• BIST 89.582
 • Altın 193,193
 • Dolar 4,8413
 • Euro 5,6729
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Yunus’un Yeri Soğuk Ve Paslı Tabelalar Mı?

Ahmet İNAN

            Yunus Emre’nin kişiliğini ve dünya görüşünü tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan "Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası" etkinlikleri bu yıl 02-06 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapıldı. Dünyaya mana için, sevgi için geldiğini, dostun evinin gönüller olduğunu anlatan derviş Yunus hak ettiği şekilde ne anılıyor ne de anlaşılıyor.

            Niyâzi-i Mısri’nin  “Nerde bir gül açılsa yanıda har ola peyda" dizesi Yunusu ve yaşadığı devri özetlemesi açısından önem arz etmektedir. Zira Yunus yaşadığı devriyle kıymet sahibidir. Yaşadığı dönemde bir taraftan Moğol öbür taraftan Haçlı saldırıları olmuş, bu saldırılar müslümanları ve sahip oldukları toprakları dini, sosyal ve kültürel bir tahribata maruz bırakmıştır. Toplumu ayakta tutan manevi değerler ihmal edilmiş, buna bağlı olarak adaletin yerini zulüm; birlik beraberlik ve kardeşliğin yerini çatışma kültürü almıştır. Toplum bir hengâme içerisinde kendisine uzanacak bir ilahi el bekliyordu. İşte Yunus Emre de böyle bir kargaşa ortamında yol bulmaya çalışan müslüman toplumuna uzanan ilahi bir nefesti.

            Şeyh Ahmet Yesevi’nin dizi dibinde yetişen gönül dostu sufiler Haçlı ve Moğol saldırılarının yol açtığı tahribatı ilahi deva ile gidermek için Anadolu’nun dört bir tarafına dağılıp tekke ve zaviyeler açmak suretiyle halka umut olmuşlardı. Yapılan çalışmalar kısa sürede meyvesini vermiş ve halk kendisinden çalınan değerlerine sahip çıkmış ve üç kıtada at koşturacak bir medeniyetin temelini atmıştır. Ayrıca insanları kucaklayan din ve dünya görüşleriyle, verdikleri eserleriyle yüzyıllar geçmesine karşın günümüzde dahi sevgi ve minnetle anılmaktadırlar. İnsanlığa bakış ve dünyayı algılayışlarıyla yüzyıllar sonra yaşayacak insanların kalplerine sevgi doldurmuşlardır. Bunu önemsemeliyiz. Yunus Emre ve onun gibi sevgi ve gönül dostlarının aziz hatıralarına derin saygı beslenmeli ve onları anlamaya çalışmalı ve gerekli dersi almalıyız. Zira bir sokak, cadde, bir okula dahi Yunus Emre adının verilmesi hiçbir anlam taşımaz.

            Gidin araştırın Yunus Emre isminin verildiği okullarda okula alım sırasında belirli erdemlere sahip olma kriteri var mı? Bu okullarda yetişen öğrenciler ne derece Yunus’u tanıyor.  Bence Yunus Emre isminin verildiği okullara rastgele öğrenci dahi alınmamalıdır. Peki, bu okullarda güzel ahlak sahibi, erdemli öğrencilere bir ayrıcalık yapılıyor mu? Okulda örnek gösteriliyor mu bu öğrenciler? Aileleri onurlandırılıyor mu? Derviş Yunus’un aziz hatırası için bu okullara erdemli ve zeki öğrenciler alınmalı ve bu öğrenciler ders yüklerinin dışında Yunus Emre’nin anlayışı doğrultusunda özel olarak yetiştirilmelidir. Bu öğrenciler toplumda parmakla gösterilmelidir. Yoksa Yunus Emre ismini verdiğimiz bir ilköğretim, ortaöğretim veya üniversitede Yunus Emre anlayışı verilmeyecekse okula bu ismi vermenin hiçbir anlamı yoktur.

            Yunus’un yeri soğuk ve paslı tabelalar mı yoksa sevgi dolu gönüller mi? Tabii ki sevgi dolu gönüller. Evlatlarımızın Yunuşça gönülleri olsun. Yunus Emre isminin verildiği bir lisede öğrenciler bir ideal taşımıyorlarsa hayattan bir beklentileri yoksa bilim ve teknik gelişmelerden, insanlık değerlerinden uzak bir yaşayışları varsa, öğrencilerin çoğu sigara içiyor, önemli bir kısmı uyuşturucu madde kullanıyorsa ve daha söylenemeyecek kötü hasletlere sahipseler Yunus Emre isminin verildiği okulda okuyan öğrencilere sesleniyorum.Sevgili öğrenciler büyükleriniz sizi kandırıyor. Sizi aldatıyor.

            Bu köşemden yetkililere sesleniyorum. İş olsun diye okullara önemli insanların isimlerini vermeyin. Özellikle Yunus Emre ismini taşıyan okullara- ilköğretim, ortaöğretim veya üniversite olsun- belli kriterlere sahip seçkin, zeki ve erdemli öğrenciler alınmalı ve bu öğrenciler Yunus gibi yetiştirilmelidir. Onların başarıları ne derece Yunus gibi yaşadıklarıyla ölçülmelidir. Bu çerçevede onlarca proje hazırlanabilir. Öğretmenlerimiz çok üretkendir. Yeter ki onlara inanalım ve hak ettikleri değeri verelim. Yeter ki yetkililer maddi ve manevi onların arkasında dursun. İnanıyorum ki bu proje yeni erdemli bir toplum oluşturacaktır.

 
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr