• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • İstanbul 7 °C
 • Adıyaman 7 °C
 • Ankara 3 °C

YOLDAKİ MÜHENDİS

Şevket TATAR

Filistinliler; işgal kargaları zulümlerle, orantısız güçle ve uluslararası güçlerden almış oldukları maddi ve manevi yardımlarla Filistin topraklarına geldikleri andan itibaren savaşmayı, düşmana karşı direnmeyi terk etmediler. Bu süre zarfında Filistinli mücahitler, şehadet ve esirlik arasında sürekli gidip geldiler.
Esir düşenlere verilen hükümler farklılık göstermektedir. İşgal güçlerinin ''elleri üzerinde kan var'' veya ''ellerine Yahudi kanı bulaşanlar'' diye isimlendirdiği esirler, işgal güçlerinin safından öldürüldüğü kişi sayısınca müebbet hapse mahkum edilmektedir. Yaralılar için de ayrı cezalar uygulanmaktadır.

Yaklaşık olarak sekiz sene önce İsrail mahkemesinden sadır olan bir hüküm, İsrail işgal tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir hüküm olarak terihe geçti. Esir düşen bir mücahit hakkında tam tamına 67 kez müebbet ve 5200 sene hapis cezası verildi.

İsrail işgal mahkemesince suçlu görülüp bu kadar ağır bir cezaya çarptırılan kişiyi tanımak, bu kişinin kimliğini bilmek doğal olarak her insanın dikkatini ve ilgisini çeker. Çünkü bu acayip karar, eğer bir kabilenin bireylerine dağıtılırsa çocuklarına kadar hiç kimse hapishaneden canlı çıkamaz.

Tarihi cezaya çarptırılmış kahramanımız Abdullah Galip Bergusi
''Yoldaki Mühendis'' olarak isimlendirdiği ve otobiyografi olarak değerlendirebilecek bu kitabında, bizlere kendisini daha yakından tanıma ve öz kimliğiyle tanışma fırsatı vermektedir. Tam olarak biyografi türü içerisinde sayamayacağımız eseri, hayatını ve mücadelesini anlattığı bölümlerde kendisiyle beraber mücadele eden ve düşmana karşı savaşan arkadaşları hakkında kısa bilgiler verdiği için, bizlere başka kazanımlar da sunmaktadır. Fakat bu durum, kendisiyle doğrudan iletişim halinde olan ve onunla beraber operasyonlara katılan arkadaşları dışındaki isimlerin çoğu için gerekli olmamıştır. Bu yüzden sadece isimleri zikredilmekle yetinilmiştir.

Dostane, basit ve insanın yüreğine tesir eden bu hayat hikayesinin kahramanı, 5 Mart 2003'te 3 yaşındaki en büyük kızı Tala ile beraber arabasıyla giderken İsrail tarafından tutuklandı. Kızının babasına yazdığı bir mektupta kendisini arabada bırakıp ortadan kaybolma sebebini sorması üzerine kaleme alınan cevap, duygu yüklü bir mektuba dönüştü.
Abdullah Bergusi kendi hayat hikayesini ele aldığı bu kitapta bizlere kelimenin tam anlamıyla insanlık ve mücadele ruhuyla donanmış istisnai bir komutan ve kahraman ile beraber uzun bir yolculuğa çıkarma imkanı vermektedir. Onun gibiler başka bir ülkede ortaya çıksaydı devleti tarafından kendilerine saygı ve hürmet amaçlı sinema filmleri çekilirdi. Çünkü buradaki kahramanlık tamamen gerçektir, sahteliğe ve yalana yer yoktur. Eskilerin dediği gibi: ''Hak ve doğruluk düşmanın bizzat gördüğü ve şahit olduğudur''

Sanki kader, Abdullah Bergusi'yi, HAMAS'ın askeri kanadı Kassam'ın diğer bir komutanı ve kahramanı Yahya Ayyaş'a halef olması için yönlendiriyordu. Eşi benzeri görülmemiş bu kahraman, Filistin direniş tarihinde, özellikle de HAMAS ve Kassam tarihinde büyük etkiye sahiptir. Bu yüzden HAMAS ve İsrail arasında gerçekleşen son esir değişiminde Abdullah Bergusi ile beraber Kassam'ın önemli komutanlarından bazılarının serbest bırakılması İsrail Hükümeti tarafından reddedildi.

Müellifin detaya girmeden özet olarak ele almış olduğu hayatını bir daha özetlemek kahramanlıklarla dolu bu hayat hikayesini zulmetmek olur. Çünkü bu hayat hikayesi, Filistin'e izzet ve onur veren, düşmana karşı en iyi başarılar kazandıran kahramanların hikayesidir. Öyle kahramanlar ki halklarının ve ümmetlerinin haklarını ve şereflerini, ayaklar altından kaldırıp başlar üstüne yükselttiler.

Bu kahramanlardan kimisi Allah'a vermiş olduğu söze sadık kalıp şehit oldu. Kimisi düşman eline esir düştü, kimisi de bu yolda yürümeye ve mücadeleye devam ediyor. Onlardan hiçbiri Allah'a vermiş olduğu sözü değiştirmedi.

Abdullah Bergusi'nin bu kitabı ya da tabiri caizse otobiyografisi, kendisine kahramanların yolunu seçen onların hayatlarından ilham almak isteyen ve kahramanlıklarıyla gurur duyan her insanın muhakkak okuması gereken bir eserdir. Çünkü bu hayat hikayesi, en güzel tecellileriyle Filistin'in de hayat hikayesidir.

Filistin tarihi; Gazze'ye uygulanan ambargoya ve zulme, Filistinlileri yok etmeye yönelen büyük savaş araçlarına karşı koymayı başarmış direnişçilerin tarihidir. Filistin tarihi, en modern silahlarla ve teknolojisiyle donanmış düşmana karşı imanı ve iradesiyle başkaldırmış bir halkın tarihidir.

Abdullah Bergusi, yola koyulduğu ilk andan, hasta kızı Tala ile beraber yolda giderken alçak bir İsrail ajanı, daha sonra yaptığının cezasını çekecektir, tarafından ihbar edilip tutuklandığı ana kadar, bizleri başka âlemlere ve dünyalara götürmektedir. Tutuklanıp hapse konulduktan sonra ise çekmiş olduğu çilelere ve zulümlere rağmen bizlere İsrail mahkemelerine karşı sebat, sabır, azim ve metanet dersi vermektedir. Abdullah Bergusi, 10 sene tek kişilik hücresinde karanlıklar içerisinde kaldıktan sonra uzun süre girmiş olduğu açlık grevini kazanarak oradan normal koğuşa geçmeyi başarmıştır.

Kahraman Abdullah Galip Bergusi'ye ve onunla beraber İsrail hapishanelerinde çile çeken ve işkence gören fakat davasından bir nebze olsun taviz vermeyen kahramanlara selam olsun. Selam olsun o yürekli insanlara. Kıyamet gününe kadar hepsine selam.

ABDULLAH GALİB BERGUSİ
EKİN YAYINLARI

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr