inanan Haham Yitzhak şunları söylüyor: “Nasıl oluyor da bir adet füze yüzlerce kişinin kaçışıp yer altına sığınmasına sebep oluyor? Ağlıyorlar ve kalelerine sığınarak korkudan bağrışıyorlar.”
Haham İsrail’in güce sahip olmayıp herkesi aldattığını, aslında kâğıttan bir kaplandan farksız olduğunu söylüyor: “Güçlü olduğumuzu zannediyoruz. Ancak biz güçlü değiliz. Biz sıfırız. Savaş bir ay sürdükten sonra ‘Sayın Fifi (Netanyahu)’ geri çekiliyor. Bu da bizim sıfır olduğumuzu gösteriyor. Onların 1000 adet askeri var. Ama İsrail’i kaçırabiliyorlar.
İsrail’in Gazze’deki yenilgisini dünyanın sonunun geldiğini gösteren bir işaret olarak kabul eden haham “Bu aşamadan sonra artık ‘Mesih’i beklemeliyiz. Her gün sona yaklaşıyoruz. Bu savaşta İran’dan, Hizbullah’tan, Suriye’den ya da diğer herhangi bir devlet ya da gruptan söz etmiyoruz. Biz yalnızca 1000 adet Hamas savaşçısından söz ediyoruz ve bu haldeyiz” dedi.
Haham, İsrail’in Gazze’deki yenilgisini mevcut yönetimin Tevrat’ın öğretilerine karşı gevşek davranmasına bağladı ve “İsrail Başbakanının Cumartesi ibadetleriyle ilgili olarak ilgisiz olmasına karşılık nasıl oluyor da bir zafer bekleyebiliyoruz? Buna karşılık Filistinliler ‘Allah-u Ekber’ nidalarıyla meydanlara çıkıyorlar” dedi.
Haham “Her geçen gün yok oluyoruz. İsrail karşı koyma gücünü kaybediyor. Bize her yerde gülüyorlar. Öyle bir güç ki 1000 adet Hamas savaşçısını yok edemiyor” diyerek ekledi.
Haham sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah bize gülüyor ve hal diliyle şunları söylüyor: ‘Hamas’ın yüzlerce füzesiyle bu hale geldiler. Eğer biz on binlerce füzeyle İsrail’e girersek o zaman nasıl bir durum oluşacak? Üstelik bizim İsrail’e günde 1000 ya da 2000 füzeyle saldıracak gücümüz var.’ Diğer yandan İsrail’in en büyük müttefiki Amerika Yahudilerden vazgeçiyor ve kendisiyle çeşitli anlaşmalara giren Katar’la yaptığı anlaşmaları tercih ediyor. Çünkü Katar Amerika’daki şirketleri ve çeşitli kuruluşları satın alıyor.”
Ayrıca Haham Yitzhak, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Netanyahu’yu “Nazi” olarak tanımlamasını da bir tehlike olarak gördüğünü söyledi ve böyle bir durum halinde Sisi’den yardım istemeye mecbur kaldıklarını ifade ederek konuşmasını tamamladı.
İslamianaliz.com

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr