• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 15 °C
 • Adıyaman 10 °C
 • Ankara 4 °C

Yrd. Doç. Dr. Mücahit Çelik ile Belediyecilik Üzerine

Yrd. Doç. Dr. Mücahit Çelik ile Belediyecilik Üzerine
Sosyal belediyecilik anlayışının gelişmesiyle birlikte belediyecilik, demokratik ve şeffaf bir siyaset anlayışına doğru gitmektedir.

 Yöresel sorunlarla yakından ilgilenen, bölgemizin kalkınması ve  gelişmesi noktasınada yazıları ve düşünceleri ile emek veren  Yrd. Doç. Dr. Mücahit Çelik ile bu hafta belediyecilik üzerine konuştuk.

               
SİZCE BELEDİYECİLİK ANLAMINDA KÂHTA’DAKİ EN BÜYÜK SORUN NEDİR?
           
Aslında Türkiye’deki hemen hemen tüm belediyelerin sorunları aynıdır. Kâhta belediyesinde de durum pek farklı değildir. Dışarından gelen insanların dolaştığı, kullandığı güzergâhlar harika, ancak ara sokaklara girdiğinizde ise belediyecilik hizmetinin ne kadar yetersiz yapıldığını görürsünüz. Kâhta içinde bu durum böyledir. Kaldırımların büyük bir kısmının işlek caddelerde olduğu bir durum söz konusudur. Bu manada Kâhta Belediyesinin en büyük sorunu, ara sokakların düzeltilmesi, ara sokaklarda park ve bahçecilik faaliyetlerinin yapılmasıdır. Ayrıca, gelişigüzel imar politikalarının izlenmesi yerine daha bilinçli politikaların geliştirilmesi ve en azından bundan sonra oluşacak mahallelerin güzel geniş sokaklara ve park alanlarına sahip olmasının sağlanması gerektiğini düşünüyorum. 
           
KÂHTA BELEDİYESİ NASIL KURUMSALLAŞABİLİR?
           
Her işletme/kurum kurumsallaşabilir, yeter ki kurumsallaşmayı üst yönetim istesin. Çünkü kurumsallaşmanın temelinde bazı yetki devirleri vardır. Türkiye’de benim gördüğüm, kişi yetkiye sahip olmadığında eleştiriyor ve yetkinin dağıtılması, tabana yayılmasını savunuyor. Ancak kendisi bu yetkiye sahip olduğunda savunduğunu yapmak yerine kendisinden öncekilerden pek farklı da davranmıyor. Buna güç zehirlenmesi de denebilir. Kurumsallaşma sihirli bir değnekle olmuyor ki hemen yarın gerçekleşsin. Bu, süreç isteyen bir durumdur.  Yani zaman gerekli. Ayrıca mevcut belediye başkanının ve iş yapacak ekibinin iş yapmadan önce emsallerine bakması lazım. Bu manada Viyana oldukça iyi bir örnek olur. Viyana Köyleri bile oldukça düzenli ve tertipli köylerdir. Bir kaldırım yapmanın bile bir mantığı vardır. Öyle bildiğimiz belli genişliklere ve uzunluklara sahip yoldan yüksek yayaların kullandığı bir alandan bahsetmiyoruz. Yüksekliğinin, genişliğinin, yolla bitiştiğinde nasıl bir eğim olması gerektiğinin vb. belli mantıksal ölçümlere dayalı olduğu bir alandan bahsetmemiz gerekiyor. Yani kaldırım yapmakta kullanılan malzemenin kalitesi kadar kullanım kalitesi de önemlidir. Bu sadece bir örnekti. Yapılan işlerde iki soru sorulduğunda kurumsallaşma kendiliğinden gelir. Birincisi “Bu işi neden yapıyorum?” ikincisi de “Bu işi neden böyle yapıyorum”. Bu iki soruya cevap verildiğinde optimum uygunluk ortaya çıkar. 
           
SOSYAL VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR BELEDİYENİN EK HİZMETİ SAYILIR MI?
           
21. Yüzyılda artık su, yol, elektrik vb. klişeleşmiş hizmet söylemleri işe yaramıyor. Çünkü Türkiye toplumu Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki ilk ve ikinci aşamayı geçmiş durumda. Yani Türk halkı artık ekmek davasından ziyade kaliteli ve kolay ekmek davası vermektedir. Eskiden gerçekten yoktu, şimdi ise var, ancak daha kolay olsun istiyoruz. Belediyecilik de belki bundan 10-15 yıl önce birçok zengin akrabası için iş, yol, su demektir, artık değil. Artık sosyal belediyecilik anlayışı gelişti. Artık seçmen, belediyenin, toplumun kaynaşması, beraber yaşaması, eğlenmesi, bilinçlenmesi için neler yaptığını takip ediyor.  İnsanlar artık daha bilinçli oy kullanıyor. Kim güçlü ise ona değil, kim daha faydalı ise ona oy veriyor. Bu bilincin yükselmesi belediyeleri daha da çalışmaya sevk edeceğine, daha güzel işlere imza atacağına inanıyorum
           
BELEDİYELER SOSYAL YARDIMLARDA BULUNABİLİR Mİ?
           
Tabii ki, sosyal belediyecilik projeleri var.  SODES’e , kalkınma ajanslarına, Avrupa Birliğine ve Bakanlıklarımıza proje hazırlanabilir. Aslında belediyede sadece işi tüm projeleri takip etmek ve proje yazmakla görevli birkaç çalışan olmalı. Bunlar bir veya daha fazla da olabilir. Ancak burada görev alacak sözleşmeli personelin hem İngilizce bilmesi hem de mümkünse alanında tecrübe sahibi olması gerekir. Bu oldukça önemlidir. Aksi durumda böyle bir birim kurarsınız ve oraya da eleman alırsınız ancak hiçbir proje çıkmaz ve sonuç fiyasko olur. Mc Gregor diyor ki; “Bir işletmede/kurumda başarı varsa bu, yönetimindir” bunun tam tersini de söylemek mümkün, bir yerde başarısızlık varsa bu da yönetimindir. Bu bağlamda belediye başkanları; kardeşim ben kurdum ve de adam aldım, ancak bir şey çıkmadı diyemezler, Çünkü doğru iş doğru adamın (kalifiye) istihdam edilmesiyle ortay çıkar
           
BELEDİYE BAŞKANLARININ ŞAHSİ GİDERLERİ (TELEFON FATURALARI, YAKIT VS.) BELEDİYE BÜTÇESİNDEN Mİ KARŞILANIR?
           
Bu soruya olması gereken cevabı vermek oldukça zordur. Ancak şunu hatırlatabilirim. Hz. Ömer devlet işlerinde devlete ait olan mumu yakarken, kendi işlerinde ise kendine ait olan mumu yakmıştır. Herkes bunu bilir. Bence bu soruda önemli olan, yapılan konuşmanın veya harcamanın bir şekilde şahsi değil yapılan işle alakalı olmasıdır.  Belediye üzerinden birçok kalem karşılanabilir. En basitinden az önce söylediğim gibi, bir hizmetten önce bir emsalini araştırmak-görmek anlamında yapılan geziler. Yani gerçekten iş yapmak için ve öğrenmek için gidilebilir, ancak bunu bahane edip tatile de çıkılabilir. Burada insanın vicdanına sorması lazım.  Sorunuza gelince evet ödenir, ancak helal mi ve doğru mu? Sanırım ,bu soruyu Müftü Bey’e sormak daha doğru olur.
           
BELEDİYE BAŞKANLARININ GEZİLERİ, İKRAMLARI, DAVETLERİ, KUTLAMALARI BELEDİYELER ARACILIĞIYLA MI YAPILMALIDIR?
           
Az önce de söylediğim gibi, şahsi ikramlar, geziler, kutlamalar ve davetler dışında diğer giderlerin belediye bütçesinden karşılanması normaldir. Bunu bir örnekle açıklasam daha iyi olacak sanırım. Geçen dönem belediye başkanı olan ve bu dönem kaybeden bir belediye başkanı (Kâhta için söylemiyorum), sadece taziye giderlerine bir milyon TL ödemiş ve bu kayıtlarda var. Ben de bunu öğrenince şok oldum. Yani belediye giderlerini kamufle etmek için bir sürü kalem bulabilir. Burada yine kişinin karakteri, vicdanı ve inancı devreye giriyor.
           
BELEDİYELERİN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?
           
Oldukça zor bir soru oldu.  Şöyle diyelim; sanırım finansman ve var olan finansmanın etkin ve verimli kullanılmasıdır. Tabii ben belediye sektöründe çalışmadım. Bunu bir vatandaş olarak gözlemlerime dayandırıyorum. İş devletin olunca, bin TL’ye halledilebilecek bir iş ancak beş bin TL’ye halledilebilir. Çünkü iş yapmanın belli resmi prosedürleri var. Teknik şartnameler, ihaleler ve ihaleye girenlerin verdiği en düşük fiyatlar vb. Ben de Besni Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptığım için, bazen ihaleye girenlerin anlaştığını da duyabiliyoruz. Ancak bu tür kartel güç organizasyonları eskisi kadar değil.
           
Bir de yapılan işin denetiminin zor olduğunu düşünüyorum, Denetimin düzgün yapılmadığını veya yapılamadığını düşünüyorum. Örneğin belediye kaldırım yaptırıyor, işin üzerinden bir yıl geçmeden, kaldırımın çöktüğünü görüyoruz.  
Röportaj: Hüseyin Türkoğlu
           

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr