• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Ankara 17 °C

Yaz Kur’an Kursları Üzerine

Ahmet İNAN

 Yaz Kuran Kursları, yazın iki ay boyunca hafta içi her gün üç saat süreyle verilir. Çocuklarımızın Kur’an, siyer, ilmihal öğrenmeleri; ibadet ve itaate alıştırılmaları ve güzel ahlak edinmeleri için muhakkak ki iyi bir imkân. Ancak çocuklara verilen dini hizmet çok yetersiz. Yaz Kuran Kurslarının eğitim programı ciddi bir şekilde masaya yatırılmalıdır. Bu hususta bazı problemler üzerinde durmak istiyorum.

1. Yaz Kur’an Kursları çok az sayıda öğrenciye hizmet veriyor.  Yaz tatili dolayısıyla birçok öğrenci yaşadığı yerden başka yerlere gider. Yazın birçok çocuk okul masrafını karşılamak için bir şekilde çalışmak zorunda kalır. Ayrıca öğrenciler Kur’an kurslarına da gelme gibi bir zorunluluk hissetmedikleri için ve kurslar büyük çoğunlukla eğlenceli ve sosyal aktivitelerle cazip hale getirilemediği için ve daha birçok sebepten dolayı kurslara önemli katılım sağlamıyor. Köy ya da şehir fark etmez 7-18 yaş arası öğrencilerin onda biri dahi Yaz Kur’an Kurslarına katılmıyor. Yani hesaplamalara göre yüz öğrenciden doksanı (üç aşağı beş yukarı) Kur’an kursundan bir şekilde mahrum kalıyor.

           

2. Yaz Kuran Kursu süresi çok az. Kursa katılan öğrencilere emek harcanır. Öğrenciler tam kursa ısındı derken kurs biter. Gelecek seneye kadar da kim öle kim kala.

           

3. Yaz Kuran Kurslarında sınıf mevcudu fazla. Yaz Kur’an kurslarında her öğrenciye belli bir zaman ayrılır. Sınıfların sayısı 15 ila 40 arasında değişiyor. Öğrenci sınıfının 30 olduğunu kabul edersek günde 3 ders saati olduğuna göre ( her ders 45 dk.) her ders 40 dakika işlense toplam 120 dk. ders işlenir. 120 dakikayı 30 öğrenci sayısına bölersek her öğrenciye sadece 4 dk. düşer. 4 dakikada  bir öğrenciye ne verilebilir ki! Bu hesap sadece Kur’an dersi verilirse geçerlidir. Peki Kur’an dersi dışında siyer, ilmihal ve ahlak dersleri verilmeyecek mi? Dolayısıyla Yaz Kur’an Kurslarının sınıf mevcudu kesinlikle 15’i geçmemeli, 15’ten fazla öğrencinin olduğu kurslara başka öğreticiler görevlendirilmelidir. Öğretici sıkıntısı varsa sabah ve öğleden sonra iki sınıf şeklinde sınıf sayıları düşürülerek eğitim verilmelidir.

           

4. Ortaokul ve liselerde seçmeli olarak alınabilen Kuran, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerine gereken önem verilmiyor. Yaz Kur’an Kurslarında bütün öğrencilere ulaşılamadığı için olsa gerek okullarda da istemeleri halinde söz konusu dini dersler verilebiliyor. Ancak birçok okulda bu derslerin verilebildiğinden velilerin haberi bile yok. Niye mi? Çünkü MEB personeli ek derslerini doldurmak için kendi branşlarına yakın dersleri öğrenciler ve velileri adına tercih ediyor ve bundan velilerin haberi dahi olmuyor. Seçmeli dersler belirlenirken velilerin bilgilendirilmesi gerekmiyor mu? Öğretmenler hangi hakla öğrenciler adına ders tercih edebiliyor? 

5.  Yaz Kur’an Kurslarında eğitim öğretim materyali nerdeyse hiç yok. Camilerde verilecek eğitim için yetkili kurumlar tarafından gerekli materyal (bilgisayar, yazıcı, projeksiyon, tablet, akıllı tahta…vb) ve kırtasiye yardımı ile sosyal etkinlikler için kullanılmak üzere belli bir ödenek ayrılmalıdır.

6. Yaz Kur’an Kursu öğrenci sayısı arttırılmalı. Bunun için yukarda anlattıklarım dışında öğrencilerin kursa katılmalarını sağlayacak teşvikler düşünülmelidir. Örneğin Yaz Kur’an Kursuna giden öğrencilere fazladan eğitim öğretim yardımı yapılabilir. Öğrenci parası olarak bilinen yardım gibi. Bu çok etkili bir teşvik olur. Kursa öğrencilerin onda biri değil onda dokuzu gelir bence. Bu eğitim okuldaki seçmeli dini derslerle iyice takviye edilirse gençlerimize hak ettikleri güzel bir eğitim verilebilir. Gayretli öğreticilerimize de çok teşekkür ederim.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr